Batimetre Nedir? Batimetre Ne Ölçer?
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir? Nasıl?

Batimetre Nedir? Batimetre Ne Ölçer?

0

Batimetre, denizin derinliğine göre basınç değişiminin ölçülmesine yarayan bir ölçüm aracıdır. Daha çok dalgıçlar tarafından kullanılır. Farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılan bu alet deniz altındaki batıkların seviyesindeki basıncın ölçülmesinde de çok fazla tercih edilir.

İçindekiler

Batimetre Ne Ölçer?​

Deniz düzeyinden yükseklere çıkıldıkça atmosfer basıncında da azalma meydana gelir. Batimetre sayesinde basınç değişiminde denizlerin derinliğini tespit etmek mümkündür. Bu alet özellikle denizcilerin işini büyük oranda kolaylaştırır.

Kullanılan diğer ölçüm adetlerine göre daha kapsamlı ve değişen basıncın ölçülmesine sağlar. Ayrıca, denizlerde göletlerde ve barajlarda, kısaca her yerde basıncı ölçmeye yardımcı olur.

Batimetrik Ölçüm​

Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte insanların hayatını kolaylaştıran ve pratik çözümler sunan birçok alet üretilmiştir. Batimetre sayesinde deniz, okyanus, nehir, gibi su akıntılarında basınç ölçümü gerçekleştirmek mümkündür. Batimetrik ölçüm birçok alanda ve tehlikeli yerlerde metrik ölçüler yapılmasını olanak sağlar.

Suyun derinliğini ve hacmini belirlemek, su kütleleri üzerinde çalışma yapan personel için çok avantajlı bir durumdur. Bu özel tarama teknolojisi küçük kumandalı teknelere monte edilerek ölçümler yapmayı sağlar. Ayrıca bu uzaktan kumandalı tekneler sayesinde kolayca taşınabilme özelliği de bulunur. Zor ve tehlikeli alanlarda zemini incelemek ve tarama yapmayı sağlar.

Suyun altındaki yüzeyi göstermeye yarayan batimetre su altındaki tavanın incelenmesini ve haritalandırılmasın da yardımcı olur.​

Batimetri Neyi Ölçer?​

Batimetre topografik haritalar gibi okyanus, nehir ve göllerdeki toprağın özelliklerini yüksekliğini belirlemek için kullanılır. Bu özel ölçüm aleti geçmiş zamanlarda yapılan zahmetli ve zor deniz seviyesini kolay bir şekilde ölçmeyi sağlar. Geçmiş zamanlarda suyun derinliğini ölçmek için oldukça ilkel ve doğruluk oranı düşük yöntemler kullanılırdı.

Bu ilkel yöntemlerle elde edilen bilgiler kesin ve doğru bilgiler değildi. Ayrıca, bu yöntemler yalnızca bir yerde ölçüm yapmayı sağlar. Batimetri her yerde ve alanda ölçüm yapmak için kullanılabilir. Deniz, okyanus, göl, baraj, nehir gibi su kütlelerinde batimetre sayesinde derinlik ölçümü yapılabilir. Dalgıçlar ve su ile ilgili çalışma yapan personelin işini büyük oranda kolaylaştırır. Batimetre sayesinde dalgıçlar rahatça hareket edebilecek alan oluşturur.

batimetre ne olcer

Batimetre Özellikleri​

Batimetre birçok alanda kullanılan son teknolojik ölçme sistemlerinden birisidir. Özellikleri şu şekildedir:

 • Deniz, okyanus, nehir, baraj gibi su kütlelerinde hassas ölçümler yapılmasını sağlar.
 • Su kütlesinin suyun derinliğine bağlı olarak sıcaklık, yoğunluk ve tuzluluk gibi diğerleri tespit edilebilir.
 • Anlık tarama ve bilgi akışı yapmaya yardımcı olur.
 • Özel bilgisayar yazılımı ile ölçme programlarından yararlanılır.
 • Personel güvenliğini sağlamak için kullanılır.
 • Mühendislik hizmetleri sunar.
 • Riskli bölgelerde uzaktan kumandalı sistemi sayesinde ölçüm yapmayı kolaylaştırır.
 • Elde edilen sonuçların doğruluk değeri çok yüksektir.
 • Kısa sürede tespit edilen su kütlesinde işlem yapmayı sağlar.
 • Barimetre taşınabilir ve kolayca kurulum yapma imkanı mevcuttur.

Batimetre Kullanım Alanları​

Deniz ölçümlerinde akıntının hızına ve yönüne göre ayarlanabilen ve derinliği ölçmede hassas ölçümler yapmayı sağlayan batimetre birçok alanda kullanır. Örneğin, Porto Riko çukurunun derinliğini ölçmekte de batimetrik ölçümlerden faydalanılmıştır. Kullanım alanları şunlardır:

 • Deniz ve okyanus yapılarında
 • Denizaltı tarihi arkeolojik alanların tespitinde
 • Liman çalışmalarında
 • Nehir ve dere faaliyetlerinde
 • Köprü viyadük gibi yapıların ayak kısımlarının yani su altında kalan kısmını çalışmalarında
 • Baraj santrallerinde
 • Deniz suyu analizlerinde
 • Deniz, okyanus, nehir gibi su akıntılarına hız ölçümlerinde
 • Isı altında yabancı cisim arama çalışmalarında

Batimetre yüksek akıntının ve riskli olan alanlarda insanlara büyük kolaylık ve çalışma olanağı sağlar. Birçok yerde kullanılan bu sistem sayesinde deniz ile ilgili analizler hız ölçümleri ve deniz kıyısında yapılacak yapılara uygun şekilde araştırmalar yapılabilir.

Batimetre Haritası​

Batimetre haritası özellikle ülkemiz gibi inşaatların hızlı artış gösterdiği bölgelerde büyük avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Bu haritalar sayesinde liman inşaat projeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Deniz kıyılarında zemin ile ilgili bilgi sahibi olmayı sağlayan batimetre ölçümler sayesinde yapılacak yapının projeye uygun olup olmadığı tespit edilebilir.

Batimetre ölçüm aletleri zemin ile ilgili hızlı doğru ölçümlerin yapılmasını sağlar. Üst düzeyde ölçüm yapmaya ve alanın tüm özellikleri ile ilgili sonuçlar veren batimetre sistemleri çok gelişmiş ölçüm cihazlarıdır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın