Clearwing Muhabbet Kuşu ve Özellikleri
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Clearwing Muhabbet Kuşu ve Özellikleri

0

Muhabbet kuşları arasında belirli renk mutasyonlarına bağlı olarak farklı tüy renkleri ve desenleri görülür. Clearwing muhabbet kuşu veya temiz kanat muhabbet kuşu da renk mutasyonu sonucunda ortaya çıkan türlerdendir. Düz renk muhabbet kuşlarının farklı kuşlarla çiftleşmesi sonucunda temiz kanat muhabbet kuşu elde edilebilir.

Temiz kanat muhabbet kuşları yeşil ve mavi seride görülebilir. Kuş yeşil seri türündeyse bu kuşun baskın renk geni taşıdığını söylemek doğru olacaktır. Kuş mavi seriye aitse bu kuş çekinik renk genine sahiptir. Kimi zaman sarı yüzlü türlerde de temiz kanat özelliği görülür. Sarı yüzlü temiz kanat kuşların çoğu mavi seridedir. Böyle bir durumda mavi seri çekinik gen taşısa bile kuş sarı yüzlü olduğu için bu kuşun baskın gen taşıdığını söyleyebiliriz. Bunun sebebi muhabbet kuşları dünyasında tüm sarı yüzlülerin baskın renk genine sahip olmasıdır.

İçindekiler

Clearwing Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri​

Clearwing veya temiz kanat muhabbet kuşu genel özellikleri şu şekildedir:

 • Desenleri opal veya düz olabilir. Bununla beraber kuşun tüyleri pullu desendeyse clearwing olma ihtimali yoktur.
 • Gövde rengi muhabbet kuşları arasında görülen herhangi bir renk olabilir. Buna ek olarak kuşun özellikleri gövde rengi ve yanaklarındaki lekelerin rengine göre değişir. Kuş, o renge sahip olan türün özelliklerini göstermeye yaygındır.
 • Yanaklardaki yamalar genellikle menekşe rengidir.
 • Kuyruk renkleri köken rengi neyse o kökene uygun renklerdedir. Yani sarı veya beyaz köken renginde olabilir. Kuş beyaz kökendeyse kuyruk rengi açık gri, kuş sarı kökendeyse sarı renkli olacaktır. Kuyruk boyuysa normaldir.
 • Göz renkleri siyah, irisleriyse beyaz renklidir. Bu nedenle bazen siyah kanat olarak da anılırlar ancak bu doğru değildir.
 • Bu türün erkekleri olgunlaştığında cere renkleri koyu mavi olur. Yetişkin dişilerin cere rengiyse açık mavi ve beyazla beraber bronz kahve olabilir.
 • Gaga renkleri açıktır.
 • Kanatlardaki uzun tüyleri genellikle renksizdir.
 • Gerdanlarında sağ ve solda üçer tane olmak üzere benek bulunur. Bu benekler simetriktir.
 • Başlarının arkasında renksiz lekelenmeler görülebilir.
clearwing temiz kanat
clearwing temiz kanat

Clearwing Muhabbet Kuşu İsimlendirilmesi​

Temiz kanat kuşların herhangi bir renkte olabileceğinden bahsetmiştik. Bu nedenle clearwing muhabbet kuşu isimlendirilirken kuşun rengi göz önüne alınır. Örneğin muhabbet kuşunun gövdesi mavi renkteyse bu kuşun türü ‘’Mavi Temiz Kanat’’ olacaktır. Bu yöntem sayesinde beyaz veya sarı renkli temiz kanat kuşların isimlendirme sırasında albino/lutino kuşlarla karıştırılmasının önüne geçilmiş olur.

Clearwing ve Baskın Parçalı Muhabbet Kuşlarının Birbirinden Ayrılması​

Clearwing muhabbet kuşu sıklıkla benzer muhabbet kuşu türleriyle karıştırılır. Temiz kanatların en çok karıştırıldığı türler arasında baskın parçalı muhabbet kuşları yer alır. Clearwing kuşların kuyruk tüyleri köken rengine uygun olarak renklenir. Öte yandan baskın parçalı muhabbet kuşlarının kuyrukları ise renksizdir.

Clearwing Mutasyonu​

Clearwing mutasyonu hafif seyreltici mutasyonlar arasında yer alır. Bu durumda kuşun rengi pigmente bağlı olarak belirlenir. Gövde renginde %10 gibi düşük bir oranda pigment dağılımı, ton rengi ve siyah (koyulaşma) faktörü gibi sebeplerle değişiklik görülebilir.

Bir kuşta clearwing budgie özelliklerinin görülmesi için hem anneden, hem de babadan ilgili genin iki kopyasını alması gerekir. Temiz kanat yavru verme olasılığı en çok olan çiftleşme kombinasyonları şunlardır:

 • Temiz Kanat x Normal
 • Normal x Normal
 • Temiz Kanat x Temiz Kanat
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın