Ormanlar Kuşlar İçin Neden Önemlidir?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Ormanlar Kuşlar İçin Neden Önemlidir?

0

Kuşlar için ormanın önemi, ormanların kuşların yuvaları olmasıdır. Bütün canlıların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacı, kuşlar için ağaçlar yani ormanlar tarafından karşılanmaktadır. Yağmurlu ve karlı havalarda, gecenin tehlikeli karanlığında, aşırı sıcaklarda ağaçlar koruyucu görevi görür. Ağaçlar kuşların yuvalarını yapabilmeleri için gerekli olan alanı, malzemeleri (yaprak, dal gibi) ve güvenliği sağlarlar. Ayrıca ağaçların üzerinde yaşayan böcekler ve kuşların tüketebilecekleri meyveler de kuşların bir diğer temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını karşılar.

Kuşlar yumurtlayarak üreyen canlılardır. Türün devamlılığı için yumurtalar hem sıcak tutulmalı hem de kırılma gibi durumlardan korunmalıdır. Bunun için yumurtaların diğer hayvanlardan uzak, güvenli bölgelerde konumlandırılmaları gerekmektedir. Ağaçlar, güvenli bir alan oluşturmaları sebebiyle kuşların türlerinin devamlılığı için de fayda sağlamaktadır.

Şehirleşmenin artması ile azalan ormanlık alanlar kuşlar için olumsuz bir durum teşkil etmektedir. Şehir ışıkları, havai fişekler, otomobillerin gürültüsü; kuşların ve diğer hayvanların doğal yaşamlarında bulunmayan ve bulunmaması gereken dış faktörlerdir. Zorunlu olarak şehirde yaşayan veya şehirlerin üzerinden geçen kuşlar; bu gibi etkenler sebebi ile hayatlarını kaybedebilmekte, göç ederken yönlerini şaşırabilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın