Masal Anlatıcılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Ne İşe Yarar?

0

Masal anlatıcılığı eğitimi, masal anlatımını etkili bir hale getirmek için alınan bir eğitimdir. Masal anlatımı ile özellikle küçük yaş grupları başta olmak üzere her yaşa uygun bir hitap dili geliştirmeniz mümkündür. Masallar, tarihsel olarak yıllardır anlatılan sözel unsurlardandır. Bundan dolayı da etkili bir anlatımı olması için masalların sözel olarak etkin bir şekilde ifade edilmesi önemlidir. Burada anlatımın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için çeşitli noktalarda bilgiler ve deneyimler gerekir. Bu da masal anlatıcılığı atölyelerinden alınan eğitimler ile mümkündür.

Masal anlatıcısı olmak için masal anlatıcılığı eğitimlerinden yararlanmak gerekir. Resmi bir eğitim zorunluluğu olmasa da özellikle Türk Dili ve Edebiyatı ya da Psikoloji gibi branşların yanı sıra Çocuk Gelişimi ile ilgili branşlar da masal anlatıcılığı eğitimini almaktadır. Bu eğitimleri alan kişiler ellerinde uzmanlığa dair bir belge bulunduğu için bunu sertifikalandırmış olurlar. Masal anlatıcılığı eğitimleri ile başta çocuk masalları olmak üzere yetişkinlere yönelik de pek çok anlatım şeklini masala uyarlamayı öğrenmek mümkündür.

masal anlaticiligi egitimi nedir
masal anlaticiligi egitimi nedir

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Nedir?

Masal anlatıcılığı eğitimi UNESCO ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri çeşitli projeler ile ortaya çıkmıştır. İlk olarak üniversitelerde atölye olarak verilen bu eğitimler daha sonradan bir sertifikasyon programı adı altında daha geniş kitlelere ulaşmaya başlamıştır. Günümüzde oldukça popüler olan ve geleceği meslekleri arasında değerlendirilen bir daldır. Masal anlatıcılığı eğitiminde küçük gruplar halinde yüz yüze eğitimler verildiği gibi geniş kitlelere online eğitimler ya da aynı şekilde yüz yüze eğitimler de verilmektedir. Masal anlatıcısı olmak için;

  • Masal anlatıcılığı ve masallar hakkında bilgi sahibi olmak
  • Güçlü bir anlatım yeteneğiniz olması
  • Diksiyonunuza güvenmeniz ve hitabet yeteneğinizin olması ve
  • Bu alana ilgi duymanız gereklidir.

Masal Anlatıcılığı Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Masal anlatıcılığı günümüzde eğitim veya eğlence adı altında düzenlenen atölyelerde eğitimi verilen bir branştır. Masal anlatıcıları eğitici ve zeka geliştirici masallar içerisinde geçen akışı anlatırken müzikten ve yaratıcı drama ögelerinden faydalanır. Bu noktada tiyatro ve benzeri konulara ilgisi olan kişilerden masal anlatıcılığı atölyelerine katılabilir. İletişim Fakültesi mezunlarının yanı sıra pek çok farklı branşında ilgisini çeken bir alan olduğundan dolayı resmi bir eğitim kriteri bulunmaz. Masal anlatıcılığı için net bir eğitim süresi ve herhangi bir bölüm bitirme zorunluluğu yoktur.

Masal anlatıcılığı eğitimini neden almak istediğinize karar verdikten sonra bunun mesleğe destek amaçlı mı yoksa ayrı bir meslek olarak mı olduğunu bilmeniz gerekir. Bu noktada yaratıcı drama atölyeleri gibi destek amaçlı bir eğitim ise bunu güncel mesleğinize bir katkı olarak kullanmanız mümkündür. Ayrıca masal anlatıcılığı kendi başına bir meslek olarak da değerlendirilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın