Diğerkamlık Ne Demek TDK? Diğerkam Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Diğerkamlık Ne Demek TDK? Diğerkam Nedir?

0

Diğerkamlık, başkalarının yararını kendi yararı kadar gözetme, özgecilik anlamlarına gelmektedir. Diğerkam ise özgeci, özgecil olan demektir. Diğerkamlık, başkasının iyiliğini ve faydasını aşırı düşünmekten dolayı bazen zor duruma düşmeyi de ifade edebilmektedir.

Diğerkamlık Nedir TDK Anlamı?

Diğerkamlık TDK anlamı, özgecilik demektir. Bir kişinin yararını kendi yararı kadar gözetmek anlamına gelmektedir. Diğerkam ise özgecil olan anlamına gelmektedir.

Diğerkam Nedir?

Diğerkam, özgecil demektir. Diğerkam olan bir kişi, diğerlerinin yararını en az kendisininki kadar gözeterek bazen kendini fazla feda eden bir konumda olabilir.

Dinde Diğerkamlık Ne Demek?

Dinde diğerkamlık, başkaları için özveride bulunma anlamına gelen bir ahlak terimi olarak yorumlanmaktadır. Diğerkam kişi başkalarının iyiliğini ve faydasını bazen kendinden bile çok düşünerek kendini feda etme durumlarına girebilmektedir.

Diğerkamlık Cümle İçerisinde Kullanımı

Diğerkamlık cümle içerisindeki kullanımına şöyle örnekler verilebilmektedir;

  • O kadar diğerkam biriydi ki çocuklarını giydirirdi kendi giyinmezdi.
  • Bazen aç kalmak pahasına diğerkamlığından ötürü ücreti kabul etmezdi.
  • Öğretmenini korumak için diğerkamlık yaptı ancak müdür affetmedi.
  • Bu kadar diğerkam olmak iyi değil, yeri gelir seni üzerler.

Diğerkamlık, bir kimsenin yararını kendinden çok düşünmek anlamına gelmektedir. Diğerkam kişilerin çoğunlukla özgecil davranışlar sergilediği bilinmekte ve bu yüzden de zor durumda kaldıkları görülebilmektedir. Diğerkam kişiler, sevdikleri veya sevmedikleri kişilere karşı hassaslık gösterebilmektedir ancak bu durum kendilerini sıkıntıya sokabilmektedir. Fazla diğerkam olmak ve kendini düşünmemek maddi ve manevi kayıplara yol açabilmektedir.

Diğerkamlık Eş Anlamlısı

Diğerkamlık eş anlamlısı özgecilik ve elçiliktir. Diğerkamlık, başkalarının yararını kendi yararından çok düşünmek anlamına gelmektedir. Bazen sırf başkalarının iyiliği için kendi çıkarını yok sayabilen insanlar bu şekilde anılmaktadır. Fazla diğerkam olmak maddi ve manevi kayıplara yol açabilen bir durum olduğu için insanın diğerlerinden çok kendini ön planda tutması gereken durumlara karşı dikkat etmesi gerekmektedir.

Diğerkamlık Zıt Anlamlısı

Bencillik ve egoistliktir. Diğerkamlık, başkalarının çıkarını ve faydasını kendinden çok düşünmek anlamına gelmektedir. Bencillik ise bunun tam tersi, tamamen kendisini merkeze alarak insanları hiçe saymak ve onları umursamamak anlamına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın