Hiraizerdüş Kimdir? Gerçek Adı ve Fotoğrafı
 1. Ana Sayfa
 2. Biyografiler

Hiraizerdüş Kimdir? Gerçek Adı ve Fotoğrafı

Hiraizerdüş, şarkılarıyla ünlenmiş gerçek adı Hakan Bozdağ olan bir besteci, şarkıcı, şair ve yazardır. Özellikle ismiyle dikkat çeken Hiraizerdüş hakkında birçok şey merak edilmektedir. Hakkında merak edilenler arasında en çok isminin olmasının nedeni zannediyoruz ki alışılmasın dışında bir isme sahip olmasıdır. Peki, Hiraizerdüş gerçek bir isim midir? Şimdi dilerseniz bu sorunun cevabını öğrenelim.

Hiraizerdüş gerçek bir isim değil, bir mahlastır. Hiraizerdüş mahlasıyla bilinen sanatçının gerçek ismi Hakan Bozdağ’dır. Hakan Bozdağ, İran’da bir şehir olan Şiraz’da ve Suriye’nin başkenti olan Şam’da 3 yıl fen eğitimi almıştır. Bu alanda bilinen bir çalışma yapmayan Hiraizerdüş, edebiyatla ilgilenmeyi tercih etmiştir. Kürtçe, İbranice, Farsça dillerine ve bunlara bağlı türeyen lehçelere hakim olan sanatçı, bu dillerde eserler yazmaktadır.

Hiraizerdüş Kaç Yaşında?

Hiraierdüş yaşı, kendisi hakkında merak edilenlerden biridir. Gerçek adıyla Hakan Bozdağ, 10 Ekim 1983 yılında doğmuştur. Dolayısıyla 38 yaşındadır.

Hiraizerdüş Nerede Doğdu?

Hiraizerdüş doğum yeri, Şavşat olarak bilinmektedir. Şavşat, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin ilinin bir ilçesidir. Hiraizerdüş’ün çocukluğu da tıpkı Şavşat gibi Artvin ilinin bir ilçesi olan Arhavi’de geçmiştir.

hiraizerdus gercek fotografi

Hiraizerdüş İsminin Anlamı Nedir?

Hiraizerdüş anlamı, “Kutsal iyiliğe giden yol karanlıktan geçer.” olarak ifade edilmektedir. Bu isim gerçek bir isim değil, mahlastır. Mahlas kelimesi genellikle edebiyat ile karşımıza çıkmaktadır ve “takma ad” anlamına gelmektedir. Genellikle divan şairlerinin ve Türk halk ozanlarının sıklıkla kullandığı mahlas, eskisi kadar yaygın olmamakla birlikte günümüzde hala kullanılabilmektedir.

Hiraizerdüş kendi web sitesinde bu mahlası kendisi için 15 yaşında seçtiğini ifade etmektedir. Seçtiği bu ismin anlamını açıklayan Hiraizerdüş, kutsal bir iyilik hayal eden birinin öncelikle karanlıktan geçmesi ve ayakta kalabilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bununla birlikte amacının bir ismi olması gerektiğini ve bu amaca yazarak hizmet etmesi gerektiğine inandığını ifade etmektedir.

Hiraizerdüş Nerede Sahne Alıyor?

Hiraizerdüş’ün sahne aldığı yerler; Anakara, Diyarbakır, Iğdır, Hatay gibi şehirlerdir. Tek bir şehirde sahne almayan Hiraizerdüş, farklı yerlerde bulunabilmektedir. Dolayısıyla sayılan şehirler haricindeki yerlerde de sahne almış olabileceği gibi, daha sonrasında bu listeye yenilerinin eklenmesi mümkündür.

Hiraizerdüş Yüzünü Neden Göstermiyor?

Hiraizerdüş, sahne aldığı yerlere yüzünde maske ile çıkmaktadır. Son derece dikkat çekici ve merak uyandırıcı bir durum olması nedeniyle “Hiraizerdüş neden maske takıyor?” sorusu kendisi hakkında en çok sorulan sorulardan birisidir. Bu sorunun cevabını sahne aldığı bir yerde çekilen bir videosundan öğrenmekteyiz.

Söz konusu videoda “sarı su” olarak ifade ettiği bir içeceği çok sevdiğini belirtmektedir. Köyün bakkalına gelen bu içeceği içemediği için üzüldüğünü ve isyan ettiğini söyleyen Hiraizerdüş, bir gün ormanlık bir alanda demir para bulduğunu ve bakkala gittiğini ancak bakkalın parasının artık geçmediğini söylediğini ifade etmektedir.

Az sonrasında tesadüfen bir kâğıt para bulduğunu ve o para ile bakkala gidip içeceği aldığını anlatıyor. İçecek aldıktan sonra artan parayı götürüp bulduğu yere bıraktığını ifade eden Hiraizerdüş, maske hikâyesinin buna benzediğini söyleyerek; “Ben yedi tane sarı su istiyorum. Gerisi kim istiyorsa onun olsun. Ben bir adamım iki adamlık muamele istemiyorum. Belki de bu yüzden maske takıyorum.” ifadelerini kullanmaktadır.

Hiraizerdüş Şarkıları

 • Papatya
 • Kirpiğin Kaşına Değdiği Zaman
 • İçime Sevda Kaçar
 • İki Günlük Dünya
 • Bu Kente Bir Daha Gel
 • Aşk Dediğin Ölmez Yok Yere
 • Dur Leyla
 • Selam Yolla
 • Sen de beni sevdin mi
 • Bu Can Senin
 • Leylak ve Anason
 • Roja Gı Bû Bûk
 • Bi Gönlüne Ben Sığmadım
 • Çok Özledim Seni
 • Canına Can Al Beni
 • Dünyada Aşık Sevmezler
içeriğimizi oylayın