Opal Muhabbet Kuşu Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Opal Muhabbet Kuşu Özellikleri

0

Opal muhabbet kuşu özellikle yaygın bir çeşittir ve genellikle çok sevimli kuşlar ortaya çıkarmak için mutasyonda kullanılabilir.

Opal muhabbet kuşu üzerinde diğer çeşitlerin etkisi olmadan nasıl göründüklerini görmek için saf olana bakmak bazen zor olabilir. Opal muhabbet kuşu mutasyonu, muhabbet kuşlarının rengini veya görünümünü etkileyen yaklaşık 30 mutasyondan biridir. Yellowface II ve Clearwing mutasyonları ile birleştirildiğinde Rainbow çeşidi üretilebilir.

Opal Muhabbet Kuşu ve Görünümü​

Opal muhabbet kuşunun başının üzerindeki ve omuzlarının arasındaki engel büyük ölçüde azaltılmıştır. Kanatların arasındaki arkadaki işaretler bazı mutasyonlarda kaybolmuş durumdadır. Ancak bu işaretler genellikle daha ince ve seyrek olmakla birlikte (ve bazı gösteri türlerinde işaretler çok dikkat çekici hale geldi) mevcuttur.

Opal muhabbet kuşu geni ayrıca vücut rengini aynı rengin normalinden biraz daha soluk olacak şekilde hafifçe yumuşatır. Ana bir özellik de, muhabbet kuşunun gövde renginin (yani yeşil, mavi, gri gibi) kanatlardaki sarı veya beyazın yerini almasıdır. Bu nedenle, sarı veya beyaz bir arka plan üzerinde siyah işaretler yerine yeşil veya mavi veya gri gibi bir arka plan üzerindedirler. Gövde rengi de sıklıkla kanat tüyünün siyah kısmında kendini gösterir. Buna opaklık denir ve çekici olabilir.

opal muhabbet kusu ozellikleri
Opal muhabbet kuşları

Opal Muhabbet Kuşu ve Tanımlayıcı Özellikleri​

Opal muhabbet kuşu incelenirken en çok dikkat çekenlerden biri olan tanımlayıcı özellik, uçuş tüylerinde bazen kanat çubuğu olarak adlandırılan beyaz veya sarı bir şeridin genişlemesidir.

Opal olmayan muhabbet kuşlarının uçuşları boyunca bir şerit vardır, ancak bir Opal’e göre daha incedir ve tüylerin üzerinden kanadın kenarına kadar uzanmaz. Bu, kanat katlandığında, tünediğinde, küçük bir kısmını görebileceğiniz, ancak çoğu zaman hiç görmeyebileceğiniz anlamına gelir.

Opal muhabbet kuşlarında söz konusu şerit daha geniştir ve tüyler boyunca tamamen uzanır, böylece kuş tünediğinde uçuşlarda beyaz veya sarı bir bölüm görebilirsiniz. Bu özellikler dışında gözler, ayaklar ve bacaklar rengi normal rengi ile aynıdır. Uzun kuyruk tüyleri genellikle normal rengin yanı sıra gövde rengine veya aşağı doğru akan beyaza sahiptir.

Opal Muhabbet Kuşu Dikkat Çeken Özellikler​

Muhabbet kuşunun uçuş tüyleri 10 birincil ve 10 ikincil tüyden oluşur. Bunlar koyu gridir ve 2. birincilden 8. ikincile kadar her tüy boyunca net bir merkezi bant bulunur. Bu açık alanlar katlanmış kanatta görünmez, ancak kanat gerildiğinde kanat boyunca uzanan belirgin bir sürekli bant oluşturur.

Opal geni, X kromozomu üzerinde bulunan diğer genlere, yani diğer cinsiyete bağlı mutasyonların genlerine bağlıdır. Bu cinsiyete bağlı mutasyonlar, Cinnamon ve Slate mutasyonlarını içerir. Opal ve bu bağlantılı genler arasındaki çapraz geçiş veya rekombinasyon değerleri doğru bir şekilde ölçülmemiştir.

Opal Muhabbet Kuşu ile Diğer Muhabbet Kuşlarının Farkları​

Diğer muhabbet kuşları ile Opal arasında belli farklılıklar vardır. Diğerlerinde kanatlar sarı veya beyaz bir zemin üzerinde koyu gri veya siyah işaretler gösterir, ancak Opal’de kanat örtülerinin dikenlerinin uçları zemin renginden ziyade gövde ile aynı rengi alır. Gövde renginin kanatlardaki bu yayılması, mutasyona adını veren yanardöner etkiyi üretir.

Her tüydeki siyah pigmentasyon alanı azalır ve orijinal örneklerde kanat uçları özellikle siyah pigmentten yoksundur ve bu da genellikle “parmak izi” olarak adlandırılan net bir alanla sonuçlanır. Çoğu Opal, özellikle yuva tüyünde ve özellikle sağrı bölgesinde, karşılık gelen Opal olmayandan daha parlak bir gövde rengi gösterir. Bunun nedeni, kontur tüylerinin melanin içeriğindeki azalmadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın