Şort, Eşofman veya Atletle Namaz Kılınır Mı? Mekruh Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Şort, Eşofman veya Atletle Namaz Kılınır Mı? Mekruh Mu?

0

Atletle namaz kılmak mekruh değildir. Başka bir ifade ile atlet ile kılınacak namaz, namazın anlamını, huşusunu ve dikkatini bozacaktır. Namaz, Müslümanların Allah karşısına çıktıkları ve tam anlamıyla kendilerini verdikleri bir ibadettir. Bu süre kapsamında kişinin kendisine dikkat etmesi, tamamen namaza odaklanması, kendisine rehavet verecek davranışlardan kaçınması gerekir. Bu durumlara dikkat etmek namazın sevap ve faziletini de artırmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak Mehmed Zihni Efendi Nimet-i İslâm isimli eserinde “Namazda uygun olan doğru elbise giymektir,” demektir. Bu kapsamda atlet ile namaz kılmak genel namaz adabına uygun düşmemektedir. Namazın sıhhatine herhangi bir zarar vermemekle birlikte daha münasip olanı atlet ile namaz kılmamaktır.

Şortla Namaz Kılınır Mı?

Hanefi mezhebine göre namaz sırasında da avret olarak tabir edilen örtünme yerlerinin muhafaza edilmesi önemlidir. Erkekler için örtünmesi gereken yer göbek ile diz kapağı arasında bulunmaktadır. Namaz kılınması için de bu kısmın kapalı olması gerekmektedir. Bu yüzden diz kapağı üzerinde bulunan şort ile namaz kılınmamaktadır.

Ancak uyluk bölgesini örtünme dışı tutan ve sadece edep yerlerini avret olarak kabul eden görüşler de bulunur. Bu görüşler temel alındığında ise diz üzerinde kalan şort ile namaz kılınabilmektedir. Bu yargılar ise normal zamanlar için geçerli olup zorunlu hallerde sadece edep yerlerinin kapalı olması sağlanmalıdır. Zorunlu hallerde çıplak şekilde de namaz kılınabilir çünkü Allah’ın baktığı beden değil kalp olacaktır.

Eşofmanla Namaz Kılınır Mı?

Eşofman ile namaz kılmak yaygın görüşe göre uygundur. Ancak eşofmanın vücut hatlarını belli etmeyecek, namazda rahatsızlık vermeyecek şekilde olması gerekir. Bunun dışında eşofman ile namaz kılmanın sakıncası bulunmaz.

Kısa Şort ile Namaz Kılınır mı?

Kısa şort ile namaz diz kapağının üzerine çıkmıyorsa kılınabilir. Bu konuda İslam alimlerinin farklı görüşleri vardır. Kimi alimler kısa şortun namazın ciddiyetine yakışmadığı görüşünden hareketle hiçbir şekilde şort ile namaz kılınmaması gerektiğini söylemektedir. Kimi alim ise kısa şortun özellikle sıcak havalarda zorunluluktan giyildiği ve bu durumun namaz için rahatlık sağladığından ötürü giyilmesinde sakınca olmadığını dile getirmektedir.

Erkekler Kısa Kollu Tişörtle Namaz Kılabilir mi?

Erkekler kısa kollu tişört veya gömlek ile namaz kılabilir. Eski dönemlerde kıyafetin kolunu sıvamak kibir alameti olarak görülmüş ve namaz sırasında mekruh kabul edilmiştir. Ancak günümüzde kol sıvamak kibir alameti amacıyla yapılmaz. Bu yüzden namaz sırasında tişört veya kısa kollu gömlek giyilebilir.

Namaz Kılarken Çorap Giymek Şart mı?

Namaz kılarken çorap giymek şart değildir. Ancak mescit veya cami gibi yerlere girilirken çorap kullanımı hijyen ve sağlık koşulları açısından daha elverişli olmaktadır. Bu yüzden bu tür alanlarda ibadet edilecekse çorap giymeye özen gösterilmelidir.

Diz Kapağı Açılırsa Namaz Bozulur mu?

Diz kapağının açılması ile namazın bozulması için belirli bir oran bulunur. Diz kapağı namaz sırasında avret yeri yani örtülmesi gereken yer olarak kabul edilir. Bu kapsamda namaz kılarken bir anda, beklenmedik şekilde diz kapağı açılırsa namaz bozulmaz çünkü bu durum istemsiz olmuştur. Ancak bilerek veya kontrol edilecekken müdahale edilmeden açılma sağlanır ve dörtte biri görünürse bu sefer namaz batıl olacaktır.

Diz Üstü Yırtık Pantolonla Namaz Kılınır mı?

Diz üstü yırtık pantolon ile namaz eğer avret yerlerinin görünmesine yol açmıyorsa herhangi bir sakınca doğurmamaktadır. Ancak yırtıklardan avret yeri olarak tabir edilen bölgelerin görünmesi halinde namaz geçersiz sayılacaktır.

Erkek İç Çamaşırsız Namaz Kılınır mı?

Erkek iç çamaşırsız namaz kılabilir. Önemli olan avret yeri olarak ifade edilen bölgelerin kapalı olmasıdır. Bu kapsamda iç çamaşırı yok ancak başka kıyafetler üzerinde bulunan kişinin namazı geçerli olur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın