Katı Maddelerin Isı İletim Hızı Neye Bağlıdır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Katı Maddelerin Isı İletim Hızı Neye Bağlıdır?

0

Katı Maddelerin iletim hızı, madde türüne, maddenin kesit alanına, ısının bağlı bulunduğu uçlar arasındaki sıcaklık farkına ve son olarak da maddenin kalınlığına bağlıdır. Bu faktörler katı maddelerin bulunduğu yere ve yapısına göre de değişiklik göstermektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki katı maddelerin ısıyı iletim hızları oldukça yüksektir.

Örnek vermek gerekirse özellikle evlerinizde kullandığınız kalorifer petekleri bunun en net kanıtıdır. Dakikalar içerisinde borulardan gelen sıcak maddeyi içerisinde harmanlayarak eve sıcaklık yaymaktadır. Eğer peteklerde herhangi bir arıza yoksa da kısa süre içerisinde bütün petek sıcak olarak katıların iletim hızını size göstermektedir.

Katı Maddelerin Isı İletim Hızı Uzunlukları İle Doğru Orantılı Mıdır?

Katıların ısı iletim hızı, kesit alanı ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. İletim hızı arttıkça kesit alanda artmaktadır. Kısacası bir maddenin uzunluğu arttıkça aynı oranda iletim hızı da artmaktadır. Bu durum katıların ne derece iletken olduğunun da kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmasının dahi katıların iletim hızı ile ilgisi bulunmaktadır.

Bu duruma en iyi örnek, gece sahilde yürüdüğünüzde soğuk olan plaj kumu gündüz ise üzerine basılamayacak derece sıcak ve kuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Katıların iletim hızına bağlı olarak aynı şekilde betonlarda da durum değişmemektedir.

Katı Maddelerin İletim Hızı Niceliklerinden Hangilerine Bağlıdır?

Katı maddelerin iletim hızı niceliklerinden kesit alanına, iletim arasındaki bulunan sıcaklık farkına, madde kalınlığına bağlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca matılar yapısı sayesinde molekülleri bir arada tuttuğu için moleküller arası iletim daha hızlı olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir ısı aktarımı çok rahat bir şekilde gerçekleşmektedir.

Isı İletim Hızı Arttıkça Isı Kaybı Azalır Mı?

Isı iletim hızı arttıkça ısı kaybı azalmaktadır. Çünkü maddenin içerisinde ısı ne kadar hızlı yol alırsa aynı şekilde maddenin de ısısının artması daha kolay olmaktadır. Yukarıda da verilen asfalt beton örneğinde olduğu gibi eğer yeterince hızlı yayılırsa kısa süre içerisinde beton üzerine çıplak ayakla basamayacak duruma gelmeniz mümkündür.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın