Asgari Tutardan Kalan Borç Nedir? Kyk ve Normal Kart
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Asgari Tutardan Kalan Borç Nedir? Kyk ve Normal Kart

0

Asgari tutardan kalan borç, kredi kartları sahiplerinin aylık borçlarını ödeyememesi durumunda kartların kapanmaması için kullanıcılara sunulan borçlanmadır. Asgari tutar ödemelerini yapmayan bireylerin kendilerine verilen imkânı ters yönde kullanarak tekrar borçlanma durumlarını ifade etmektedir. Vatandaşlar için kredi kartı asgarisi faizdir ve bu faizlenme ödenmezse asgari tutardan kalan borcunuz olabilmektedir. Asgari tutarınızı her ay ödeyerek faizi kapatmanız önerilmekte aksi takdirde uzun yıllar kredi kartı limitlerinde problemler yaşamanız mümkün olmaktadır.

Asgari Tutardan Kalan Borç Nedir KYK?

Kyk borcunuzun asgari tutar limitini karşılamamanız dahilinde borcunuzun kapanmamasıdır. Bankaların size tanımış olduğu borç ödeme imkanını uzatarak tekrardan borçlanmış olmaktır. Kyk’dan kredi alıyorsanız belirtilen asgari süre içerisinde borcunuzu ödeyerek sorunu çözmeniz mümkündür. Öğrenciyseniz burs çıkmıyorsa tüm öğrenim süreniz boyunca kredi almak mezun olduğunuzda ödemeler açısından sizi zorlayabilmektedir. Eğer hemen iş bulma imkânınız varsa veya aileniz ödeyebilecekse kredi almanız mümkündür ancak öteki türlü çok mecbur değilseniz bu durum tavsiye edilmemektedir.

Asgari Tutardan Kalan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Eğer yılda 3 kez asgari tutardan kalan borcunuzu ödemezseniz kartınız nakit kullanıma kapatılmaktadır. Bunun yanında üst üste üç kez ödemediğiniz zaman da hem kredi hem nakit bölümüne kart kullanımınız kapatılmaktadır. Mal ve hizmet alımına kapatılan kartınızı açtırmak için borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartınızı ihtiyaçlarınız dahilinde kullanarak borçlanmanın önüne geçebilmeniz mümkündür aksi takdirde asgari ödemeler ile uzun yıllar uğraşmanız olasıdır.

Asgari Tutar Ödeyerek Borç Biter Mi?

Kredi kartınızın asgarisini ödediğinizde borcunuz tamamen kapanmamaktadır. Sadece asgariyi ödediğinizde kalan tutara bir sonraki ay Merkez Bankasının belirlediği faiz eklenmektedir. Bu nedenle bankalar sizi tamamen borcunuzu ödemiş olarak görmemektedir. Bir sonraki ay ekstresini de ödemeniz gerekmekte, borcunuz tamamen kapanana kadar ödeme işlemlerini sürdürmeniz gerekmektedir. Kredi kartına fazla yüklenerek çok fazla borçlanmamaya dikkat etmek önemlidir çünkü günümüzde çok fazla borçlanan birey olduğu için asgari ödemeler uzun yıllar sürebilmektedir.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödeyince Faiz Gelir Mi?

Kredi kartı borcunun asgarisini ödeyince faiz gelmektedir. Ödemediğiniz kalan borcunuzun ödediğiniz asgari ödeme tutarından düşürülmektedir. Kalan borca da yine faiz işlemeye devam etmektedir. Borcunuzun tamamen kapanması ve faiz gelmemesi için ödeme işlemlerini eksiksiz olarak yürütmeniz gerekmektedir. Ödemeleri belirlenmiş tarihleri kaçırmadan yaptığınız takdirde borçlarınızı tamamen kapatmanız mümkündür. Kredi kartı limitlerini zorlamamak ve asgari ödemeleri zamanında yapmak bankaların kartınızı kapatmaması açısından faydalı ve önemli bir konudur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sicili Bozar Mı?

Gününde ödendiği takdirde kişinin kredi notunda olumsuz bir durum bulunmamakta bu nedenle sicili bozmamaktadır. Kredi kartının asgari ödemesi faiz anlamına gelmekte ve belirlenen tarihlerde bu faizleri ödemeniz beklenmektedir. Kredi kartı ödemelerinizi her ayın belirlenen günlerini yaptığınız takdirde sicilinize hiçbir sorun yansımamaktadır. Günümüzde kredi kartına fazla yüklenen ve borçlanan çok sayıda birey olduğu için asgari ödemelerini tamamlamaları genelde uzun yıllar sürmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplamak için kartınızın limiti, dönem borcu, ne kadar ödeme yapabileceğiniz ve kartınızı 1 yıl içinde alıp almadığınız gibi bilgilerle hesaplama yapabilmeniz mümkündür. Bunun için hangikredi.com sitesinden yararlanmanız mümkündür. Kredi kartınızın limitlerini fazla zorlamadan ihtiyaçlarınız dahilinde harcamalar yaparsanız borçlanmanın önüne geçmeniz olasıdır. Günümüzde çok fazla borçlanan birey bulunduğu için asgari ödemeleri dahi yapmaları mümkün olmamakta ve bu nedenle borçları hiç kapanmamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın