Nüfus Hüviyet Cüzdanı Nedir?  Nereden Alınır?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Nüfus Hüviyet Cüzdanı Nedir? Nereden Alınır?

0

Nüfus hüviyet cüzdanı, kişiye devlet tarafından verilen ve kişinin temel bilgilerinin yazılı olduğu evraktır. Nüfus hüviyet cüzdanı, kişinin kimlik belgesidir. Kimlik belgesi, Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre oluşturulmaktadır, bu nedenle Kanuna uygun belge kimlik belgesi özelliğini taşımaktadır. Buna göre nüfus hüviyet cüzdanı bir kişinin Türk vatandaşlığına tabi olduğunu ve bir aile kütüğüne kayıtlı olduğunu gösteren bir belgedir. Nüfus Müdürlüğü tarafından kişiye özel hazırlanır ve verilir.

Nüfus Hüviyet Cüzdanı Nereden Alınır?

Nüfus hüviyet cüzdanı, Nüfus Müdürlüğü’nden alınmaktadır. Kanuna göre kimlik belgesi oluşturmak ve dağıtmak İçişleri Bakanlığı yetkisindedir. Bakanlık, kendisine bağlı Nüfus Müdürlükleri ile kimlik belgesi işlemlerini gerçekleştirmektedir. Nüfus hüviyet cüzdanı almak için herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi yeterlidir. Sistem elektronik olduğu için E-Devlet üzerinden başvuru yapılması ve randevu oluşturulması önemlidir. Aksi halde Müdürlük işlem yapmayabilmektedir.

Nüfus Hüviyet Cüzdanı Ne Zaman Çıktı?

Nüfus hüviyet cüzdanı 1927 yılında çıkmıştır. Cüzdanların dağıtımına ise 1928 yılında başlanmıştır. İlk dönemlerinde 32 sayfalık bir kitapçık halinde olan nüfus hüviyet cüzdanları, Arapça kelimelerden oluşmaktaydı. Günümüzdekinden farklı olarak ilk çıktığı yıllarda soyadı bilgisi yazmamaktaydı. Bunun yerine nam-şöhret bilgisi yazmaktaydı.

  • 1934 yılında Soyadı Kanunu’nun kabul edilmesi ile birlikte kimlik belgelerine soyadı kısmı da eklenmiş, yeni alfabe ile oluşturulan kimlik kartları vatandaşlara dağıtılmıştır.
  • Kimlik kartları, 1963 yılında yapılan hukuki düzenleme neticesinde değerli kağıtlardan sayılmıştır. Günümüzde de bu kabul devam etmektedir.
  • Nüfus hüviyet cüzdanları isminden 1972 yılında hüviyet ifadesi çıkarılmıştır. Nüfus cüzdanı olarak düzenlenen evrakların son hali 2017 yılındaki düzenleme ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı haline gelmiştir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Vukuatlı nüfus kayıt örneği, E-Devlet portalından veya Nüfus Müdürlüklerinden alınabilmektedir. Nüfus kütüklerinin dijital ortama aktarılması neticesinde vatandaşlar E-Devlet sisteminden kolayca vukuatlı nüfus kayıt örneklerini temin edebilmektedirler. Bunun için TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra sistem içerisinde ”Nüfus Kayıt Belgesi Örneği Sorgulama” araması yapılmalıdır. Açılan sayfada belgenin hangi amaçla kime verileceği gibi bilgiler doldurulduktan sonra hangi tür nüfus kayıt örneği istendiği seçilerek evrak oluşturulmaktadır. Aile ve şahıs nüfus kayıt örneklerine vukuatlı ve vukuatsız bilgileri içerir şekilde ulaşmak bu yöntem ile mümkündür.

Bununla birlikte Nüfus Müdürlükleri nezdinde başvurular ile vukuatlı nüfus kayıt örneği almak her zaman mümkündür. Bunun için müdürlüğe gidilmesi gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti İle Nüfus Kayıt Örneği Aynı Şey Mi?

Nüfus cüzdanı sureti ile nüfus kayıt örneği aynı şey değildir. Nüfus cüzdanı sureti, kişisel temel bilgileri gösterir evraktır ve kişinin kimliğini teşhis etmeye yaramaktadır. Nüfus kayıt örneği ise kişinin bağlı olduğu kütüğü çeşitli detayları ve tarihsel gelişmeleri ile gösteren evraktır. Bu nedenle nüfus kayıt örneği daha detaylı bir evraktır. Nüfus cüzdanı basit kimlik bilgileri için gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın