Keyfimin Kahyası Ne Demek? Keyfimin Kahyası Hikayesi
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Keyfimin Kahyası Ne Demek? Keyfimin Kahyası Hikayesi

0

Keyfimin kahyası, bir kişinin dilediği gibi davranması kimsenin ona karışamaması anlamında kullanılmaktadır. Keyfimin kahyası mısın? Diyen bir insan sen benim keyfime ne karışıyorsun? Anlamında kullanıyordur. Bu nedenle de kişi kendi istediğini yapmak istiyordur.

bana karışamazsın istediğimi yapabilirim anlamında kullanılır. Kişi yaptığı her şeyden kendi sorumludur başkalarından akıl almak istemezse bile bile yanlışa gittiğini göremezse bu deyimi kullanır. Sadece kendi doğrusu olan ve başkalarının fikirlerine ve hayatlarına saygı duymayanların olası bir durumda kullandığı deyimdir.

İçindekiler

Keyfimin Kahyası Deyiminin Hikayesi Nedir?

Bir deve ile bir eşek yük taşımaktan bıkınca, sahiplerinin yanından kaçıp kendilerini dağlara tepelere atmışlar. Başıboş şekilde dağlarda günlerini gün etmişler dağlardaki otları güzelce semirmişler. Eşeğin karnı doydukça ve özgürlüğe alışıp sevindikçe anırmaya başlamış. Deve onu sürekli uyarıyormuş bak dostum böyle anırıp durma nerde olduğumuzu belli edeceksin, bizi yakalayıp götürürlerse eski sıkıcı ve zor hayatımıza geri döneriz. Çektiğimiz zulümleri unutma diyormuş. Eşekte Keyfimin Kahyası mısın istediğim gibi anırırım diyerek anırmaya devam ediyormuş. Tam o sırada av için ormana gelen birkaç köylü eşeğin anırmasını duyup eşek ile deveyi hemen yakalayıvermiş. Avcılar eşek ile deveyi köye götürmek için yola koyulmuşlar ama eşeğin zayıflayabileceği olasılığını düşünüp eşeği devenin sırtına yüklemişler. Deve çok sinirlenmiş eşek yüzünden özgürlüğünü kaybettiği yetmiyormuş gibi şimdide onu sırtında taşıdığını düşünüyor, sinirleniyormuş. Yolda giderken bir uçurumun yanından geçiyorlarken deve hoplayıp zıplamaya başlamış. Eşek ona ne yapıyorsun deve kardeş düşeceğim yapma demiş. Devede ona keyfimin kahyası mısın içimden geldi neşelendim harmandalı oynuyorum demiş ve eşeği sırtından uçuruma atıvermiş.

Canımın Kahyası Ne Demek?

Canımın kahyası, canımın istediğini yaparım, özgürüm kimse karışamaz anlamında kullanılabilir. Deyimin aslı keyfimin kahyası mısın? Olarak kullanılmaktadır.

Keyfinin Kahyası Değilim Ne Demek?

Keyfinin kahyası değilim cümlesi istediğini yapmakta özgürsün seçimlerin ve tercihlerinin sonucu seni ilgilendirir beni ilgilendirmez demektir.                                                

Ben Keyfim ve Kahyası Buna Karar Verdik Ne Demek?

Ben keyfim ve kahyası buna karar verdik demek benim hayatım benim seçimlerin her şeyi ben seçerim ve beni ilgilendirir seçim benim sonuçta benim yükümlülüğümde demektir.

Keyfimin Kahyası Cümle İçerisinde Kullanımına Örnekler Nelerdir?

  • Bu benim hayatım istediğim gibi yaşarım kimse karışamaz keyfimin kahyası mısın?
  • İstediğim kıyafeti giyerim. Kıyafetin ortama uygun olup olmadığı beni ilgilendirmez, keyfimin kahyası mısın?
  • Oraya gelmeyeceğim keyfimin kahyası mısın?
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın