En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

En Yakın Askerlik Şubesine Müracaat Etmeniz Gerekir Ne Demek?

2

En yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekir yazısı, askerlik tecil süresinin bitip askerlik müracaat zamanının geldiğine işarettir. Bu yazıyı görüyorsanız artık askerlik yapma vaktiniz gelmiştir veya teciliniz bitmiştir. Bu durumda en yakın askerlik şubesine gidip askerlik işlemlerini başlatmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu askerlik şubesine gitmeden E-Devlet üzerinde de yapabiliriniz. Eğer, tecilinizi uzatmayı unuttuysanız bir sonraki alanda anlatıldığı gibi askerlik erteleme işlemlerinizi yerine getiriniz.

Askerlik Başvurusu Yaptıktan Kaç Gün Sonra Askere Çağırırlar?

Askerlik başvurusu yaptıktan sonra yaklaşık olarak 2- 3 ay sonra askerlik yeriniz belirlenmiş olacaktır. Tabii bu süre, yoğunluğa ve TSK’nın ihtiyacına göre değişecektir.

Yaşadığım süreçten size örnek vereyim;

30 Ağustos’ta askerlik başvurumu yaptım ve beklemeye başladım. Celp başvuru tarihlerini takip ederseniz, üç aşağı beş yukarı ne zaman gideceğiniz bellidir. Ben ‘’Kasım celbi’’ ile gitmek istediğim için bu başvuru tarihini seçmiştim.

Başvuru yaptıktan yaklaşık 2 ay sonra askerlik yerim belli oldu. Askerlik yeriniz belli olduktan sonra 3 grupta gitme ihtimaliniz var. İlk gruptaysanız 6 – 7 gün sonra, ikinci gruptaysanız 1 ay sonra, son gruptaysanız 2 ay sonra gidersiniz.

Bu durumda en çok 4 ay içinde askerde olursunuz. Eğer, ilk grup çıkarsa 2 ay içerisinde birliğinize teslim olmuş olacaksınız.

Askerlik Ertelemesi Nasıl Yapılır?

Adım 1: Askerlik ertelemesi yapmak için olarak E-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. İlgili E-Devlet sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız ve bir sonraki adıma geçiniz.

askerlik ertelemesi nasil yapilir
askerlik ertelemesi nasil yapilir

Adım 2: İlk etapta size bir bilgilendirme metni sunulacaktır. Bu metni okuyun ve anladım, kabul ediyorum butonunu işaretleyerek devam edin.

Adım 3: Bir sonraki aşamada ‘’Öğrenim bilgisi’’ sorulacaktır. Eğer, bilgiler doğruysa onaylayın ve bir sonraki adıma geçiş yapın.

Adım 4: Son olarak ‘’İşlem sonucu’’ alanı ile karşılaşacaksınız. Buradan doğrulamayı yapın ve başvurunuzu tamamlayın.

Askerlik Şubesine Gidilmezse Ne Olur?

Askeri kaçak sayılırsınız ve hakkınızda yakalama kararı çıkarılabilir. Yakalandığınız yerde askere gönderilme ihtimaliniz çok yüksektir. Namı diğer ‘AS İZ’’ ler ile muhatap olabilirsiniz. Bu nedenle askerlik işlemlerinizi aksatmadan, düzenli olarak kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (2)

  1. Slm admin. Bn yaklaşık 10 senedir askerlige dair hiç bisi yapmadım ve 10 yildirda italyada yaşıyorum konsolosluktan tecil ettirme gibi Bi durumumda yok bu yaz turkiyeye gelmem gerekiyo nasıl Bi durumla karşılasirim yardımcı olursanz cok sevinirim

    • Günümüzde zorla askere alma gibi bir durum kalmadığı için, size uygulanabilecek en ciddi yaptırım, havalimanında kolluk kuvvetleri (polis) tarafından alınıp askerlik şubenize götürülmesi şeklinde olabilir. Bundan sonra da, para cezası için tutanak tutulur, askerlik hizmetinizi yerine getirmeniz söylenir ve serbest bırakılırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir