Öğretmen Olabilmek İçin Hangi Okulu Bitirmek Gerekir? Neler İyi Olmalı?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Öğretmen Olabilmek İçin Hangi Okulu Bitirmek Gerekir? Neler İyi Olmalı?

0

Öğretmen olabilmek için üniversitelerin eğitim fakültelerini bitirmek gerekmektedir. Öğretmenlik kutsal bir meslek olarak bilinmektedir ve toplum arasından en çok saygı gören mesleklerden biridir. Bunun yanında farklı avantajları da bulunan bu meslek birçok gence oldukça çekici geldiğinden dolayı ülkemizde en çok tercih edilen meslekler arasındadır. Şimdi birlikte öğretmenlik için gereken okulları ve bölümleri öğrenelim.

Öğretmenlik için yükseköğretim kurumları olan üniversitelerden mezun olmak gerekmektedir. Üniversitelerde öğretmen yetiştiren fakülteler ise eğitim fakülteleridir. Hangi üniversite olduğu fark etmeksizin eğitim fakültesini başarıyla tamamlayan herkes öğretmen olmaya hak kazanmaktadır. Fakültenin bitmesinin ardından KPSS sınavına girilmeli ve yeterli puanın alınmalıdır. Bunun ardından girilen sözlü mülakattan gerekli başarıyı elde etmek gerekmektedir.

Öğretmen Olmak İçin Hangi Bölüm Okunur?

Öğretmen olmak için okunması gereken bölüm hangi branşın tercih edileceğine göre değişmektedir. Bilindiği gibi öğretmenlikte Türkçe Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi 18 ayrı branşı barındırmaktadır. Öğrenci ilgilerine, yeteneklerine ve değerlerine göre bu branşlardan hangisini istediğini belirlemektedir.

Bu belirleme genellikle lise yıllarında yapılmaktadır. Lise üçte yani 11. sınıfta öğrenciler alan seçimi yapmaktadır. Sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil olmak üzere 4 farklı alan bulunmaktadır. Alan seçimi meslek seçiminin ilk basamağı olarak görülebilmektedir çünkü meslek seçimi, seçilen alanın içerisindeki meslekler arasından yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yükseköğrenim Nedir?

Matematik öğretmenliği için sayısal bölüm seçilmesi gerekirken, Türkçe öğretmenliği isteyen birinin sözel bölüm seçmesi gerekmektedir. Bunun ardından 12. Sınıfın sonunda üniversite sınavına girilmesi ardından istenen branşın bölümünün seçilmesi gerekmektedir. Örneğin; Türkçe öğretmenliği isteyen birinin okuması gereken bölüm Türkçe öğretmenliği bölümüdür.

Öğretmen Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

ogretmen olabilmek icin hangi dersler

Öğretmen olmak için iyi olması gereken dersler seçilecek branşa göre değişmekle birlikte genel anlamda bütün dersler olarak ifade edilmektedir. Bu sorunun cevabı iki farklı şekilde değerlendirilmelidir ve bu değerlendirmelerden ilki sınava yöneliktir. Bilindiği gibi öğretmenlik için üniversite sınavına girilmeli ve belirli bir başarı elde edilmelidir. Bu başarıyı elde etmek için de genel olarak tüm derslerde iyi olmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Eğitimin Temel Amacı Nedir?

İkinci değerlendirme branşa yönelik olmalıdır ve bununla kast edilen bir matematik öğretmeninin matematik dersinin iyi olması gerektiğidir. Örneğin; Fen Bilgisi dersinde iyi olmayan biri Fen Bilgisi Öğretmenliğini seçerse üniversitede çok zorlanacak hatta belki mezun dahi olamayacaktır. Bu nedenle meslek seçimi yaparken iyi ve kötü olunan derslerin de göz önünde bulundurulması önemli bir noktadır.

Öğretmen Olmak İçin Ne Kadar Okumak Gerekiyor?

Öğretmen olmak için okunması gereken süre 4 yıl olarak belirlenmiştir. Yukarıda da ifade edildiği gibi öğretmenlik için herhangi bir üniversitenin eğitim fakültesinde lisan eğitimini tamamlamak gerekmektedir ve bu lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi tamamlandıktan sonra gerekli sınavlara girerek ve gerekli başarıları elde ederek öğretmen olunabilmektedir.

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Sınıf öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık sınıf öğretmenliği lisans eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Sınıf öğretmenliği için ilk olarak üniversite sınavına girerek sınıf öğretmenliği bölümünü kazanılmalıdır. Ardından söz konusu bölüm başarıyla tamamlanmalı ve KPSS sınavından gereken puanı elde edilmelidir.

İlkokul Öğretmeni Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

İlkokul öğretmeni olmak için lisede okunması gereken bölüm eşit ağırlık bölümüdür. İlkokul öğretmenliği olarak ifade edilen meslek aslında sınıf öğretmenliğidir. Bu meslek için lisede alan seçimi eşit ağırlık olarak; üniversitede bölüm seçimi ise sınıf öğretmenliği olarak yapılmalıdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın