Karınca Yuvalarının Ağzı Hangi Yöne Bakar?
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Karınca Yuvalarının Ağzı Hangi Yöne Bakar?

0

Karınca yuvalarının ağzı güney yönüne bakmaktadır. Kuzey Yarım Kürede güney yönü, sıcak ve ılıman rüzgarların geldiği yön olarak bilinir. Çünkü güneye gidildikçe hava sıcaklığı artmaktadır. Sıcak bölgelerden yani güneyden gelecek olan rüzgarlar karıncalar için kuzey rüzgarları kadar hayati tehlike arz etmeyecektir.

Güney Yarım Kürede ise bu yön tam tersidir. Güney Yarım Kürede karınca yuvalarının ağızları kuzey yönüne bakmaktadır. Bunun sebebi ise Güney Yarım Kürede kuzeyin ekvator hattına daha yakın olması ve sıcak havanın kuzey yönünden gelecek olmasıdır. Sonuç olarak karınca yuvalarının ağzı Kuzey Yarım Kürede güneye, Güney Yarım Kürede kuzeye doğru bakmaktadır.

Karıncalar Neden Yuvalarının Ağzında Kuzeye Bakan Kısmı Yüksek Yapar?

Karıncalar, kuzeyden gelen soğuktan korunmak için yuva ağızlarının kuzeye bakan kısmını yüksek yaparlar. Böylece yuva ağızları güney yönünde kalmış olur. Güneyden gelen sıcak rüzgarlar karıncaların hayatlarında tehlike yaratacak kadar soğuk rüzgarlar değillerdir. Yuva ağzının kuzey kısmının yüksek olması da kuzeyden gelen rüzgarları önlemek ve yuvanın içine soğuğun girmesini önlemek içindir.

Karınca Yuvalarının Toprak Yığılı Kısımları Hangi Yönü Gösterir?

Karınca yuvalarının toprak yığılı kısımları kuzey yönünü gösterir. Bu bilgi Kuzey Yarım Küre için doğrudur. Güney Yarım Kürede ise karınca yuvalarının toprak yığılı kısımları güney yönünü göstermektedir.

Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma

Karınca yuvalarının ağzının yönüne bakarak yön tespiti yapılabilmektedir. Bunun için Güney veya Kuzey Yarım Kürelerden hangisinde olduğu bilinmelidir. Eğer kişi Kuzey Yarım Kürede ise ve yolunu kaybetmiş ise karınca yuvalarının ağzına bakara güney yönünü tespit edebilir. Eğer kişi Güney Yarım Kürede ise yuvaların ağzından kuzey yönünü tespit edebilmektedir. Bir yönden emin olduktan sonra doğu, batı gibi yönler ve kuzeydoğu, güneybatı gibi arayönler de tespit edilebilmektedir. Bu yönteme benzer diğer yön bulma yöntemleri ise ağaçların yosunlu yüzeylerine bakmak ve Kuzey Yıldızını takip etmektir.

Karıncalar ağaçlarda veya toprak altlarında yaşayan canlılardır. Yaşadıkları alanlarda hayatta kalabilmeleri için tehlikeden ve soğuktan uzak olmalıdırlar. Bunun için karıncalarda özelleşmiş bir içgüdü vardır ve bu içgüdü sayesinde yuvalarını inşa ederken en güvenli olacak şekilde inşa edebilmektedirler.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın