Alexander Fleming neyi icat etti?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Alexander Fleming neyi icat etti?

0

Alexander Fleming, 1881 yılında İskoçya’da doğan ve İskoç asıllı İngiltere vatandaşı olan bir bilim insanı olarak tanınmaktadır. 1881 yılında İskoçya’da doğan Alexander, savaş yıllarında önemli görevler üstlenmiştir. Mary Hastanesi Tıp Okulu’nda okumuş ve buradan mezun olarak aşı tedavilerine katılmıştır.

Alexander Fleming neyi buldu?

Alexander Fleming, bakteriyolog olarak görev yapmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yüzbaşı hekim olarak görev almış ve askeri bakımdan sıhhiye hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlamıştır. 1921 yılında yaptığı çalışmalarda antibiyotik faktörlerin varlığını buldu. 1928 yılında küflenen deneylerinde, penisilini keşfetti. Hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılabileceğini ortaya koydu.

1943- 1945 yılları arasında penisilinin zararsız olmasını ortaya koyduktan hemen sonra çeşitli üyelik hakları elde etmiş, madalyalar kazanmış ve son olarak Nobel Ödülü’nü elde etmiştir. Penisilinin üretilmesinde ve yaygınlaştırılmasında klinik çalışmalar da yapmıştır. Alexander Fleming buluşları sonucunda hastalıkların tedavi edilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Alexander Fleming hayatı​

Hayatında en önemli dönüm noktaları Birinci Dünya Savaşı’na yüzbaşı bir hekim olarak katılması ve askeri destek oluşturmasıdır. Ayrıca penisilinin bulunması onun sabırlı ve iyi bir gözlemci olduğunu ve şüpheci bir bilim insanı olarak hareket ettiğini göstermektedir. Bununla beraber madalyalar ve ödüller kazanması başarılı olduğunu göstermektedir. Nobel Ödülü kazanması da dünya çapında belli bir prestij oluşturmuştur. Alexander Fleming bu buluşuyla dünya tarihine geçmiştir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın