Politik Ne Demek? Politika Nedir? Apolitik Tanımı
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir? Nasıl?

Politik Ne Demek? Politika Nedir? Apolitik Tanımı

0

Politik, siyasal demektir. Politika ise devlet işlerini yürütmeye yarayan özel görüş veya anlayışı ifade etmektedir. Apolitik ise siyasal olmayan anlamına gelmektedir. Apolitik bireyler, siyasi konuşmalara karşı olumlu veya olumsuz görüş bildirmekten kaçınmaktadır.

Politika Nedir?

Politika, devlet işlerini düzenleme veya yönetme ile ilgili özel görüş veya anlayış geliştirmek anlamına gelmektedir. Bir diğer anlamı ile siyasal olandır. Politika siyaset ile ilişkilidir ve siyasi olanın konusuna dahildir.

Apolitik Nedir?

Apolitik, siyasal olmayan anlamına gelmektedir. Amaca uygun olmayan davranış, tutum anlamlarına da gelmektedir. Tüm siyasal bağlantılara karşı insanların tarafsız olmasını ifade etmektedir. Siyasi tutum veya içerik olmadan siyasal olana karşı nötr olmak şeklinde de ifade edilebilmektedir.

Politik Davranış Nedir?

Kişinin karşısındakine istediğini yaptırabilme gücüne politik davranış denmekte yani bir bakıma karşıdaki kişiyi etkileme gücünü ifade etmektedir. Politik davranan bireyler, insan ilişkilerinde diplomatik hareketler yaparak insanları etkileyip istediklerini elde edebilmektedir. Üstelik bu kişiler yaptıkları strateji ile işleri kendi lehine çeviren durumlarla karşılaşabilmektedir

Politik İnsan Ne Demek?

Duruma göre hareket eden insandır. Belli bir doğru veya ideolojiye bağlı kalmadan duruma göre hareket edip sürekli esnek kalabilmek anlamına gelmektedir. İlişkilerinde stratejik hareket ederek diplomatik tavırlar sergileyen bireylerin de politik olduğu söylenebilmektedir. Politik insanlar, insan ilişkilerinde diplomatik ve stratejik davranarak istediklerini elde etmeye çalışmaktadır.

Duruşu Apolitik Ne Demek?

Duruşu apolitik, tüm siyasi bağlantılara karşı tarafsız görünen bir duruş sergilemektedir. Politik olan her şeye nötr yaklaşmak ve tarafsız bir duruşa sahip olmak apolitik olmak anlamına gelmektedir. Siyasetle ilgilenmeyen insanların apolitik olduğu bilinmekte ve bu bireylerin siyasi konuşmalara çok fazla görüş bildirmek istemediği görülmektedir.

Politik Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı

Politik kelimesinin cümle içerisindeki kullanımları şu şekillerde olabilmektedir;

 • Politik bir kişiliği olduğu için siyasi kitapları okuyordu.
 • Sınıfta politik bir tartışma çıktı.
 • Öğretmenimizin politik cümleleri vardı.
 • Kesinlikle politik olan her şeyden uzak duruyorum.
 • Sosyal medyada politik paylaşım yapmak tehlikeli olabiliyor.
 • Babası politika ile ilgilenen hatırı sayılır bir isimdi.
 • Ünlülerin politikayla işi olmaz.

Politik kelimesi siyasi tutum ve davranışları içinde barındıran bir anlam ifade eder. Birinin politik davranışları olduğuna vurgu yapılıyorsa o kişinin taraflı ve ideolojik bir yanı olduğu söylenebilmektedir. Apolitik olmak ise siyasi olarak tamamen tarafsız olmak ve ideolojik olana nötr yaklaşmak ile ilişkilidir. Politika siyasal olanı veya siyasetle ilgili olanı temsil ederken apolitik olmak siyasi olana karşı tarafsız olmayı temsil etmektedir. Politik bireyler, toplumsal yaşam içinde diplomatik hareketler sergileyerek insanları etkileyebilmekte ve istediklerini elde edebilmektedir.

Apolitik Kelimesinin cümle İçerisindeki Kullanımı

Apolitik kelimesinin cümle içerisindeki kullanımları şu şekillerde olabilmektedir;

 • Oldukça apolitik bir kişiliği vardı.
 • Konuşmalara karşı apolitik yaklaşarak kimliğini gizliyordu.
 • Sosyal medyada tamamen apolitik bir duruş sergilemek gerekmektedir.
 • Öğretmenimiz oldukça apolitik bir tavırla dersi anlatarak siyasi sorulara cevap vermiyordu.
 • Siyasetle ilgilenmediği için apolitik birisiydi.
 • Tarih bölümündeki akademisyenlerin apolitik olmasına imkân yok diye düşünüyorum.
 • Apolitik olmaya gerek yok, düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz.

Apolitik, her türlü politik ve ideolojik yaklaşıma karşı tarafsız olmak anlamına gelmektedir. Siyasi tutum veya içeriklere karşı da önyargısız olmayı ifade eden apolitik tavır tamamen siyasetten uzak düşünceyi temsil etmektedir. Apolitik insanlar çoğunlukla siyaset hakkında olumlu veya olumsuz görüş içeren sohbetlere girmeyi tercih etmemektedir. Bunun yerine kendilerine politika sorulduğunda ilgi duymadıklarını belirten ifadeler kullanarak görüşlerini bildirmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın