Outlet Mağazaları Ne Satar? Outlet Ne Demek?
 1. Ana Sayfa
 2. Alışveriş

Outlet Mağazaları Ne Satar? Outlet Ne Demek?

0

Outlet mağazaları, bir markanın iade edilmiş, defolu veya numarası / bedeni azalmış outlet ürün çeşitlerini uygun fiyatla satışa çıkardığı mağazalara veya mağaza içi bölümlere verilen isimdir. Outlet kelime anlamı olarak çıkış, priz gibi anlamlara gelmektedir. Outlet ürünlerin bir kısmı mağazalardan dönen ürünler olurken, bir kısmı da fabrikada üretim sırasında meydana gelen hatalar sonucu üretim bandından defolu olarak çıkmaktadır.

İçindekiler

Outlet Ürün Ne Demek?​

Outlet ürün, fabrikada defolu olarak üretilmiş, iade yapılıp orijinal ambalajı bozulmuş, numarası veya bedeni adet olarak azaldığı (serisonu ürün) için mağazalardan kaldırılmış ürünlere topluca verilen isimdir. İhraç fazlası ürün de kimi zaman outlet kapsamına girmektedir. Kimi markalar, serisonu ürünlerini hemen yeni sezon ürünlerinin yanında yarı fiyatından aza satarak, bir an önce elden çıkarmayı amaçlamaktadır.

Defolu Ürün Ne Demek?​

Defolu ürün, üretim hatasına sahip, yani üretim sırasında hatalı işlemlere maruz kalmış ürünlere verilen isimdir. Defolu ürünler, gözle görülemeyecek ancak kalite kontrol sürecini geçememiş kadar küçük hatalara sahip ürünlerden, ciddi boyut ve renk hatasına sahip ürünlere kadar değişen yelpazededir. Firmalar, yasal zorunluluk nedeniyle defolu ürün iadesi ile geri aldıkları malları, outlet mağazaları üzerinden satışa sunar.

Defolu ürün satan mağazalar, genellikle ürünün defosunu bir etiketle belirtir ancak böyle olmayan durumlarda, satın almadan önce mutlaka ürünün defosunu sormalısınız. Çalışanlar bilmiyorsa, o üründen uzak durmanız daha iyi olacaktır. Elektronik eşyalarda ise, ürünün defosu size söylenenden daha farklı çıkabileceği için, uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Outlet Telefon Nedir?​

Outlet telefonlar, teşhir telefonları veya teşhir ürünü olarak bilinen telefonlardır. Mağazaların vitrinlerinde veya showroomlarında sergilenen telefonlardır. Outlet telefonlar, kutusu açılmış olduğu veya müşterilerin telefonu incelemesi sırasında oluşan küçük çizik vb. gibi hasarlar nedeniyle, daha ucuza satılmaktadır. Outlet telefon konusunda bilmeniz gereken başka bir husus da, bazılarının internetten satılıp sonra geri gönderilen telefonlar olduğudur.

Outlet telefon alırken dikkat edilecekler arasında başta gelen nokta, teşhir telefonlarının ekranları sürekli açık olduğu için renklerde solma gibi hatalara karşı dikkatli olmaktır. Ayrıca, yine sürekli açık oldukları için, bataryaları çok çabuk bitebilir.

Outlet Mağazaları​

Outlet mağaza, genellikle tek bir markaya ait ve sadece outlet niteliği taşıyan ürünlerin satıldığı mağazaya denir. Bu mağazalara ülkemizde Outlet Center da denmektedir. Outlet mağaza sadece giyim üzerine değildir; elektronik, mobilya, beyaz eşya ve hırdavat konularında da olabilir. Son yıllarda ülkemizde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde Outlet üzerine AVM’ler açılmıştır. Bunlara Outlet AVM adı verilmektedir. İçinde birçok değişik markanın outlet mağazası bulunmaktadır.

Türkiye’nin İlk Outlet AVM’si Nerededir?​

Türkiye’deki ilk Outlet AVM, İzmit’teki Outlet Center İzmit‘tir. İstanbul’daki ilk Outlet AVM ise, Zeytinburnu’daki Olivium Outlet AVM‘dir.

Outlet Mağazaları – Normal Mağaza Farkı​

Outlet mağaza ile normal satış mağazası arasındaki farklar, birkaç tanedir:

 1. Ürün sezonu: Normal satış mağazaları sezonluk ürünler satarken, outlet mağazalarda geçen sezonların ürünlerini de bulmak mümkündür.
 2. Ürün niteliği: Normal mağazalardaki ürünler hiç kullanılmamış ve hatasızdır ancak outlet ürünler, defolu veya kullanılmış (iade edilmiş) olabilir.
 3. Ürün sayısı: Normal mağazalarda ürünlerin beden, renk ve desen sayıları çok fazladır. Outlet mağazalarda, özellikle serisonu ürünlerinde çeşit azdır.
 4. Ürün fiyatı: Normal mağazalar sezonluk fiyattan ürün satışı yaparken, outlet mağazalarda çoğu zaman büyük indirimler yapılır.
 5. Ürün sunumu: Normal satış mağazalarında ürünler derli toplu ve raflarda sergilenirken, outlet mağazalarda sepetler, paletler üzerinde sergilenir.
 6. Mağaza konumu: Normal satış mağazaları şehrin herhangi bir yerinde olabilir ancak outlet mağazalar genellikle kiraların düşük olduğu ve fabrikalara yakın noktalara kurulur. Dolayısı ile, şehir merkezinden uzaktır.

Outlet Alışverişi Kârlı Mı?​

Outlet mağaza ve alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişler genellikle kârlıdır. Ancak alışveriş yaparken ürünün koşullarına dikkat etmek gerekir. Örneğin fabrikada taşıyıcıdan düşmüş bir buzdolabını almak istemezsiniz ya da ön kısmında büyükçe leke olan bir gömlek ne kadar ucuz olsa da işe giderken giyilmez. Bu nedenle, outlet ürün alırken her yerini incelemeli ve gerekirse mağaza görevlilerinden defosu hakkında bilgi almalısınız. Eğer mağaza görevlileri de bilmiyorsa, özellikle elektronik ve beyaz eşyada defolu ürün almaktan kaçınmalısınız. Hele ki, outlet telefon gibi ürünlerde risk çok daha büyüktür.

Outlet mağazalar, seçim hakkı tanıdığında toptan alışveriş için de kârlı yerlerdir. Outlet mağazalarından outlet halı, outlet ayakkabı gibi ürünleri alıp Spot mağazalarda satan esnaflar vardır.

Outlet Mağazaları Ucuz Mu?

Outlet mağazaları genellikle tek kalan ürünleri veya defo içeren malları sattığı için oldukça ucuzdur. Bu ucuzluğun nedeni sadece defo değil, aynı zamanda firmaların serisi olmayan ürünleri bir an önce elden çıkarıp paraya dönüştürme isteğidir.

istanbul outlet park
İstanbul Outlet Park Büyükçekmece, bir Outlet AVM örneğidir.

Türkiye’deki Outlet Mağazaları ve Outlet AVM’ler

Türkiye’de ve İstanbul’da 21 Outlet Mağazası ve Outlet AVM vardır:

 1. 212 Power Outlet: İstanbul Bağcılar
 2. Airport Outlet: İstanbul Ataköy
 3. Armonipark: İstanbul Sefaköy
 4. Avantaj Outlet: Tekirdağ Çorlu
 5. Asya Park Outlet: İstanbul Dudullu
 6. Aymerkez Inlet & Outlet: İstanbul Büyükçekmece
 7. Beymen Serisonu Defolu: İstanbul Yenibosna
 8. Colony Outlet: İstanbul Florya
 9. Deepo Outlet Center: Antalya Kepez
 10. Deposite Outlet: İstanbul İkitelli
 11. Diesel Factory Outlet: İstanbul Bostancı
 12. Forum Outlet Center: Ankara Keçiören
 13. İzmit Outlet Center: İzmit Gölcük
 14. Kale Outlet Center: İstanbul Güngören
 15. Mudo Garage: İstanbul Maslak
 16. Olivium Alışveriş Merkezi: İstanbul Zeytinburnu
 17. Optimum Outlet: İstanbul Kadıköy
 18. Starcity Outlet: İstanbul Yenibosna
 19. Yargıcı Outlet: İstanbul Kadıköy
 20. YKM Outlet: İstanbul Küçükçekmece
 21. Viaport Outlet: İstanbul Pendik
 22. İstanbul Outlet Park: İstanbul Büyükçekmece

Outlet İngilizce Anlamı​

Outlet kelimesi İngilizce’de priz, boru çıkışı ve topluca satış yapılan mağaza anlamına gelmektedir. Mağaza anlamı olarak, bizde kullanıldığı gibi kullanılmaktadır. Daha doğrusu, outlet kavramı bize İngilizce’den geçmiştir.

Marka Outlet Online Orijinal mi?​

Marka Outlet Online markası, son zamanlarda özellikle sikayetvar sitesinde çok fazla şikayet alan bir firma olmasına rağmen, oldukça fazla olumlu yoruma da sahip. Bu nedenle, internetten görmeden almak yerine, Marka Outlet mağazasından görerek satın almanızı tavsiye ediyoruz. Marka Outlet mağazasının adresi şu şekildedir:

Büyükşehir Mahallesi,Atatürk Bulvarı,White Corner AVM,Çarşı 38/A 3, 34520 Beylikdüzü/İstanbul

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın