Wipe Cache Partition Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Wipe Cache Partition Nedir? 5 Adımda Nasıl Yapılır?

0

Wipe cache partition, Android cihazlarda bulunan eski sistem kurulumlarının silinmesi için sunulmuş bir seçenektir. Bu seçenek cihazda ne kadar eski kurulum varsa hepsini siler. Cihazın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Wipe Cache Partition Nasıl Yapılır?

Telefonu sıfırladığımızda yani hard reset atacağımız zaman karşımıza bir sürü seçenek çıkar. Karşımıza çıkan seçeneklerden birisi de Wipe Cache Partition seçeneğidir. Android telefon teknolojisinde kullanılan bu terim cihazlarda bulunan daha önceki sürümleri silmek için kullanılan bir terimdir. Android cihazlara yüklenecek olan yeni bir kurulum var ise cihazda var olan bu özellik sayesinde kullanıcılara cihazın ön belleğinde bulunan eski kurulumu kaldırma olanağı sunar. Bu seçenek seçildiği zaman mobil cihazların önbelleğinde bulunan eski kurulumlar tamamen silinir. Mobil cihaz daha hızlı ve daha kullanışlı hale gelir. Peki, bu işlem nasıl yapılır?

Bu işlemde telefonun markası ve modeline göre sıralamada değişkenlik olabilmektedir. Ancak genel itibariyle birçok mobil cihazda hard reset moduna girmek için şu işlemler yapılmalıdır.

İlk önce ses açma tuşuna cihazı açma tuşuyla birlikte basılmalıdır. Eğer bu seçenek denendiğinde hard reset moduna girilemediyse şu seçenek denenmelidir. Ses açma tuşu, telefonu açma tuşu ve home tuşuna birlikte basın.

Hard reset moduna girdikten sonra yapılması gereken işlemler şunlardır. Bu modda ileri geri yapmak için ses açma kapama düğmelerini kullanmalısınız.

  • Adım 1: Yapmanız gereken ilk şey kurtarma modu menüsüne gelmektir.
  • Adım 2: Kurtarma modunu açtıktan sonra karşınıza birkaç seçenek çıkacaktır.
  • Adım 3: Bu seçeneklerden Wipe Cache Partition yazan seçeneği tıklayın.
  • Adım 4: Cihazınızın telefonda bulunan eski kurulumları temizlemesi için bir süre bekleyin.
  • Adım 5: Bu süre çok uzun sürmez. Bittikten sonra reboot system now kısmına gelerek cihazınızı yeniden başlatın.

Wipe Cache Partition Faydaları Nelerdir?

  • Telefonun performansı arttırır önbellekte bulunan verileri sildiği için cihaz daha hızlı çalışır.
  • Cihazda oluşan sorunları giderir.
  • Cihazda alan açar.

Sizi cihazınıza format atma derdinden kurtarır. Kullanıcılar format atmadan önce mutlaka Wipe Cache Partition seçeneğini kullanmalıdırlar.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın