Hawaii Adası Hangi Okyanus Üzerindedir? Hawaii Kaç Adadan Oluşur?
  1. Ana Sayfa
  2. Gezi

Hawaii Adası Hangi Okyanus Üzerindedir? Hawaii Kaç Adadan Oluşur?

0

Hawaii ya da başka bir değişle Havai, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir eyaleti olup Büyük Okyanus üzerinde bulunmaktadır. Burası tamamen adalardan oluşan tek eyalettir diyebiliriz. Daha özel bir bilgi verecek olursak Hawaii ABD’ye en son katılan eyalettir. Büyük okyanusun kuzey kısmında yer alan bu ada 1959 yılında eyalet ismini almıştır. Bu adanın bir ucundan diğer ucuna neredeyse 3000 kilometre yol mevcuttur. 20 adadan oluştuğu için Hawaii adasına takım ada da denmektedir. Dolayısıyla ABD’nin en büyük adası statüsünü de elinde bulundurmaktadır.

Hawaii adalarının jeolojik yapısı, okyanus güzellikleri, sıcak tropik iklimi aynı zamanda turistleri de bu adaya çekmektedir. Ekonomisinin büyük çoğunluğu da turizm sektöründen oluşmaktadır. Eyaletin başkenti de Honolulu şehridir. Bu eyalet de genellikle Asyalılar yaşamaktadırlar. Bu bilgiyi de vurgulayalım ki, bu takım ada Alaska, Florida ve Kaliforniya eyaletlerinden sonra en büyük şeride sahip olan adalar sıralamasındadır. Bu adaya ilişkin bir diğer ilginç bilgi ise, bayrağında ABD eyaleti olmasına rağmen Birleşik Krallık bayrağını bulundurmaktadır. Bu takım ada Pasifik Okyanusunda bulunan ve tamamen adalardan oluşan nerdeyse tek eyalettir.

Genellikle bu takım ada, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir tatil cenneti olarak tanınmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın