Caminin Minaresindeki Hilalin Adı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Caminin Minaresindeki Hilalin Adı Nedir?

0

Caminin minaresindeki hilalin adı ‘’Alem’’ dir. Hilal ayın evrelerinden yeni başlangıçları simgelediği için haç vaktini ve namaz vaktini bildirmektedir. Dinimizde de müminleri duaya ve hacca çağıran bir sembol olarak kullanılmaktadır.

Bir kişiye adanmış sembol olarak kullanılmamakta, inanan herkesi duaya davet etmektedir. Ay hilalden sonra büyüyen ay fazına geçtiği için de hac vaktinin geldiğini katmerlenerek insanlara bildirmektedir.

Minarenin Üstündeki Ay Yıldıza Ne ad Verilir?

Minarenin üstündeki ay yıldızın olduğu bölüme ‘’Alem’’ adı verilmektedir. Camiye ay-yıldız adı verilen ay yıldız sembolü Fransızların Haçlı Seferlerinde ayçöreğine verdiği isimden gelmektedir. Fransızlarda hilal croissant’dan gelmekte ve Müslümanlara karşı nefret simgesini göstermektedir.

İslam’da hilal sembolü dini bir sembol olarak kullanıldığı için Mekke’den Medine’ye hicret yılında hilalle başlayan takvime bir gönderme olmaktadır. Esasında İslam’daki ay yıldız hilalin kameri takvime göre ayın ilk gününü esas alan simgesi olmaktadır.

Minarenin Üstüne Ne Denir?

Minarenin üstüne külah adı verilmektedir. Ayrıca, minarenin üstünü örten sivri çatının gösterimi anlamına gelmektedir. Bu kuleler, silindir veya çokgen prizma şeklinde olabilmektedir.

İlgili içerik: Şort, Eşofman veya Atletle Namaz Kılınır Mı? Mekruh Mu?

Kulenin ve minarenin üst bölümünü örtmek için yapılan ucu külaha benzeyen sivri çatılar anlamına gelmektedir. Kulenin korunması ve biçimli bir görünümüne sahip olması için külah bölümünün görünümü önemli olduğu söylenebilmektedir.

Caminin Üzerindeki Hilalin Adı Nedir?

Caminin üstündeki hilal İslam dinine göre alem adında geçmektedir. Yüksek yerlerin ve yüksek bölümlerin tepesinde bulunan semboliğin karşılığı anlamına gelmektedir.

Müslümanlıkta alem adı verilen hilal, caminin üzerinde yüksek yerlerde konumlanmakta ve Müslümanları hacca davet etmektedir. Müslümanların kimliklerini hatırlaması ve dualarını her daim canlı tutmaları için bu sembol sıkça yüksek yerlerde görünmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın