Osmanlı Devleti Hukuken Ne Zaman Sona Erdi? Hangi Antlaşma?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Osmanlı Devleti Hukuken Ne Zaman Sona Erdi? Hangi Antlaşma?

0

Osmanlı Devleti hukuken 11 Ekim 1922 tarihinde sona ermiştir. Mudanya Ateşkes Antlaşması bu tarihte imzalanmıştır. Ateşkes antlaşması TBMM tarafından imzalanmıştır. Buna göre İstanbul hükümetinin antlaşmada taraf olarak kabul edilmediği anlaşılmaktadır. Antlaşmalara taraf görülmeyen, gücü başkasına devredilmiş devletler hukuken sona ermiş kabul edilmektedir. Bununla birlikte başkent olarak İstanbul değil Ankara hukuken görülmüştür.

Osmanlı Resmi Olarak Ne Zaman Sona Erdi?

Osmanlı resmi olarak 1 Kasım 1922 tarihinde sona ermiştir. Saltanatın kaldırılması ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti TBMM yasama organı tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Bir devletin resmen sona erdirilmesi demek var olan devletin yerine yeni bir devlet kurulması anlamına gelmektedir. Eski yönetim ile birlikte devlet kaldırılmış yerine yeni devlet kurulmuştur.

Osmanlı Devleti’ni Resmen Sona Erdiren Olay Nedir?

Osmanlı Devleti’ni resmen sona erdiren olay Saltanatın Kaldırılmasıdır. Buna göre Osmanlı Devleti’nin meşru bir zemini kalmamıştır. Devletin vatandaşları Osmanlı yönetim organı olan saltanatı resmi bir şekilde tanımamaya başlamıştır. Saltanatın kaldırılması ile birlikte Osmanlı Devleti resmi olarak sona ermiştir. Saltanatın kaldırılması ile Osmanlı Devleti yerini Türkiye Cumhuriyeti’ne bırakmıştır.

Osmanlıyı Resmen Bitiren Antlaşma

Mudanya Ateşkes Antlaşması ile Osmanlı Devleti yabancı devletler tarafından artık bir devlet olarak kabul edilmemiştir. Buna göre Osmanlı Devleti hukuken yok sayılmıştır, hukuken sona erdirilmiştir. Yeni devlet kurulduktan sonra başka bir devlet ile antlaşma yapmış ve başka devlet eski devlet ile olan anlaşmayı yok saymış ise eski devlet resmen sona ermiş demektir. Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile yabancı devletler arasında imzalanmıştır. Antlaşmaya göre Osmanlı Devleti ile imzalanan Sevr Antlaşması yok sayılmıştır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın