Leopar ve Jaguar Arasındaki Fark Neler? Hangisi Güçlü?
 1. Ana Sayfa
 2. Genel Kültür

Leopar ve Jaguar Arasındaki Fark Neler? Hangisi Güçlü?

Jaguar ve leopar arasındaki farklar, bu iki büyük kedinin son derece benzemesi dolayısıyla merak konusu olmuştur. Her ne kadar bir fark yok gibi görünse de birbirine karıştırılabilen bu hayvanlara dikkatli bir şekilde bakıldığında mevcut farkları görmek mümkündür. Şimdi incelemeye görünüşlerinden başlayarak adım adım bütün farklara göz atalım.

Leopar ve Jaguar Arasındaki Farklar

 • Leopar ve jaguarların o muhteşem kürklerindeki desenler, onları ayırt etmemiz konusunda bize en büyük ipucunu verirler. Her iki canlı da kürklerinin üzerinde siyah lekelere sahiptir. Bu lekelere “rozet” adı verilmektedir. Jaguar rozetleri genellikle leopar rozetlerinden daha büyüktür. Bununla birlikte jaguarın büyük rozetlerinin ortasında küçük siyah noktalar mevcuttur. Leoparlarda böyle bir şey söz konusu değildir.
 • thumbnail
  Önerilen Yazı
  Kediler Neden Kusar? Kedilerin Kusması ve Nedenleri
 • Bu iki büyük kediyi birbirinden ayıran tek şey görünüşleri değildir elbette. Bir diğer nokta; vücut şekilleri ve büyüklükleridir. Jaguarlar leoparlara göre daha büyük bir başa sahiptirler. Jaguarın alnı ve çenesi daha geniştir. Bunun yanında karın bölgesi de leopara göre daha geniştir. Karnı şiş bir görünüme sahiptir demek yanlış olmaz. Leoparlar ise daha zayıf ve daha uzun bir gövdeye sahiptir. Bununla birlikte uzuvları ve kuyrukları da jaguarlara göre daha uzundur.
 • leopar ve jaguar
  leopar ve jaguar
 • Leopar ve jaguar arasındaki farklar bunlarla da sınırlı değildir. Bir başka konu yaşadıkları coğrafyadır. Jaguarlar genellikle Amerika kıtasında yaşamlarını sürdürürler. Onları daha çok Arjantin içlerinde ve Orta Amerika’da görmek mümkündür. Leoparların habitatı ise genellikle Afrika ve Asya kıtalarında yaşamaktadırlar.
 • Bu iki canlanın farklılık gösterdiği diğer bir konu ise, su! Leoparlar suyu sevmeyen canlılardır ve olabildiğince sudan uzak dururlar. Jaguarlar ise suda vakit geçirmekten hoşlanırlar ve sık sık yüzerler. Bunun yanında iki canlı da farklı nedenlerle ağaçlara tırmanırlar fakat leoparlar bu konuda daha iyidir. Jaguarlara göre daha sık ağaca tırmanırlar ve yakaladıkları avları orada yerler. Jaguarlar böyle bir şeye ihtiyaç duymaz.
 • Leoparların yaşam alanları jaguarlara göre daha dardır. Fakat bununla birlikte leoparlar daha gezgindir. Farklı bölgelerde dolaşırlar ve bölgeleri konusunda mücadelecidirler. Jaguarlar ise yaşadıkları alanı pek fazla terk etmezler.
 • Jaguar ve leopar bölgelerinde bulunan avlarla beslenir. Fakat leoparın yemek konusunda yelpazesinin daha geniş olduğunu söyleyebiliriz. Rakamlarla ifade etmek gerekirse leoparların 100’e yakın türde hayvanla beslenebildiği bilinmektedir. Jaguarlar ise 85 civarında hayvan türüyle beslenirler.

Tüm bunların yanında aralarındaki son bir farktan bahsederken bir soruya da cevap arayalım: Bu iki canlıdan hangisi daha güçlü?

Leopar Mı Güçlü Jaguar Mı Güçlü?

Leopar ve jaguar arasındaki farklar konusunda en çok merak edilen nokta güçtür. Jaguarlar 900 kiloya varan güç uygulayabilme yeteneğine sahiptirler. Bu sayı onları kedi türleri arasındaki güç sıralamasında birinci yapar. Isırma kuvveti açısından yapılan sıralamada ise tüm hayvan türleri arasında 4. sırada gelmektedirler. Sonuç olarak jaguarlar leoparlardan katbekat daha güçlüdür.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.