Kertenkele Zehirli Mi? Türkiye’de Var Mı? Kertenkele Kaç Yıl Yaşar?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Kertenkele Zehirli Mi? Türkiye’de Var Mı? Kertenkele Kaç Yıl Yaşar?

0

Kertenkele zehirli değildir ancak sadece iki tür kertenkelenin zehirli olduğu bilinmektedir. Bu kertenkeleler Güney Amerika’nın kuzeyi ve Kuzey Amerika’nın güneyinde yaşayan kertenkelelerdir. Özellikle bu kertenkelelerin Çıngıraklı Yılan kadar kuvvetli zehir iletim istemleri olduğu bilinmektedir. Yine de çok fazla gelişmediği için insanlara zarar vermemektedir.

Bu kertenkele türlerinin dışında kertenkelelerin zehirli olma gibi bir durumu söz konusu değildir. Bunlara ek olarak bazı insanların metabolizmalarına bağlı olarak alerjik reaksiyonlar göstermesi mümkündür. Bu sebepten dolayı kesinlikle kertenkeleler ile birebir iletişime girilmemelidir.

İçindekiler

Kertenkele Kaç Yıl Yaşar?

Kertenkelelerin yaşam süreleri büyüklükleri ile ters orantılı şekilde ilerlemektedir. Genel olarak bakıldığında Yeni Zelanda’da yaşayan büyük kertenkelelerin yaşları oldukça şaşırtmaktadır. Bakıldığında 100 ile 200 arası değişebilen zamana ve yaşadığı şartlara göre değişen ömürleri bulunmaktadır.

Kendilerini yenilemeleri ve hızlı bir şekilde büyüyüp hassas bir şekilde bakıldığında ömürleri uzamaktadır. Özellikle Bitki ile beslenmeleri neticesinde Sağlıklı ve uzun süreli bir ömür kertenkeleleri beklemektedir. Aynı zamanda yaşadıkları ortamlar ve şartlar kertenkelelerin ömürlerini belirlemektedir.

Kertenkele Ne Yer?

Kertenkele etobur ve otodur canlılar arasında sayılabilen ve farklı besin olanaklarına sahip canlılardır. Bazı bitki türleri haşereleri de avlayarak yiyebilirler. Bu haşereler genellikle karınca ve ondan daha küçük böcekler olabilmektedir. Özellikle kertenkelelerin börtü böceklerden hoşlandığı bilinmektedir. Aynı zamanda çok çabuk büyüyen hayvanları olduğundan sıkça su tüketimine ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu noktada evde kertenkele besliyorsanız çok büyük titizlikle yaklaşmanız ve sorumluluk almanız gerekmektedir. Bu canlılar oldukça hızlıdır bu nedenle beslenmesi kolay değildir. Mutlaka temiz besinler vermeniz ve kirlenmiş bir yiyecek vermemeniz önerilmektedir aksi takdirde çabuk hastalanabilirler.

Kertenkeleyi Ne Uzak Tutar?

Kertenkele uzak tutmaya kâfurun kokusu yardımcı olmaktadır. Evinizde çeşitli noktalara koyabileceğiniz gibi aynı zamanda damla olarak yağını da almanız mümkündür. Bu kokuyu kullandığınızda kertenkelelere evinizden uzak tutabilir ve aynı zamanda onların istemediği bir şey yaptığınız için sizden evinizden hoşlanmamalarını sağlayabilirsiniz.

kertenkele kac yil yasar

Kertenkele Ses Çıkarır Mı?

Kertenkele ses çıkarır ancak her kertenkele türü için böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece Süleymancı kertenkelesinin bu noktada ses çıkardığı bilinmektedir. Genel hatlarıyla bakıldığında zararlı ve ötücü bir görüntüye sahip olan bu kertenkeleler insana zarar vermemektedir. Evlere girebilmekte özellikle geceleri ortaya çıkabilmektedir. Sırt bölgelerinde gri ve açık rengi kahve tonlar bulunmaktadır.

Süleymancı kertenkelesinin Türkiye’de olduğu da bilinmektedir. Geceleri avlandığı bilinen bu kertenkeleler genellikle böcek ve Sinek ile beslenmektedirler. Bu yüzden çevrenizdeki haşere atların azalmasına neden olabilmektedirler.

Yeşilbaş Kertenkele Zehirli Midir?

Yeşilbaş kertenkele zehirli değildir. Ülkemizde bu durumun aksine zehirli olduğu düşünülmektedir. Bu durum çok yanlış durumdur. Yukarıda da belirtildiği gibi sadece Güney Amerika’nın ve Kuzey Amerika’nın belirli bölümlerinde yaşayan bazı kertenkeleler zehirlidir. Bu kertenkelelerin dışında bulunan kertenkelelerin insanlara herhangi bir etkisi bulunmadığı gibi zehirli de değildir.

Siyah Kertenkele Zehirli Midir?

Siyah kertenkele zehirli değildir. Özellikle Avrupa Kıtası’nda Asya’da ve Afrika’da zehirli kertenkele olduğu düşünülmektedir. Sadece Amerika Kıtası’nda böyle bir durumla karşılaşılmıştır.

Türkiye’de Zehirli Kertenkele Var Mı?

Türkiye’de zehirli kertenkele bulunmamaktadır. Amerika Kıtası’nda zehirli kertenkelelerin olduğu bilinmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle yeşil kertenkelelerin ülkemizde zehirli olduğunu düşünen insanlar bulunmaktadır ancak bu tamamen yanlış bir algıdır. Zehirli kertenkeleler bizde yoktur ve Yeşilbaş kertenkele zehirli olduğunu düşünmek yanlıştır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın