Kozmos Çiçeği Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Kozmos çiçeği hızlı bir şekilde büyümekte olan bir çiçektir. Mevsimlik bir çiçek olması ile bilinmektedir. Uzun saplara sahiptir ve saplarının ucunda da çiçekler açmaktadır. Katmerli çiçekleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çiçekleri huni şeklinde taç yapraklara sahip olmaktadır. Her türlü toprakta sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi muhtemeldir. Bu nedenle uğraştırmayan bir bakımı bulunmaktadır.

Kozmos çiçeği özellikleri itibari ile güneşi sevmektedir. Bahçede gruplar olarak türlerdendir. Aşırı sulama yapıldığında çiçek boylanabilmektedir. Ancak aşırı sulanmanın bir negatif sonucu olarak herhangi bir şekilde çiçek açmamaktadır. Bu çiçeklerin toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapılmaları gerekmektedir. Aynı şekilde cosmos çiçeği sürekli olarak çiçek vermesi için baş sürgünlerinin devamlı bir şekilde budanması gerekiyor.

cosmos cicegi hakkinda bilgi
cosmos cicegi hakkinda bilgi

Kozmos çiçeği tohumu yaz sonunda toplanmaktadır. Mayıs ayında da çiçeğin tohumları bahçeye ekilebilmektedir. Oluşan fideler hızlı bir şekilde büyüyecek ve çiçeklerini gösterecektir. Dik ve yan olacak şekilde sürgünlere sahip olacaktır. Ancak bu çiçek türü bahçede çok fazla yer kaplamadan yetişecektir. Çok fazla su ve güneş ışığı istemeyen bu çiçek türleri kolay bir şekilde yetişmektedirler. Bakımları kolaydır ve keyifli bir şekilde büyümektedirler. Kendilerine özgü olan kokuları ve görüntüleri ile kişileri mest etmektedirler.

Kozmos Çiçeği Nasıl Büyütülür?

Kozmos çiçeği nasıl yetiştirilir soruları insanlar tarafından sorulmaktadır. Cosmos çiçeği kolay bir şekilde bakılabilmesi ile ünlü olan çiçeklerdir. Aynı şekilde çok fazla su ve güneş ışığı istememesi nedeni ile pek çok ortamda kolaylıkla bakılabilmektedir. Bahçede fazla yer kaplamaması, güzel kokulara sahip olması ve rengarenk yapıları ile insanlar tarafından birincil olarak tercih edilmektedir.

Cosmos çiçeği tohumları yaz aylarının bitmesi ile birlikte toplanmaktadır. Bu noktada kozmos çiçeği tohumu ne zaman ekilir soruları sorulmaktadır. Cosmos çiçeği mayıs aylarında ekilmektedir. Bitki güzel bir bakım ile birlikte hızlı bir şekilde büyümekte ve çiçeklerini açmaktadır.

Kozmos Çiçeği Ekimi

Kozmos çiçeği tohumu nasıl ekilir, ne zaman ekilmelidir gibi soruların cevapları merak edilmektedir. Çiçek türü hem bahçede hem de saksıda yetişebilir özelliklere sahip olmaktadır. Kapalı ve açık mekanlarda bakılabilmektedir. Ortam şartları sağlandığında dış mekanlarda da bakılabilecek bir çiçek türüdür.

kozmos cicegi ne zaman ekilir
cosmos cicegi ne zaman ekilir

İnsanlar kozmos çiçeği ne zaman ekilir soruları sormaktadır. Çiçek mayıs aylarında ekilmektedir. Nisan ve mayıs aylarında ekilmektedir. Haziran ve temmuz aylarında da çiçeğin gelişim gösterdiği ve hatta bu aylarda çiçek açtığı da gözlemlenebilmektedir. Hızlı bir şekilde büyümekte olan bu türlerin boyları ise bir metreyi rahatlıkla geçebilmektedir. Uzun bir bitki olması nedeni ile görsel bir şölen sunmaktadır. Bol bol çiçek açmaktadır. Verimli bir toprakta uzun bir şekilde büyümektedir.

Kozmos Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Kozmos çiçeği ne zaman açar soruları da merak ediliyor. Nisan ve mayıs dönemlerinde ekilmekte olan çiçek, ekildiği dönemden sonra hızlı bir şekilde gelişim gösterebilmektedir. Akabinde de haziran ve temmuz aylarında çiçek açmaktadır.

Kozmos çiçeği anlamı ise manevi olarak “benimle ol” anlamındadır. Meksika papatyası olan bu çiçek renkli çiçekleri ile ünlü olan bir bitkidir.

Kozmos Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Cosmos çiçeği hem kapalı hem de açık mekanlarda rahatlıkla yetiştirebilecek olan türlerdendir. Bahçede az bir bölgede rahatlıkla yetiştirilebilecek olan bir türdür. Aşırı rüzgar almayacak bölgelere ekilmelidir. Bu şekilde hızlı bir şekilde büyüyecek ve çiçek açacaktır. Hemen hemen her toprak özelliklerine büyümektedir. Özel bir toprak içeriğine gereksinim duymamaktadır.

kozmos cicegi bakimi
cosmos cicegi bakimi

Sonbahar mevsimine kadar renkli çiçekler görülebilecektir. Bu bitki türü fazlaca su sevmemektedir. Bu nedenle sürekli olarak sulamak gerekmemektedir. Bol bol çiçek olan bu bitki türü verimli bir toprak üzerinde çok daha hızlı bir şekilde büyümektedir. Çiçekler iri bir şekilde açabilir. Çiçeklerin iri olarak açmaları için verimli bir toprak gerekli olabilmektedir.

Dekorasyon amaçlı olarak kullanılabilecek olan bu çiçekler hem bahçede hem de iç mekanda saksıda yetişebilir. Her türlü toprak üzerinde yetişir. Bu nedenle kozmos çiçeği bakımı son derece kolaydır. Doğal sabun ve renklendirici yapıdadır. Huzur ve ferahlık vermekte olan bu tür kişilere aynı zamanda zindelik vermektedir. Mutluluk verici özellikleri estetik duruşu ve kolaylıkla yetişmekte olan yapısı nedeni ile kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan bir bitki türüdür.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın