Bize Reklam Verin
İnna İleyhi ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

İnna İleyhi ve İnna İleyhi Raciun Ne Demek?

+ - 0

“İnna İleyhi ve İnna İleyhi Raciun” Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan Bakara suresinin 156. Ayetinde bulunmaktadır. Arapça bir ifadedir. Dilimizdeki karşılığı ile “Onlar; başlarına bir musibet gelince, Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aitiz ve şüphesiz O’na döneceğiz, derler.” Anlamını taşımaktadır.

İnsanların başlarına gelen olumsuz durumlar karşısında bu ayetin bir dua olarak edilmesi tavsiye edilmektedir. Öyle ki bu dua insanın başına gelen her olay ve duruma karşı yalnızca Allah’a sığındığını ve yardımı da Allah’tan dilediğini ifade etmektedir.

Ümmü Seleme radıyallahu anh’tan rivayet edildiğinde göre Hz. Peygamber efendimiz Müslümanların bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmaları halinde bu duayı etmelerini tavsiye etmiştir. Bu duayı eden Müslümanların, Allah-u Teala tarafından yaşadığı sıkıntı karşısında ödüllendirilerek daha hayırlısını alacağını bildirmiştir. 

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın