Powerbank Bataryaya Zarar Verir Mi? Telefonu Bozar Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil Dünyası

Powerbank Bataryaya Zarar Verir Mi? Telefonu Bozar Mı?

0

Powerbank bataryaya zarar verir mi sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; powerbank bataryanıza zarar vermemektedir. Genel olarak powerbank kullanımı telefonlar için zararlı değildir ancak uygun kullanım yapılmadığında telefon için zarar oluşabilir. Voltaj değeri düşük veya yüksek olan powerbank ile telefonun şarj edilmesi durumunda batarya sağlığını yitirecektir.

Bataryanın sağlığını yitirmesi telefonun şarj tutmamasına ve daha çabuk şekilde pilinin bitmesine yol açabilir. Aynı zamanda yüksek veya düşük değerlerde şarj edildiğinde pilin şişmesi, aşırı ısınma ve patlama gibi durumlar da meydana gelebilir. Bu yüzden telefon için Powerbank kullanılıyorsa doğru ürünün tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

İçindekiler

Powerbank Telefonu Bozar Mı?

Powerbank telefonu bazı durumlarda bozabilir. Genel olarak powerbank kullanımı telefonlar için zarar vermez. Ancak düşük ya da yüksek voltaj değerine ve uzun süreli kullanımlarda powerbank zarar verebilir. Telefonların bataryalarının sağlıklı olması için her zaman orijinal şarj aleti ile şarj edilmesine ihtiyaç duyulur. Fakat Powerbank yapısı gereği telefonun şarj ihtiyacını karşılıyor olsa da uzun süreli ve aralıksız şekilde kullanım ileride ciddi sorunlar yaratabilmektir.

İlginizi Çekebilir: Senkronizasyon Ne Demek?

Powerbank Her Telefona Uyar Mı?

Powerbank güç durumuna göre her telefona uyabilir. 5 bin mAh kapasiteye sahip olan bir cihaz neredeyse her türden akıllı telefonu şarj edecek kapasiteye sahiptir. Eğer tablet şarj edilmek isteniyorsa bu durumda 10 bin mAh olan ürünler tercih edilmelidir.

Powerbank Pil Ömrünü Kısaltır mı?

Powerbank pil ömrünü kısaltabilir. Özellikle kaliteli olmayan ve güç değeri olarak düşük olan ürünler telefonun pil ömrünün kısalmasına yol açabilir. Bu konuya powerbank kullanıcıları dikkat etmelidir. Telefon bataryası için uyumlu olmayan powerbank kullanımı ciddi şekilde batarya ömrünü etkileyecektir. Çok yüksek değerlerde powerbank kullanımı da yine aynı şekilde pil ömrünü kısaltır. Çünkü yüksek değerlerde olan cihazlardan daha güçlü akım gireceği için bu durum bataryanın aşırı ısınmasına, şişmesine ve patlamasına yol açabilmektedir.

Powerbank Uzun Süre Şarjda Kalırsa Ne Olur?

Powerbank uzun süre şarjda kalırsa yeni nesil bir cihazsa herhangi bir olumsuz durum yaratmaz. Bu cihazlarda gücün otomatik kesilme özelliği bulunur. Ancak yine de prizde takılı olması gücü kesmiş olsa da cihaza 220V elektriğin gelmesine neden olmaktadır. Eski nesil powerbank’ler için ise uzun süreli şarjda kalması cihazın bataryasının yıpranmasına, deforme olmasına ve patlamasına yol açabilmektedir. Bu yüzden powerbank için ideal şarj süresini göz önünde tutmak gerekmektedir.

Mevcut teknolojiye göre öneri 8 saat olmaktadır. Daha önceden 12 ile 14 saat tam dolum için şarj gerekiyorken günümüzdeki modeller için 8 saat yeterli olmaktadır. Eğer cihaz yeni alınmışsa yani ilk dolum yapılacaksa bu durumda ekstra 2 saat bekletmek gerekmektedir. İlk alımda cihaz demo şarja sahiptir ve içindeki şarjı hemen boşaltacaktır. Bu yüzden yeni cihaz kullanımlarda 6 saatlik dolum süresinin yanına 2 saat ilave ederek toplamda yine 8 saat olacak şekilde cihazın şarjının olması sağlanmalıdır. Pil ömrünün sağlıklı olması için ilk şarj her zaman önem taşır. İlk şarjın doğru şekilde ayarlanması halinde diğer şarjlar sırasında verimli bir dolum işlemi yapılacaktır.

İlgili içerik: Batarya Şoklama Nedir? Ne İşe Yarar? 5 Adımda Nasıl Yapılır?

Powerbank iPhone Bataryasını Bozar mı?

Powerbank iPhone bataryasını bozar mı sorusuna diğer telefonlardaki durum ile yanıt verilebilir. Gerek IOS olsun gerekse Android diğer telefonlar, uzun süreli powerbank kullanımı bataryaya zarar vermektedir. Ancak çok gerekli hallerde powerbank kullanmak batarya üzerinde sorun yaratmayacaktır. Özellikle iPhone modellerinin şarjları diğer telefonlara göre daha çabuk bittiği için iPhone kullanıcıları powerbanke daha çok ihtiyaç duyabilmektedir. Yine de bu şarj yönteminin sık ve uzun süreli kullanımının sağlıklı olmadığı göz önünde tutulmalı ve buna yönelik kullanım sağlanmalıdır.

Powerbank Hızlı Şarj Zararlı mı?

Powerbank hızlı şarj zararlı değildir. Batarya ve şarj aletinin elektronik kısmında sorun olmadıkça hızlı şarj yapımı zarar vermez. Ancak sürekli olarak hızlı şarj yönteminin yani yüksek amper değerlerinin kullanılması bataryada performans sorunlarına yol açabilir.

Powerbank Kendi Kendine Boşalır mı?

Powerbank kendi kendine boşalabilir. Her kullanım sonrasında powerbanki şarj etmek tavsiye edilmektedir. Özellikle uzun süreli kullanılmayan powerbanklerin içinde bulunan şarj bir tür koruma önemi olarak boşalmaktadır. Bu yüzden kullanılmayan cihazların da belirli aralıklar ile şarj edilmesi gerekir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın