Kobalt Muhabbet Kuşu Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Kobalt Muhabbet Kuşu Özellikleri

0

Kobalt muhabbet kuşu göreni büyüleyen parlak mavi tüyleriyle diğer muhabbet kuşlarından ayrılır. Bu tür muhabbet kuşlarının tüyleri yoğun bir mavi renge sahiptir, bu nedenle menekşe ve mor kadar koyu tonlarda tüyleri olan üyeleri de bulunur. Bununla beraber cere rengi ve kuyruk yapısı diğer mavi muhabbet kuşlarıyla aynıdır.  Bu özelliklere ek olarak yanakları ve ayak rengi de diğer mavi seri kuşlarla benzerlik gösterir. Kısaca kobalt muhabbet kuşu ile normal mavi muhabbet kuşlarını ayıran tek özelliğin gövdedeki tüylerin rengi olduğunu söyleyebiliriz.

Kobalt Muhabbet Kuşu Nasıl Ortaya Çıktı?

Muhabbet kuşlarında genlerle taşınan farklı renk mutasyonları görülür. Bu renk mutasyonlarından birisi de ‘’koyu faktör’’ veya ‘’koyulaşma’’ mutasyonudur. Bununla beraber gök mavisi muhabbet kuşlarında hiç koyu faktör yoktur ve bu kuşlar “beyaz köken” görünüşüne sahiptir. Gök mavisi kuşlarda bir adet siyah faktör görülürse bu kuşların rengi koyulaşır ve kobalt rengini alırlar. Bu kuşlar, kobalt mavi muhabbet kuşu olarak bilinirler.

Bu durumda kobalt muhabbet kuşu için beyaz kökeni baskın olup siyah faktör mutasyonuna sahip olan bir muhabbet kuşu türüdür diyebiliriz.

kobalt mavi muhabbet kusu
Kobalt mavi muhabbet kuşu

Siyah Faktör Mutasyonunu Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Vahşi muhabbet kuşları doğal ortamlarında kamufle olmalarına yardımcı olan yeşil tüylere veya gök mavisi tüylere sahiptirler. Muhabbet kuşları evcilleştikçe kamuflaja olan gereksinim de azalmış ve diğer tüy renkleri de kendilerini göstermeye başlamıştır. Yukarıda kobalt mavisi muhabbet kuşlarının gök mavisi kuşlarda siyah faktör görülmesiyle ortaya çıktığını söylemiştik. Üstündeki kamuflaj baskısı kalkan kobalt muhabbet kuşları, gök mavisi kuşlarla aynı kökenden olsalar dahi gövde renkleri koyulaşmıştır.

kobalt muhabbet kusu ozellikleri

İlgili içerik: Muhabbet kuşu neden titrer?

Bu durumda kuş yetiştiricilerinin de katkısı vardır. Bir kuş yetiştiricisi hangi mutasyonların bir araya geldiğinde hangi rengi vereceğini bilirse istediği tüy rengini çiftleştirme yoluyla elde edebilir. Örneğin mor ve gök mavisi iki muhabbet kuşunun çiftleşmesinden kobalt mavisi yavrular doğacaktır. Kuş yetiştiricileri bu yöntemle çiftleşmesini istemediği kuşları birbirinden ayrı tutarak sadece kobalt mavisi yavru verecek kuşların çiftleşmesine izin verir. Böylece güzel tüylere sahip bir kobalt muhabbet kuşu elde etme olasılığını da büyük ölçüde arttırmış olur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın