Bucak Ne Demek? Adreste Bucak Nedir? Ne Yazılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Bucak Ne Demek? Adreste Bucak Nedir? Ne Yazılır?

0

Bucak, kenar, köşe ve yer anlamlarına gelmektedir. Özellikle herhangi bir bilinmeyen noktayı anlatmak için gün içerisinde sıkça kullanılan bir kelimedir. Aynı zamanda farklı ilçelerin tek bir sorumlu kişi ile yönetilen farklı bölümleri anlamına gelecek şekilde de kullanılan bir kelime olma özelliğini taşımaktadır.

Adreste Bucak Ne Demek?

Adreste bucak, ekonomi, güvenlik ve coğrafya açısından aralarında belirli bir ilişki bulunan, kasaba ve köylerden oluşan fakat ilçeden daha küçük olan mülki idare birimlerine denir. Bu bahsettiğimiz köy ve kasabadan oluşan fakat ilçeden küçük olan mülki idare birimlerine aynı zamanda nahiye adı da verilmektedir.

Bucak Yerine Ne Yazılır?

Bucak yerine, kenar, köşe ya da yer kelimelerini kullanabiliriz. Söz konusu kelimemizin eş anlamlı kelimelerini veya anlamları diyebileceğimiz kelimeleri bu kelimenin yerine kullanabiliriz. Farklı anlamlara gelen bu kelime cümle içerisinde değişik şekillerde kullanabileceğimiz bir kelime niteliğini taşır. Hayatımızda uzun süre yer alan bu kelimenin yerine yukarıdaki kelimeler kullanılabileceği gibi kıyı kelimesi de kullanılabilir.

Bucak Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Bucak kelimesinin sözlük anlamı, kenar, köşe ve kıyıdır. Aynı zamanda sözlükte köyden büyük, ilçeden küçük, ilçeye bağlı olan ve yalnızda tek bir müdür ile yönetilen yerleşim birimi anlamına da gelmektedir. Bu kelimeyi daha iyi kavramak adına bir cümle ile örnekleyelim: ‘’Bu bucağa bağlı toplam yirmi köy var.’’

Dünyanın Kaç Bucak Olduğunu Görmek Ne Demek?

Dünyanın kaç bucak olduğunu görmek deyiminin anlamı, dünyada kişinin başına gelen olaylar ile dünyanın zorlukları ile karşılaşmak, tecrübe kazanmaktır. Bu deyimi daha iyi anlayabilmek adına şu cümleyi örnek verebiliriz: Beni dinlemedi ve dünyanın kaç bucak olduğunu gördü. Bu deyimin anlamı örnek cümlemizde de görüldüğü üzere insanın başına neler gelebileceğini öğrenmesi de diyebiliriz.

Köşe Bucak Ne Demek?

Köşe bucak, sözlük anlamı ile göz önünde olmayan yer demektir. Günlük hayatımızda söz konusu kavramı sıkça kullanılırız. Genel itibari ile alışkın olduğumuz kullanım şekli ise şöyledir: Benden köşe bucak kaçıyor. Bu tarz bir cümlede kavramımız benden olabildiğince kaçıyor, benimle karşılaşmak istemiyor anlamlarına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın