Duşta Ortalama Kaç Litre Su Harcanır? Dakikada?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Duşta Ortalama Kaç Litre Su Harcanır? Dakikada?

0

Duşta ortalama, bireyin suda kalma saatine göre değişse de genelde 50 litre su harcanmaktadır. Bir banyoda tek kişi duş aldığı zaman 150 litre su tüketilmiş olmaktadır. Bu durum yılda daha fazla büyüyerek 49.000 litre civarı su miktarına ulaşabilmektedir.

Duşta daha az su harcamak için saçınızı veya vücudunuzu yıkarken suyu kapalı tutmaya dikkat etmek gerekmektedir. Böylelikle hem konforlu hem de tasarruflu bir duş saati geçirilmektedir.

Duşta Dakikada Kaç Litre Su Harcanır?

Duşta dakikada, duş balığına göre değişebilen bir durum olması bakımından klasik başlıklarla 15-20 litre su harcanmaktadır. Düşük akımı olanlarda ise 9-10 litre su harcanmaktadır.

Beş dakikalık bir duşta totalde 45-60 litre su tüketmiş olunmakta ve ardından tasarruf dönemi başlamaktadır. Duşta tasarruf için gerekmediği yerlerde su kapatılmakta ve daha az su harcanmaktadır.

15 Dk Duş Kaç Litre Su?

15 dk duş, kullanılan subaşlığına göre bu durum değişebilmekte ve düşük akımlıysa 60 litreye yakın su harcanmaktadır. 15 dakikada bu durum 150 litre civarına ulaşabildiği için daha az duşta kalınması önerilmektedir.

Sudan tasarrufu isteyen ev haneleri için duşta az kalmanın önemli olduğu bilinmektedir. Duş başlıklarınızı da düşük volümlü seçerek daha az duşta kalmayı sağlamanız önerilmektedir.

Bir İnsan Günde Ortalama Kaç Litre Su Harcar?

insan gunde ortalama kac litre su harcar

İnsanlar ne kadar su harcadıklarını düşünmeden hareket edip etmediklerine borçlu kalmaktadır. Çünkü duşta daha az kalmak her daim daha az su harcamaya sebep olmaktadır. Saatlerce duş almak yılda tonlarda su harcamaya sebep olmaktadır.

Bir insan günde ortalama 5 dakikalık duşta 40 litre su harcayabilmektedir. Bunun daha ötesinde 30 dakikalık bir duşta 150 litrenin üzerinde su harcamaktadır.

5 Dakika Duş Kaç Litre Su?

Beş dakikada duş genelde ortalama 40-60 litre su harcamaya sebep olmaktadır. Bunun daha fazlası ise 150 litre su harcatabilmekte ve tasarruf planlarınızı bozabilmektedir. Duş başlığınızı değiştirirken volümünün daha az su harcamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çocuklarınıza su tasarrufunun ne kadar önemli olduğunu öğretmek istiyorsanız duşta daha az zaman geçirmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bazen fark etmeden fazla kalsanız dahi duş başlığının volümünün düşük olması hayat kurtarmaktadır.

Bir Küvet Kaç Litre Su Alır?

Bir küvet ortalama 150-160 litre su alabilmekte ancak küvetin hacmine göre bu durum değişebilmektedir. Büyük olan küvetler 170-200 litreye kadar su alabildiği için bunlar daha çok açık ortamlardaki küvetlerde bulunmaktadır.

Evlerde ortalama 150 litreye kadar doldurulabilen ya da 60 litreye kadar doldurulabilen küvetlerin olduğu söylenebilmektedir. Su tasarrufu yapmak için küvetleri fazla doldurmamaya dikkat edilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın