Kadrolu Atanan Memur Tekrar Tercih Yapabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Kadrolu Atanan Memur Tekrar Tercih Yapabilir Mi?

0

Kadrolu atanan memur tekrar tercih yapamaz. Halihazırda atandığı ve kadrolu olarak çalıştığı için KPSS puanını kullanarak tekrar atama talebinde bulunamaz. Atandığı andan itibaren ilgili KPSS puanını memurluk atamaları için geçersiz olmaktadır. Söz konusu düzenleme 657 sayılı kanun çerçevesinde düzenlenmiştir. Fakat memur başka bir tercih yapmak istiyorsa tekrar KPSS’ye girerek ilgili puanı alması halinde yeni tercih yapabilir. KPSS puanı öğretmenler için 1 yıl, diğer kişiler için 2 yıl geçerlilik taşır. Ancak ataması yapılmış olan memurların hepsi için atama yapıldıktan sonra KPSS puanı geçersiz kabul edilmektedir.

Kadrolu Memur Başka Bir Kadroya Geçebilir mi?

Kadrolu memur başka bir kadroya KPSS’ye girerek geçiş yapabilir. Bunun dışında kadrolu memurlar için dilekçe yazarak kadro değiştirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Kadrosunu değiştirmek isteyen memurlar KPSS’ye girerek yeterli puanı alarak başvuru yapabilir. Bu durumda ise dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Eğer kişi aynı kadroya farklı bir şehir için başvurmak istiyorsa ve halihazırda o kadroda çalışıyorsa, istifa etmeli ve en az 6 ay doldurmalıdır. Aynı kadro için istifa etmeden yeni kadrosuna başvuru yaparsa bu durumda ataması yapılmadan 6 ay boşta bekleyecektir. Fakat farklı kadrolar için önceden istifa etme zorunluluğu yoktur ve 1 günlük ara ile farklı yeni kadroda görev alınmaya başlanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Memurluktan İstifa Edip Başka Kuruma Geçiş Nasıl Olur?

Sözleşmeli Memur Kadrolu Atamaya Başvurabilir mi?

Sözleşmeli memur kadrolu atamaya başvuru yapabilir. Bunun için ilgili hükümler Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek-2 nci maddesinde belirtilmiştir. Bu kapsamda sözleşmeli memur, kadro için gerekli olan KPSS puanına sahipse ve KPSS puanının geçerlilik süresi de bitmemişse başvuru yapabilir. Öğretmenler dışındaki memurlar için KPSS puanının geçerlilik süresi 2 yıldır. Eğer bu süre geçmişse sözleşmeli memur olarak çalışmaya devam etse bile kişinin KPSS’ye girmesi gerekir.

Aynı Puan ile Yeniden Tercih Yapılabilir mi?

Kadrolu atanan memur kişiler aynı sınavın sonucuyla ve puan türü ile yeniden merkezi yerleştirme sürecine başvuru yapamamaktadır. Söz konusu düzenleme ilgili memur atamaları kanunu kapsamında hukuksal zemine alınmıştır. Fakat memur olarak görev yapmakta olan ve yeni bir KPSS sonucu almış olan ve farklı kadroya başvuru yapmak isteyenler için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak aynı puan ile yeniden tercih yapılmamaktadır.

Sözleşmeli Memur iken KPSS Tercihi Yapılabilir mi?

Sözleşmeli memur tam olarak kadrolu çalışma sayılmadığı için sözleşmeli memur olarak görev yapanlar KPSS tercihi yapabilir. Bunun için geçerlilik taşıyan KPSS puanlarını kullanabilirler. KPSS puanı memur kadrolarına başvuru için iki yıl geçerli olmaktadır. Sözleşmeli memur iki yıl içinde almış olduğu puanı kullanarak başvuruda bulunabilir.

Sözleşmeli Memur KPSS ile Kadrolu Memurluğa Geçebilir mi?

Sözleşmeli memur KPSS ile kadrolu memurluğa geçiş yapabilir. Bunun için ise KPSS puanının geçerlilik süresinin bitmemiş olması gerekir. Eğer KPSS puanını geçerlilik süresini koruyorsa açılacak kadrolu memurluk alanına başvuru yapabilir ve puanına göre atanabilir.

Memur Bir Alt Kadroya Atanabilir mi?

Memur alt kadroya atanabilir. Bunun için atama yapılacağı kurumda eşit kadro bulunmuyorsa alt kadroya ataması yapılacaktır. Alt derecede birinci kademede görev alır ve memurluk haklarının korunması sağlanır.

İstifa Eden Memur Kaç Yıl Sonra Geri Dönebilir?

İstifa eden memur için tekrar dönüş imkânı bulunmaktadır. Ancak istifa eden memurların tekrar dönüş yapmaları için belirli şartları taşıyor olmaları gerekir. Memurluktan istifa edenler en az 1 geçmeden görevlerine geri dönememektedir. Aynı zamanda görevin devri, devir ve teslim yükümlülüğü olan memurlar istifa ettiğinde en az 3 yıl beklemek durumundadır. Bu süreler ise normal koşullarda ve kişisel sebeplerden ötürü istifa etmiş memurlar için geçerlidir. Memurluktan ihraç edilmişse, OHAL, savaş, afet ve felaket gibi durumlarda bu gerekçeler ile istifa etmişse hiçbir şekilde memuriyete dönme olanağı bulunmamaktadır.

Kadrolu Memur Sözleşmeliye Geçebilir mi?

Kadrolu memur sözleşmeliye geçiş yapamaz. Memurluk için en üst kademe temel alınmaktadır. Söz konusu atamalarda kadrolu memurluk, sözleşmeli memurluktan üst sırada yer aldığı için memurlar bir alt derece geçiş talebinde bulunamamaktadır. Bu yüzden kadrolu memurların sözleşmeli olarak çalışmaları da mümkün olmamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın