Dünyanın En Yavaş Hayvanı Hangisidir? Peki, En Hızlısı ve Tehlikelisi?

Dünyanın en yavaş hayvanı, yağmurlu havalarda rastlanılan bahçeli salyangozdur. Genellikle park ve bahçelerde görülen, üzerinde kabuğu bulunan salyangoz türüdür. 1 km yol gidebilmek için neredeyse tüm gün ilerlemesi gerekmektedir.

dunyanin en yavas hayvani salyangoz
dunyanin en yavas hayvani salyangoz

Dünyanın En Yavaş Hayvanları

 • Amerikan Ağaçkakanı: Diğerlerine daha hızlı olmasına rağmen kuş türleri arasında en yavaş hayvandır. Saate 8 kilometre uçabilen ağaçkakan Türkiye’de bulunmamaktadır.
 • Deniz Atı: Saate maksimum 1.5 metre yol gidebilmektedir. Dik biçimde yüzen bu canlının 50’den fazla türü bulunmaktadır.
 • Deniz İneği: Ortalama 600 kilo ağırlığı ile denizin en ağır hayvanları arasında yer alan deniz ineği, 2.50 ile 4 metre arasında boyları değişmektedir.
 • Koala: Ağaca sarılı olup saatlerce orada hareketsiz kalabilmektedirler. Avustralya kıtasında yaşamaktadırlar.
 • Gila Canavarı: 60 cm boyutunda, 500 gram ağırlığında bulunan gila canavarları Amerika’nın belirli bölgelerinde yaşamaktadır. Bu sürüngen türü zehirli olmasına karşın yavaş hareket ettiği için tehlike durumu yüksek sayılmamaktadır.
 • Denizyıldızı: Dakikada 15 cm yol gidebilmektedir. Binden fazla türü bulunduğu için türler arasında hız farkları bulunmaktadır.
 • Büyük Kaplumbağa: Kaplumbağalar yapıları gereği yavaş hareket eden hayvan türüdür. Ortalama ağırlığı ise 300 kilodur.
 • Sümüklü Böcek: Kabuğu bulunmayan salyangoz türüdür. Kabuklu türleri kadar olmasa da sümüklü böceklerde hayli yavaş hareket eden canlılardır.
 • Tembel hayvan: Günün yarısını uyuyarak geçiren Dünyanın en tembel hayvanı unvanına sahiptir. Ortalama 30 yıl ömürleri bulunan bu hayvanlar; yüzebildiği gibi suyun altında uzun süre durabilmektedir. Tembel hayvanın adı ‘’Sloth’’ olarak geçmektedir.
 • Bahçe Salyangozu: Yağmurlu havalarda genellikle, bahçe ve parklarda görülmektedir. 1 km yol gidebilmek için tüm gün hareket halinde olması gerektiği için en yavaş hareket eden hayvan olarak bilinmektedir.

Dünyanın En Hızlı Hayvanı Hangileri?

Dünyanın en hızlı hayvanı saate 360 kilometre hıza kadar çıkabilen alaca şahinidir. Yırtıcı hayvan olarak bilinen alaca şahinler, birçok yarış arabasını geride bırakmaktadır. En yüksek hızına ise avını yakalayacağı sırada çıkmaktadır. Dünyanın en hızlı kara hayvanı ise çitadır. Çitalar saate 120 kilometre hıza ulaşmaktadır.

dunyanin en hizli hayvani alaca sahin
dunyanin en hizli hayvani alaca sahin

Dünyanın En Hızlı Hayvanları

 • Kanada Geyiği: İri vücutlarına rağmen çok hızlı hareket edebilen canlılardır.  Kuzey Amerika bölgesinde bulunan bu tür Asya’nın doğusunda da yer almaktadır.
 • Yaban Tavşanı: Küçük olmalarına rağmen saatte 80 kilometre hızına kadar ulaşmaktadır. Dünyanın farklı bölgelerinde bulundukları için belli bir konumda yer almamaktadır.
 • Ceylan: Vahşi doğanın en naif hayvanlarından biri olan ceylan avcılardan kaçabilmek için saatte 90 kilometre hıza ulaşmaktadır. Konumlandıkları ortak bir yer bulunmamaktadır.
 • Aslan: Vahşi doğada avlarını güçlü bir şekilde ezebilen aslanlar, saate 95 kilometre hıza ulaşmaktadır.
 • Afrika antilobu: Çok ve ağır dengesiz vücuduna rağmen çok yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Saate 100 kilometre hıza çıkabilmektedir. En çok Afrika bölgesinde bulunmaktadır.
 • Amerika Antilobu: Amerika bölgesinde yer almaktadır. Saatte 100 kilometreye kadar hızlanmaktadır.
 • Çita: Karada en hızlı hayvan unvanına sahiptir. Saatte 120 kilometreye kadar çıkabilmektedir.
 • Yelken Balığı: Suyun en hızlı hayvanı olan bu canlı, saatte 110 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Dünyanın en hızlı hayvan sıralaması arasında 3. sırada yer almaktadır.
 • Fırkateyn Kuşu: Havada asılı kalıp süzülebilen bu kuş, saate 130 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Dünyanın en hızlı 2. hayvanı olarak bilinmektedir.
 • Alaca Şahin: Yeryüzünün en hızlı canlısı olarak bilinmektedir. Saatte 360 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Dünyanın en hızlı hayvanları sıralamasında başı çekmektedir.

En Tehlikeli Hayvan Hangisi?

Dünyanın en tehlikeli çeçe sineğidir. Zehri olmamasına rağmen bulaştırdığı hastalıklar sayesinde her yıl ortalama 3 milyon insanın hayatına neden olmaktadır. Batı ve orta Afrika bölgelerinde özellikle Zaire’de ırmak kenarlarında yaşamaktadır. Tüyleri sert ve seyrek, boyutları ise 6 ile 16 mm arasında değişmektedir.

Dünyanın En Tembel Hayvanı Adı Nedir?

Dünyanın en tembel hayvanının adı ‘’Sloth’’ şeklindedir. Bu hayvanların ortalama ömür süreleri 30 yıldır. Fazla hareket etmeyi sevmeseler de yüzmede oldukça başarılı ve nefesini uzun süre tutabilmektedirler. Günde 15 ile 18 saat arasında uyumaktadırlar.

Türkiye’de Tembel Hayvan Var Mı?

Türkiye’de bir dişi ve bir erkek olmak üzere iki adet Darıca Hayvanat Bahçesi’nde bulunmaktadır. Bunun dışında Türkiye’de yaşamamaktadırlar. Anavatanları ise Güney Orta Amerika’da bulunmaktadır.

Koala ve Tembel Hayvan Aynı Mı?

Koala ve tembel hayvan aynı değildir. Şube ve tür bakımından tamamen farklıdır. Benzer yanları ise otçul olmaları ve tembel olmalarıdır. Tembel hayvanlar Güney ve Orta Amerika’da yaşamaktadır. Koalaların konumu ise Avustralya’da bulunmaktadır.

Dünyanın En Hızlı Hayvanı Kaç Kilometre Hızla Koşar?

Dünyanın karada en hızlı hayvanı saate 120 kilometre hızla koşmaktadır. Ayrıca 0’dan 100 kilometreye 3 saniyede ulaşabilmektedir. Dünyanın en hızlı hayvanı ise bayağı doğan, gökdoğan ya da alaca doğan olarak bilinmektedir. Gökdoğanlar avına ulaşmak için saatte 360 kilometre hızına ulaşmaktadır.

Çitalar Saatte Kaç Km Hız Yapar?

Çitalar Saatte 120 kilometreye ulaşabilmektedir. 0’dan 100 kilometreye 3 saniyede ulaşabilmektedir. Çitalar 463 metreden fazla koştuklarında vücut ısı değerleri 46 derecenin üstüne çıkmaktadır. Bu ısıya ulaştığında ise hayvanın beynine zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Genellikle avlanma sırasında koştuğu süre 1 dakikanın altında sürmektedir.

Atlar En Fazla Kaç Km Hız Yapar?

Dünyanın en hızlı atı saatte 70.76 kilometreye ulaşmıştır. Bu hız Amerika Birleşik Devletleri’nde at yarışında elde edilmiştir. Normalde atların ortalama hızı ise saatte 44 kilometredir.

Leopar Ne Kadar Hızlı?

Leopar saatte maksimum 58 kilometre hıza kadar çıkmaktadır. Vahşi, saldırgan ve yırtıcı olmalarına karşın özellikle kar leoparlarının soyu tükenmekle karşı karşıyadır. Kar parslarının sayıları Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Vakfına göre 4.000 ile 6.000 arasındadır.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın