Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Cihet Hazırlama Listesine Eklendi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?

0

Cihet hazırlama listesine eklendi ifadesi PTT aracılığıyla gönderilen kargoların teslime çıkacağını ifade etmektedir. Başka bir ifade ile kargonun, kargo dağıtımını yapacak olan dağıtıcının ertesi günkü teslim programına eklemiş olduğu anlamı taşımaktadır. Listeye alınmış olan kargolar genellikle aynı gün dağıtıma çıkmamaktadır. Özellikle iş yoğunluğunun fazla olduğu şubelerde dağıtımlar sonraki günler için planlanmaktadır. Cihet hazırlama listesine eklendi ifadesi de sonraki günün dağıtımın programına anlamı taşır. Bu ifade kargo takibinde yer aldığında genelde bir sonraki iş günü kargo dağıtıma çıkar. Ancak uzun tatiller sonrasında veya yoğunluk olan dönemlerde bir sonraki gün dağıtım, diğer güne de sarkabilir.

Cihetten Gönderi Çıkarıldı Ne Demek?

Cihetten gönderi çıkarıldı ifadesi kargonun dağıtıma çıktığını ancak mesai saatleri içerisinde teslim edilemediği için bir sonraki güne kalmış olduğunu anlatmaktadır. Mesai saatlerinin bitiminde kargo, görevlide kalmayıp tekrar dağıtım merkezine indirilmektedir. Kargo dağıtımını yapan çalışan, mesai saati içerisinde dağıtılamayan kargoları tekrar dağıtımın merkezine götürerek teslim eder. Kargonun dağıtımın merkezine girmesi sonucunda cihetten gönderi çıkarıldı ibaresi oluşur. Bu durumda sonraki gün tekrar kargo dağıtıma çıkacaktır. Çok aşırı yoğunluk bulunmuyorsa kargo sonraki gün teslim edilecektir.

İlginizi  Çekebilir: Kargoya TC Kimlik No Vermek Zorunlu Mu?

PTT Kargo Cihet No Sorgulama

PTT kargo cihet no sorgulamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • İlk olarak PTT kargo gönderi takip kodunuzu PTT Kargo sitesindeki ilgili alana yazınız.
  • Sorgula butonuna bastıktan sonra açılan ekrandan kargonun hareketlerini bildiren tablo gözükecektir.
  • Eğer kargonuz dağıtıcıya verilmişse bu durumda cihet numarası ifadenin altında yer alacaktır.

Cihet numara sorgulama temelde çok işlevsel değildir. Cihet numarası dağıtıma çıkan kargolar için tayin edilir. Bu numara ile şubeden kargo teslimi almak mümkün değildir. Zaten kargo dağıtımda olduğu için cihet ifadesi olan kargo şubeden alınamayacaktır. Ancak kargo kaybolduğunda cihet numarası üzerinden hareketleri takip edilebilir.

PTT Cihet Ne Demek?

PTT cihet ifadesi dağıtım numarasını göstermektedir. PTT çalışma sisteminde kargoların dağıtımı sırasında paketleri dağıtıcıya zimmetlemektedir. Bu kapsamda kargonun taşıma sırasında başına gelebilecek zararlardan dağıtıcı sorumlu olmaktadır. Cihet temel olarak kargoyu ifade eder. Sözcük PTT dağıtımında Cihet hazırlanma listesine eklendi, cihetten gönderi çıkarıldı gibi zamanlarda kullanılır. Anlaşılır olması için ciheti “kargo” veya “paket” olarak kabul etmek mümkündür.

Cihet Hazırlama Listesine Eklenen Kargo Şubeden Alınır mı?

Cihet hazırlama listesine eklenen kargo şubeden alınabilir. Temel olarak cihet hazırlama listesine eklenmiş olan kargo ertesi gün dağıtıma çıkacak olan kargoları ifade etmektedir. Bu kapsamda kargo henüz dağıtımda değil, dağıtıma çıkmayı bekliyordur. Bu yüzden kargoyu şubeden veya dağıtım merkezinden almak mümkündür. Ancak Dağıtıcıya Verildi Cihet No yazıyorsa bu durumda kargo dağıtıma çıkarıldığı için şubeden almak olanaklı değildir.

Cihet Ne Anlama Gelir?

Cihet kelime anlamı olarak yan, yön ve taraf anlamındadır. Kargo terimleri içerisinde ise dağıtılacak paket veya kargo anlamına gelmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın