Hamam Böceği Yatağa Çıkar mı? İnsana Gelir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları

Hamam Böceği Yatağa Çıkar mı? İnsana Gelir Mi?

0

Hamam böceği yatağa çıkan bir böcektir. Bu bakımdan özellikle hamam böceğinden çok çekinenler yatacakları yerde hamam böceği görmüşlerse bu durumdan tedirgin olabilir. Ancak hamam böcekleri yatağa çıkma potansiyeline sahip olmalarına rağmen çok fazla insanlara sokulmazlar. İnsanları tehlike olarak algıladıkları için hamam böceğinin yatağa çıkması düşük bir ihtimaldir. Yine de kesin şekilde koruma sağlanması için gerekli olan böcek ilaçlarının yatak odasında bulundurulması yararlı olacaktır.

İçindekiler

Hamam Böcekleri Işıktan Kaçar mı?

Hamam böceği ışıktan kaçan ve yapısı gereği loş, karanlık ortamlarda yaşan bir böcektir. Bu yüzden ışıktan hoşlanmaz. Özellikle lambalardan yayılan ışıklar kendilerini rahatsız eder. Işıklı olan ortamda hamam böcekleri zorunlu haller dışında gözükmeyecektir. Fakat acıktığında ya da yer değiştirmesi gerektiğinde ışıklı ortamda da hareket edebilir.

Hamam Böcekleri İnsana Gelir mi?

Hamam böcekleri insana gelme açısından çekingendir. Bu yüzden bulunulan ortamda hamam böcekleri üstüne gelmeyecek, yatarken yatağınıza çıkmayacaktır. Ancak karanlık ortamda, örneğin uyuma sırasında yatağınızdan geçerken üzerinize tırmanabilirler. Bu durum da çeşitli hastalıkların size bulaşmasına yol açar.

Evdeki Hamam Böceği Yuvası Nasıl Bulunur?

Evdeki hamam böceği yuvası bulmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Hamam böcekleri ahşap mobilyaları sever ve sıklıkla etraflarında olur.
  • Banyo, mutfak ve su boruları, çamaşır ve bulaşık makinesi gideri, havalandırma girişleri ve ısıtıcılar da hamam böceklerinin sık bulundukları alanlardır.
  • Mobilya altları, arka kısımları, mutfak ve banyoda bulunan dolaplar da hamam böceklerinin yuvalarıdır.
  • Mikrodalga, fırın, buzdolabı gibi beyaz eşyaların alt kısımlarında da sıklıkla bulunurlar.
  • Karton ve kağıt yığınlarında sıklıkla görülürler.

Hamam Böceği Hangi Kokudan Kaçar?

Hamam böceğinin kaçacağı koku bitkisel bazlı kokulardır. Bu kapsamda sedir ve okaliptüs kokusundan son derece rahatsız olurlar. Sedir özellikle pek çok zararlıyı uzak tutması açısından etkilidir. Sarımsak kokusu da yine hamam böceklerini uzak tutmak için çok etkilidir.

Hamam Böceği İnsana Zarar Verir mi?

Hamam böceği insana zarar verme açısından çekingendir ve insanlardan korkar. Ancak hamam böceğinin vücudun üzerinde dolaşması veya böcek ile temas edilmesi çeşitli mikropların vücuda alınmasına yol açacaktır. Bu yüzden hamam böcekleri genel olarak zararlı canlılardır.

Hamam Böceği İnsanı Isırır mı?

Hamam böceği insanı ısırır mı sorusuna genel olarak hayır yanıtı verilebilir. Hamam böceklerinin insanı ısırması son derece seyrektir. Eğer bulunduğu ortamda gıda bulma açısından sıkıntı yaşıyorsa ancak bu durumda derinizden parça koparmak isteyecektir. Hamam böcekleri etçil beslenmektedir ve başka böcekleri yemektedirler. Çok aç kaldıkları durumda insan derisinden de parça koparmak isteyebilirler.

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Hamam böceklerinden kurtulmak için yapılacaklar;

  • Su kaynaklarının kontrol edilmesi; eğer sık kullanmadığınız bir ev veya işyeriniz varsa su kaynaklarını kapatarak hamam böceklerinin barınmasını engelleyebilirsiniz. Hamam böcekleri 1 ay boyunca besin almadan yaşayabilir ancak su bulamadıklarında 1 hafta içinde ölürler. Alanda bulunan su sızıntıları da doğru şekilde kontrol edilip giderildiğinde hamam böceklerinin yaşama alanı ortadan kalkacaktır.
  • Etkili temizlik; hamam böcekleri özellikle loş, kirli ve kötü kokulu alanları sever. Eviniz için dip köşe temizliği yapmanız hamam böceklerini uzaklaştırmak açısından çok etkili olacaktır. Mutfak sürekli olarak temiz tutulmalı, banyo kullanım sonrasında çekpas gibi araçlar ile kurulanmalı, yemek artıkları etrafa saçılmamalıdır. Zeminin de sürekli olarak temiz tutulması hamam böceklerinden kurtulmak için etkilidir.
  • Sabunlu su; hamam böcekleri sabunlu sudan oldukça çekinir. Bir sprey şişesi içine su ve şampuan veya sıvı sabun döküp bunu çalkaladığınızda, hazırlanan karışımı hamam böceğinin üzerine sıkabilirsiniz. Karnına ve kafasına temas etmesi halinde hamam böceği etkisiz kalacaktır.

Bunun yanında çeşitli gıdalardan da yardım alarak hamam böceklerini evden uzak tutabilirsiniz. Defne yaprağı kokusunu sevmeyen hamam böcekleri, bu yaprakların bulunduğu alana girmez. Doğal hamam böceği ilacı olarak haşlanmış patates de kullanabilirsiniz.

Haşlanmış patatesi püre haline getirip içine 2 yemek kaşığı toz şeker ve 1 paket borik asit kattığınızda hamam böcekleri için zehir hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı hamam böceğinin yaşayabileceği alanlara döktüğünüzde hamam böcekleri evinizden hemen uzaklaşacaktır. Giysileri yıkamak için tercih edilen boraksı da hamam böceklerinin oldukları yere dökmeniz halinde hamam böcekleri etkisiz hale gelecektir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın