Orta Çağ Avrupası’nda Bilimin Gelişmemesinin Nedenleri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Orta Çağ Avrupası’nda Bilimin Gelişmemesinin Nedenleri Nelerdir?

0

Orta çağ Avrupası’nda bilimin gelişmemesinin nedenleri madde madde şu şekilde ifade edilebilir;

  • Avrupa’da Orta çağda yönetim ve din adamlarının baskını ile bilim adamları çalışma alanı bulamamışlardır. Yapılan çalışmalarda gizli yerlerde yapılmıştır.
  • Din dogmatiktir ve bu yüzden de sorgulanmak istemez. Din adamları da bilimsel gelişmelerin dinsel inanışı tehdit edeceğini düşündüğünden bilimin gelişmesini engellemişlerdir. Araştırma ile birlikte oraya yeni kavramlar atılacaktı ve bu kavramlar dinin önüne geçebilecekti.
  • zamanlarda yaşayan din adamları da bilimin gücünün farkındaydı. Çünkü yıldızların hareketlerine bakarak hava tahminleri yapabiliyorlardı ve bu sayede de halkta saygı görebiliyorlardı.
  • Din adamları dışında herhangi bir bilim adamının araştırma veya bir buluş yaptığı görülseydi cezalandırmalar yapılıyordu. Bu cezalandırmaların en ağırı ise ölümdü.

Orta çağ, Avrupa’nın en karanlık dönemi olarak nitelendirilebilir. Bunun sebebi ise din adamlarının baskısından dolayı herhangi bir bilimsel çalışma yapılmaması, eleştirel ortam olmamasıdır. O zamanlarda orta çağ Avrupa’sında olan problemler şu an ise Orta Asya’da vardır. Örneğin, Afganistan’daki bilim ortamını gözlemlerseniz Orta çağdaki durumu da zihninizde canlandırabilirsiniz.

Orta Çağ Neden Karanlık Çağ İdi?

Orta çağa ‘’Karanlık çağ’’ denmesinin sebebi bilimden uzak bir şekilde sadece dini yöntemlerle yönetilmesiydi. Halkın cahil ve geri kalması, dinin egemen olması karanlık çağ olmasında büyük rol oynamıştır. Bu dönemde halk yanlışlara inanır hale gelip cahilleşmiştir. Bilimsel düşüncelerin olmadığı toplumlarda dini öğretiler ön plana çıkmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın