En Çok Kazandıran Hukuk Dalı Hangisidir? Gelecek Vadeden Hukuk Dalları
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

En Çok Kazandıran Hukuk Dalı Hangisidir? Gelecek Vadeden Hukuk Dalları

0

En çok kazandıran hukuk dalı hakkında her avukatın farklı bir fikri vardır. Genel olarak uzlaşılan konu, en çok kazanç getiren hukuk alanlarının ceza hukuku ve aile hukuku olduğu yönündedir. En çok kazandıran hukuk dalı, avukatın mesleki faaliyetlerini sürdürdüğü bölge ile yakından ilişkilidir. Örneğin suç oranının yüksek olduğu ve avukat sayısının az olduğu küçük illerde ceza avukatları daha çok kazanç elde ederken, ticaret merkezlerini barındıran büyük şehirlerde ticari işler konusunda uzmanlaşmış bir avukatın daha çok kazanç elde edecektir. Bunun yanı sıra avukatın özel bir uzmanlık alanı olması kazancını çoğaltacak etkenler içinde en önemlilerinden biridir.

Gelecek Vadeden Hukuk Dalları Nelerdir?

Günümüzde en çok gelecek vadeden hukuk dalları uluslararası hukuk ve bilişim hukukudur. Ülkemize gelen göçmenlerin ve yabancı yatırımcıların sayısının artması ile, bu kişilerin avukata duydukları ihtiyaç da artmaktadır. Özellikle yabancı dil bilen avukatların bu alanda önleri çok açıktır. Rusça, Arapça, İngilizce gibi yabancı dilleri iyi düzeyde konuşabilen avukatlar bu alanda büyük başarıya ulaşma olanağına sahiptir. Yabancı dil yetkinliğinin yanında ticaret hukuku ya da göçmen hukuku gibi alanlardan birinde uzmanlık sahibi avukatlar çok iyi kazançlar elde edebilmektedir.

Teknolojinin hayatımıza giderek daha fazla girmesi ile birlikte, bilişim alanı da pek çok hukuki uyuşmazlığa konu olmaktadır. Bu alandaki hukuki düzenlemeler ise oldukça yenidir. Bu konu hakkında bilgi sahibi avukatlara duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Özelikle KVKK gibi düzenlemelere hakim hukukçuların iş imkanları oldukça fazladır.

En Çok Hangi Avukat Kazanır?

En çok kazandıran hukuk alanı hangisidir sorusu özellikle mesleğe giriş aşamasında olan gençlerin merak ettikleri bir husustur. Bir alanda çalışan tüm avukatların diğer meslektaşlarından fazla para kazanması gibi bir durum söz konusu değildir. Her alanda, o alanda en fazla yetkinliğe ve bağlantıya sahip olan avukat en çok kazancı elde edecektir. Bu nedenle mesleğe yeni atılan avukatların hangi alanda gelişmek istediklerine karar vererek bu alana yoğunlaşmaları onların kazancını arttıracaktır. Genel olarak avukatların en çok kazanç elde ettikleri alanların ceza ve ticaret hukuku olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra icra hukuku konusunda kendini geliştiren avukatların da toplu işler alarak iyi kazanç elde etme olanağı vardır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın