Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur Mu?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Özel Hastanede Cinsiyet Yanılması Olur Mu?

0

Özel hastanede cinsiyet yanılması olabilir. Ultrasonografi ile cinsiyet tespitinde nadiren yanılma olabilir. Bebeğin cinsiyeti erkek olarak saptanmış ise yanılma payı çok düşüktür. Eğer ilk değerlendirme aşamasında kız olarak belirlenmiş ise 1 hafta sonra yeniden görülmesi gerekebilir.

İçindekiler

Devlet Hastanesi Ultrasonunda Cinsiyet Yanılması Olur Mu?

Devlet hastanesinde cinsiyet yanılması, ultrasonografi ile yapıldığında nadiren görülür. Ultrason yöntemi ile birlikte bebeğin cinsiyeti en erken 13 ile 14. Haftada belli olabilir. Fakat yanılma payını en aza indirmek için 16. haftada öğrenmek sonuç için daha net olacaktır. 16. Haftadan sonra yapılan cinsiyet sonuçları yüksek oranda doğru sonuç vermektedir.

Hangi Cinsiyette Yanılma Olur?

Kız cinsiyetinde yanılma olma ihtimali daha yüksektir. İlk değerlendirme sırasında kız olarak tespit edilen cinsiyetin daha sonraki haftada tekrar bakılması gerekebilir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilir ise büyük oranda doğrudur. Cinsiyet tayini sırasında; ultrason cihazının kalitesi, doktorun tecrübesi ve bebeğin duruş pozisyonu önemlidir.

Cinsiyet Belli Olduktan Sonra Değişir Mi?

12. Haftadan önce bebeğin cinsiyeti değişeceği için ultrason ile cinsiyet öğrenilmeye çalışılması doğru değildir. 13. Haftadan sonra cinsiyet belirlenebilir, fakat bu süreçte de yanılma payı vardır. 16. Hafta ve ileriki süreçlerde öğrenildiğinde hata payı en aza inecektir.

Erkek Bebekte Yanılma Olur Mu?

Bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmiş ise yanılma payı oldukça düşüktür. Bu durum kız bebekleri için geçerli değildir. Eğer cinsiyet kız olarak söylendiyse mutlaka 1 hafta sonra yeniden gidilmesi gerekmektedir. Hata payını en aza düşürmek için 16. Haftadan sonra cinsiyet belirlenmelidir.

Doktorların Cinsiyet Konusunda Yanılma Payı Var Mı?

Doktorların cinsiyet konusunda yanılması tecrübesine göre değişebilir. Fakat kullanıldığı ultrason cihazının kalitesi, bebeğin duruş pozisyonu ve gebeliğin süresi de ciddi etkenler arasında yer alır. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde cinsiyet değişimi olabileceği için doktorlar kesin bir şey söylemekten kaçınırlar.

20 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Değişir Mi?

20 haftalık bebeğin cinsiyeti değişmez. Fakat cinsiyet tahmininde yanılma payı olabilir. Bu oran gebeliğin 20. Haftasında çok düşüktür. Cinsiyet tahmini sırasında bebeğin anne karnında durduğu pozisyon çok önemlidir. Genellikle 20. Hafta da bebeğin cinsiyeti kesin olarak tahmin edilmektedir.

Üreme organlarının gelişmesi ile beraber bebeğin cinsiyeti açığa çıkar. Bebek kız ise rahim oluşumu biter ve vajinal kanal gelişimi başlar. Eğer bebek erkekse testisler karın bölgesinden aşağıya doğru inmeye başlar. Testis torbaları ileri ki zamanlarda oluşmasıyla beraber testisler tamamen içine girer.

Erkek Bebekte Yanılma Olur Mu?

Ultrasonda bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmiş ise yanılma payı oldukça düşüktür. Tabi gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu da büyük önem taşımaktadır. Cinsiyet saptaması 16. Haftadan sonra olması beklenir. Nedeni ise bu süreçten sonra cinsiyetin belirginliği iyice ortaya çıkmasıdır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın