Murat Dilmener Biyografi | Hayatı ve Çalışmaları
  1. Ana Sayfa
  2. Biyografiler

Murat Dilmener Biyografi | Hayatı ve Çalışmaları

0

Murat Dilmener 1942 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar İstanbul Tıp Fakültesinde öğrenci yetiştirmiş ve hasta kabul etmiştir. Murat Dilmener yoksul hastalara ücretsiz tedavi sağlıyordu. Yardıma muhtaç kişilere ücretsiz yardım sağladığı için bir grup doktor, Murat Dilmener hakkında savcılıkta suç duyurusunda bulunmuştur.

Murat Dilmener bu davada kendisini yardıma muhtaç insanlara yardım etmek suç mu diyerek savunmuş ve davayı kazanmıştır. Murat Dilmener her zaman yardıma muhtaç insanlara yardım etmiştir. Askerlik yaptığı zaman bile çarşı izinlerinde bölgedeki halkın tedavisini ücretsiz yapmaktaydı.

Murat Dilmener Kimdir?

Murat Dilmener 1942 yılında Mardin’de doğmuş İstanbul Tıp Fakültesinde uzun zaman doktorluk hizmeti vermiş ve sayısız hastanın tedavisini üstleniş bir hayırseverdir. Murat Dilmener hayatı boyunca insanlık için çalışmalar yapmaktan bir an olsun vazgeçmemiştir.

Uzun yıllar doktorluk yapan Dilmener emekli olduktan sonra akademisyenlik yaparak kendi açtığı yoldan gelmeleri için sayısız doktor yetiştirmiştir. Murat Dilmener her zaman hastanın yanında olmuş çoğu hastayı ücretsiz tedavi etmiştir. Hastaların her zaman haklı olduğunu savunan Dilmener sağlığın ücretsiz bir hizmet olması konusunda gerekli çalışmaları yapmıştır.

Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın kurucusu olan Dilmener sadece sağlık konusunda değil her konu da insanlığa yardımcı olmak için adımlar atmışlar. Uzun yıllardır İstanbul’da çalışan Dilmener memleketinin insanları unutmamış ve onlar için çalışmalar yapacak olan vakfı işleve geçirmiştir. Uzun yıllar doktorluk yapan Dilmener emekli olduktan sonra bile insanlara yardım etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir.

Murat Dilmener Çalışmaları

Murat Dilmener tüm hayatı boyunca insanlığın yararına çalışmalar yapmıştır. Uzun zaman İstanbul Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı başkanlığı üstelenen Dilmener işini hakkıyla yapmıştır. İstanbul Tıp Fakültesinde hasta kabul eden Dilmener emekliliğinden sonra ise aynı üniversitede kendi tutuğu ışıkta yürüyecek olan öğrenciler yetiştirmiştir. Tüm öğrencileriyle tek tek ilgilenen Dilmener üniversite öğrencilerini alıp pırıl pırıl genç ve azimli doktorlar yapmıştır.

Hayatı botunca öğrenmeye ve öğretmeye açık olan Dilmener emekliliğinde bile çalışmaktan bir an olsun vazgeçmemiştir. Murat Dilmener çalışmaları saymakla bitmemekle birlikte hepsinin ortak amacı insanlığın yararına hizmet etmektir. Mardinliler Eğitim ve Dayanışma vakfını kuran Dilmener sadece sağlık alanında değil her alanda insanlığın yanında olmuş ve elinden geldiğince herkese yardım etmeye çalışmıştır.

Murat Dilmener Vefatı

Murat Dilmener yakalandığı Covid-19 hastalığı nedeniyle 78 yaşında aramızdan ayrıldı. Atatürk Hava Alanı arazisine yeni açılan hastanenin adının Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi olması üzerine birçok kişi Murat Dilmener neden öldü sorusunun cevabını merak etmektedir. 78 yaşında covid salgınına yakalanan Dilmener 3 Mayıs 2020 tarihinde Maltepe Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

Yakalandığı covid virüsü yüzünden bir ay yoğun bakımda kalan Dilmener daha uzun süre yaşam savaşı veremeyerek aramızdan ayrıldı. Hiçbir hastanın, hasta yakının, öğrencisinin kalbini kırmayan Dilmener’in cenazesi Covid salgını tedbirleri nedeniyle belirli sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Tüm tıp camiasını hüzne boğan bu ayrılık saygı değer bir hekimi daha hayattan kopardı.

Murat Dilmener Hastanesi

Hekimlik mesleğini bu kadar hakkıyla yapan Dilmener’in adı vefatından sonra bile unutulmayarak salgınıyla mücadelenin en önemli kalesi olan hastaneye adını vermesiyle ölümsüzleşti. Covid-19 salgını başladıktan sonra sadece kırk beş günde inşası tamamlanan ve 1008 yatak kapasitesi ile hizmet veren hastanenin adını Murat Dilmener’den alması büyük bir ayrıcalıktır. Murat Dilmener kimdir sorusuna cevap olarak salgınla mücadelede belki de en büyük rolü üstelenen hastane örnek gösterilebilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın