Diğerkamlık Ne Demek TDK? Diğerkam Nedir?

Diğerkamlık, toplumdaki diğer insanların çıkarını ve yararını kendi çıkarlarından daha önde tutma ilkesidir. Diğerkam kişi, empati özelliğimiz ile doğrudan ilgilidir. Örneğin, başka insanlara yardım etmek, onlara destek olmak ve gerektiğinde kendi esenliğimizi onlarınkinden geride tutmak anlamlarına gelebilir.

Diğerkamlık, toplumsal ideallere daha çabuk ulaşmanın yollarından biridir. Diğerkam kişilerin sayısının fazla olduğu Japonya gibi toplumlar, özellikle doğal afetlerde daha hızlı toparlanmakta ve yaralarını sarabilmektedir.

Diğerkamlık Nedir TDK Anlamı?

Diğerkamlık TDK anlamı, özgecilik demektir. Bir kişinin yararını kendi yararı kadar gözetmek anlamına gelmektedir. Diğerkam ise özgecil olan anlamına gelmektedir.

Diğerkam Ne Demek?

Diğerkam, özgecil demektir. Diğerkam olan bir kişi, diğerlerinin yararını en az kendisininki kadar gözeterek bazen kendini fazla feda eden bir konumda olabilir. Altruist kelimesi de bu kavramın diğer karşılıklarından biridir.

Dinde Diğerkamlık Ne Demek?

Dinde diğerkamlık, başkaları için özveride bulunma anlamına gelen bir ahlak terimi olarak yorumlanmaktadır. Diğerkam kişi başkalarının iyiliğini ve faydasını bazen kendinden bile çok düşünerek kendini feda etme durumlarına girebilmektedir.

Diğerkamlık Cümle İçerisinde Kullanımı

Diğerkamlık cümle içerisindeki kullanımına şöyle örnekler verilebilmektedir;

  • O kadar diğerkam biriydi ki çocuklarını giydirirdi kendi giyinmezdi.
  • Bazen aç kalmak pahasına diğerkamlığından ötürü ücreti kabul etmezdi.
  • Öğretmenini korumak için diğerkamlık yaptı ancak müdür affetmedi.
  • Bu kadar diğerkam olmak iyi değil, yeri gelir seni üzerler.

Diğerkamlık, bir kimsenin yararını kendinden çok düşünmek anlamına gelmektedir. Diğerkam kişilerin çoğunlukla özgecil davranışlar sergilediği bilinmekte ve bu yüzden de zor durumda kaldıkları görülebilmektedir. Diğerkam kişiler, sevdikleri veya sevmedikleri kişilere karşı hassaslık gösterebilmektedir ancak bu durum kendilerini sıkıntıya sokabilmektedir. Fazla diğerkam olmak ve kendini düşünmemek maddi ve manevi kayıplara yol açabilmektedir.

Diğerkamlık Eş Anlamlısı

Diğerkamlık eş anlamlısı özgecilik ve elçiliktir. Diğerkamlık, başkalarının yararını kendi yararından çok düşünmek anlamına gelmektedir. Bazen sırf başkalarının iyiliği için kendi çıkarını yok sayabilen insanlar bu şekilde anılmaktadır. Fazla diğerkam olmak maddi ve manevi kayıplara yol açabilen bir durum olduğu için insanın diğerlerinden çok kendini ön planda tutması gereken durumlara karşı dikkat etmesi gerekmektedir.

Diğerkamlık Zıt Anlamlısı

Bencillik ve egoistliktir. Diğerkamlık, başkalarının çıkarını ve faydasını kendinden çok düşünmek anlamına gelmektedir. Bencillik ise bunun tam tersi, tamamen kendisini merkeze alarak insanları hiçe saymak ve onları umursamamak anlamına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

“Diğerkamlık Ne Demek TDK? Diğerkam Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın