Çay Kaç Dakika Demlenmeli? En Güzel Çay Nasıl Demlenir?
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Çay Kaç Dakika Demlenmeli? En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

0

Çay kısık ateşte 12 ile 15 dakika da demlenmesi gerekmektedir. Bu süreçte ısı (75 ile 85 derece) sabit kalmalı, yükselmemeli ya da azalmamalıdır. Bu süreç yavaş gerçekleşmiş olsa da lezzeti ve aroması daha etkili olacaktır. Ayrıca demlik sıcak olmalı fakat kızgın olmamalıdır.

İçindekiler

Çay Nasıl Demlenir?

  • Adım 1: İlk olarak çay demleme için suyun kaynatılması gerekmektedir. Uzun süre kaynatılmış suda oksijen kaybı yaşanacağı için en fazla 10 saniye kaynatılmalıdır.
  • Adım 2: Su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılmalıdır. 3 ile 4 dakika bekletilip su ısının 75 ile 85 dereceye düşmesi beklenmelidir. ısının 85 dereceye düştüğünü anlamak için suyun fokurdaması durmalı ve 1-2 dakika beklenmelidir.
  • Adım 3: İdeal demleme ısısına ulaştıktan sonra, suyu yüksek bir mesafeden hava ile temas edecek şekilde çayın dökülmesi sağlanmalıdır.
  • Adım 4: Demliğe su dökülürken tek bir noktadan dökülmesi gerekmektedir. Böylelikle çayın haşlanması büyük oranda korunmuş olacaktır.
  • Adım 5: Suyu ekledikten sonra demliği çaydanlığa oturtup kısık ateşte 12 ile 15 dakika boyunca bekletildiğinde güzel çay demleme gerçekleştirilmiş olacaktır.

Not: Çay için musluk suyu kullanılıyorsa, çaydanlığa doldurulmadan önce soğuk suyun bir süre akıtılması gerekmektedir. Siyah çayın demleme için oksijen gerekmektedir. Borularda uzun süre bekleyen su, oksijen kaybına uğrayacaktır.

Demlenen Çay Kaç Dakikada Tüketilmeli?

Çay demlendikten sonra 30 ile 40 dakika arasında tüketilmesi gerekmektedir. Bu süreç uzun sürelere sarkarsa lezzetinden büyük kayıp yaşayacaktır. Özellikle demlenmiş çay 2 saat sonra bayat hali almaya başlayacaktır. Uzun süre bekletilmiş çayın içimi sağlık için problemler oluşturabilmektedir.

Çay Demlerken Önce Çay Mı Su Mu?

Çay demlerken, su ısıtıldıktan sonra çayın konması gerekmektedir. Çay önceden demliğe eklenirse altındaki suyun kaynaması ile sıcaklık yukarı çıkacak ve çaya ulaşacaktır. Bu da çayın acı olmasına neden olacaktır. Bunun yanında sıcak suyun üstüne çay koymak, rutubete neden olup bayatlamasını da sağlayacaktır. Ayrıca su kaynadıktan sonra çaya dökülürken gezdirilmemesi gerekmektedir. Tek bir yerden dökülürse haşlama en aza indirilecektir.

en guzel cay nasil demlenir
en guzel cay nasil demlenir

Çayı Demledikten sonra Acımaması İçin Ne Yapmak Lazım? 

Çayın acımaması için ocakta uzun süre bekletilmemesi gerekmektedir. Bu neden ile çay demlendikten sonra ocak üzerinden alınmalıdır. Alınmazsa lezzet açısından fark oluşacağı gibi gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının da oluşmasına neden olacaktır.

Bunun yanında demleme sırasında yüksek ısıya maruz kalan çay sağlık açısından olumsuz yönler oluşturacaktır. Yüksek ve kaynar ısıda uzun süre içilen çaylar kanser gibi ciddi hastalıklara neden olacaktır. Aşırı kaynamış su ile demlenen çaylarda tadın acımasına neden olabilmektedir. 

Demlik Poşet Çay Kaç Dakikada Demlenir?

Demlik poşet çay15 ile 20 dakikada kısık ateşte demlenmelidir. Demleme sırasında suyu hızlı dökmek lezzet açısından olumsuz yönde etkileyecektir. Lezzeti arttırmak için içme suyu kullanılmalı ve 85 ile 90 derecelik suyu yavaşça dökülmelidir. Lezzetli bir içim sağlamak için ph değeri düşük kireçsiz su kullanılmalıdır. Çay hazır olduktan 30 ile 40 dakika içinde tüketilmelidir.

Yeşil Çay Kaç Dakikada Demlenir?

Yeşil çay 3 ile 4 dakikada demlenmektedir. Demleme süreci sırasında berrak ve yeşil renge sahip olması gerekmektedir. Tadı ve aroması ise tamamen belirgin hale gelmesi gerekmektedir. Daha keskin bir tada sahip olmak için yaklaşık 3 dakika demlenmelidir.

Yeşil çayı demlerken suyun kaynadığından emin olmak gerekmektedir. Kaynama noktası sırasında çıkan kabarcıklar ile karbonun azalmasını sağlamaktadır. Bu da suyun asidetisini düşürüp deminin daha berrak hale gelmesini sağlayacaktır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın