Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? Merak Edilenler
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? Merak Edilenler

0

Askerlik hizmet tercih işlemleri, askere gitmeden önce doldurmanız gereken bir form niteliğindedir. Bu formda sizden çeşitli bilgiler alınır ve bunun sonucunda da sınıflandırmalarınız yapılır. Askerlik başvurusu için aşağıdaki adımları izleyiniz;

Adım 1: Askerlik hizmet tercihleri yapmak için ilk olarak buraya tıklayarak E-Devlet’te bulunan işlem sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonraki süreç ise görselli bir şekilde anlatılmıştır.

askerlik hizmet tercih 1

Adım 2: İlk olarak karşınıza gelen ekranda onay kutusunu işaretleyin ve ‘’Devam et’’ butonuna tıklayın.

Adım 3: Daha sonraki süreçte ise bedelli askerlikten faydalanmak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Burada eğer istiyorsanız ‘’Evet’’ istemiyorsanız ‘’Hayır’’ seçeneğine tıklayarak devam ediniz.

askerlik hizmet tercih 2

Adım 4: Bu adımda ise size doktor olup olmadığınız sorulacaktır. Uygun seçeneği işaretleyin ve devam edin.

askerlik hizmet tercih 3

Adım 5: Bu aşamada öğretmenlik ile ilgili bilgileriniz çıkacaktır.

askerlik hizmet tercih 4

Adım 6: Bu adımda ise üniversite mezuniyet bilgileriniz görünecektir. Devam edin.

askerlik hizmet tercih 5

Adım 7: Bu alanda askerlik hizmet tercihi yapacaksınız. Er, yedek astsubay ve yedek subay olarak tercih işlemlerini gerçekleştireceğiniz alandır. 2 senelik üniversite mezunuysanız, yedek astsubay olabilirsiniz. 4 senelik üniversite mezunuysanız yedek subay olabilirsiniz.

askerlik hizmet tercih 6

Adım 8: Bu alanda ise hizmet tercihiniz ile ilgili sıralama yapılacaktır. Bu alandan sıralamanızı yapınız.

askerlik hizmet tercih 7

Adım 9: Bu alanda ise gitmek istediğiniz celp soruluyor. Gitmek istediğiniz zaman sıralamasını yapınız ve bir sonraki adıma geçiniz.

askerlik hizmet tercih 8

Not: Burada sizden sıralama alınır ancak alımlar TSK’nın ihtiyacına göre yapılır. Şubat ayını işaretlediğiniz diye şubat ayında gidecek bir durumunuz maalesef ki yok. Unutmamak gerekir ki askerlik işlemlerinde her şey TSK’nın ihtiyacına göre şekillenir.

Adım 10: En sonda ise erteleme iptal talebiniz sorulmakta. Bu alanda ise ‘’Askerlik görevimi yerine getirmek istiyorum’’ dedikten sonra işlemi tamamlayın.

Bütün işlemleri bitirdiğinizde ise karşınıza ‘’Sınıflandırma bekliyor’’ yazısı çıkacaktır. Bununla birlikte doldurduğunuz bütün bilgiler görünecektir. Celp zamanının son gününe kadar bilgileri güncelleyebilirsiniz (Örneğin, Kasım celbinde gidecek birisi 31 Ağustos’a kadar güncelleme yapabilir)

askerlik hizmet tercih 9

Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri Sınıflandırma Bekliyor Nedir?

Sınıflandırma bekliyor, E-Devlet’te ‘’Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri’’ alanının en sonunda çıkan ve askerliğiniz ile ilgili sonucun beklendiğine dair işaret veren bir durumdur. Er mi olacaksın? Yedek Astsubay mı yoksa Yedek Asteğmen mi olacaksın? Hangi grupta, ne zaman gideceksin? Gibi soruları, sınıflandırmanız belirlendikten sonra öğreneceksiniz.

Kimler Yedek Astsubay Olabilir?

2 yıllık üniversite bitiren herkes yedek astsubay olabilir. Askerlik hizmet tercih işlemlerinde başvuruyu yaptıktan sonra süreci takip edin. Eğer, TSK’nın mesleğinize ihtiyacı varsa yedek astsubay olursunuz.

Kimler Yedek Subay Olabilir?

4 yıllık üniversite bitiren herkes yedek subay olabilir. Askerlik hizmet tercih işlemlerinde bunu belirtin. Eğer, TSK’nın meslek grubunuza ihtiyacı varsa yedek subay olabilirsiniz. Burada mühendislerin ve öğretmenlerin şansı biraz daha yüksek olabilir.

Askerliği 6 Ay Uzatınca Ne Oluyor?

Askerliği 6 ay uzatınca uzman er oluyorsunuz ve size asgari ücret civarında maaş ödeniyor. Batıdaysanız 3 bin civarı, doğudaysanız 4 bin civarı bir maaş alırsınız.

Askerliği 6 Ay Uzatınca Aynı Yerde Mi Yapılıyor?

Askerliği 6 ay uzattığınızda aynı yerde askerlik yaparsınız. Farklı bir yere gönderilmezsiniz.

İstediğim Zaman Askerlik Yapabilir Miyim?

İstediğiniz zaman askerlik yapamazsınız. Sadece celp dönemi tercihlerinde yapmak istediğiniz zamanı belirtisiniz. Eğer, o dönemde TSK’nın ihtiyacı kapsamındaysanız askere gidersiniz. Unutmayın, her şey TSK’nın ihtiyacına göre şekillenir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın