Dövme Haram Mıdır? Dövme Yaptırmak Günah Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Dövme Haram Mıdır? Dövme Yaptırmak Günah Mı?

0

Dövme haram mı Diyanet İşleri Başkanlığı’na en çok gelen sorulardan biri. Bu konuda oldukça farklı görüşler bulunmakla birlikte, din adamlarının büyük kısmı dövmenin haram olduğunda birleşmiş durumda. Biz de bu görüşleri inceleyerek dövme günah mı sorusuna cevap arayacağız.

Dövme yaptırmak caiz midir sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, sağlık açısından zararlı ve dini açıdan da yasak olduğu gerekçesiyle haramdır şeklinde fetva vermiştir. Dövme günah mı, diyanete göre günah değil haram şeklindedir.

Ayrıca, birçok din alimi de, Allah’ın insanı yarattığı şeklin dışına çıkıldığı için dövmenin haram olduğunu belirtiyor. Örneğin Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, derinin altına işlendiği için, gusül abdestine engel olduğunu söyleyerek dövmenin caiz olmadığını ifade ediyor.

Başka bir görüş olarak da, Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, dövme haram mı ayet bulunmadığını söyleyerek, Kur-an’da doğrudan geçmediğini, dolayısı ile dövme haram diyemeyeceğimizi söylüyor.

Dövme Günah Mı?​

Dövme günah mı tartışmasında en çok akla takılanlardan biri ve günah ve haram kavramlarıdır. Haram, Allah’ın yasakladığı şeyler anlamına gelirken, bunların yapılması durumunda da günah gerçekleşir.

Geçici Dövme Günah Mı?​

Geçici dövme konusunda, din adamları derinin üzerine yapıştırıldığı ve suyun ulaşmasını engelleyeceği için, yine haram demektedir.

Eğer dini açıdan çekinceleriniz varsa, dövme silme ile vücudunuzdaki dövmeyi sildirebilirsiniz.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın