Grafit Elektriği İletir Mi? Grafit Isıyı İletir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Grafit Elektriği İletir Mi? Grafit Isıyı İletir Mi?

0

Grafit elektriği iletme potansiyeline sahip bir mineraldir. Yapısı gereği çok ince ve yumuşak bir durumdadır. Katmanları arasında ince bağ bulunmasından dolayı elektriği iletebilme potansiyeli yüksektir. Doğada bulunan haliyle kullanılması mümkün değildir. İşlenerek kullanılabilmektedir. Özellikle makinelerle birlikte çalışan insanların rahatlıkla tanıyabilecek bir üründür.

İşlenerek geniş alan kullanılan Bu ürün aynı zamanda akü, dokunmatik ekranlar, DNA dizimi, enerji üretimi bilgisayar çipi ve güneş hücreleri ile birlikte panellerde bulunmaktadır. Bu durumda incelendiğinde ne kadar yüksek bir elektrik iletim potansiyelinin olduğu görülmektedir.

İçindekiler

Grafit Isıyı İletir Mi?

Grafit ısıyı iletir. Yukarıda da belirtildiği gibi sahip olduğu yapısı ve ince Bağlar yardımıyla elektrik ve ısıyı iletebilen mineral olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıcaklığın 3527 derece olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan incelendiğinde ısıya oldukça dayanıklı olduğu görülmektedir. Kısacası elektrik ile birlikte aktif bir şekilde iletim özelliğine sahiptir.

Grafit Nerelerde Kullanılır?

Yumuşaklığı nedeniyle Kurşun kalem yapımı ve hareketli metal aksamlarının yağlanması gibi işlevlerde kullanılmakla birlikte, Ateş ve aside dayanıklılığı nedeniyle de döküm ve reflektör sanayisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca pota ve laboratuvar malzemesinin imal edilmesinde de kullanılması mümkündür.

Siyah renkli ateşe dayanıklı boyalarda grafit yardımı ile yapılmaktadır. Dolayısıyla elektrot, motor fırçası, pil çubuğu ve elektrik aletlerin imal edilmesinde grafitin kullanılması mümkündür. Ayrıca lastik ve araba balataları gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Grafit Elmas Elektriği İletir Mi?

Grafit Elmas elektriği iletmektedir. Aynı zamanda ısıyı ilettiği bilinmektedir. Elmas yapısının olması gri ve ısıyı iletmesinin önünde engel değildir. Bu nedenle iyi bir iletken olarak kullanılmakta ve sahip olduğu yapıyı korumaktadır. İyi bir iletken olduğu için elektrik de temasının olduğu noktalardan grafite dokunmamak gerekmektedir.

Grafit Elektrik Akımını Nasıl İletir?

Grafit Elektrik akımını, yapısı itibariyle içerisinde var olan hoş kokulu hidrokarbonlar ve iki tip elektron yardımı ile iletmektedir. G ile elektronları ikişer ikişer lokalize ederek çift Bağlar meydana getirmektedir. Meydana gelen düzlemler içerisinde serbestçe hareket eden elektrik akımları elektriğin iletilmesinde öncülük etmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın