SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek?

0

SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi uyarısı, SED yardımı almak için yaptığınız başvurunun reddedildiği anlamına gelir. Kimi zaman bu uyarı bir hata sonucu da ekrana düşebilir. Bu nedenle bu uyarıyı aldığınızda Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünü arayarak bilgi almanız önerilir. Bu uyarıyı alma nedeniz hizmetten yararlanmak için gerekli koşulları sağlamadığınız ya da eksik evrak teslim ettiğiniz anlamına gelebilir. Belge eksikliği durumunda gerekli belgeleri tamamlayarak tekrar başvuruda bulunmanız mümkündür.

SED Açılımı Nedir?

SED, Sosyal ve Ekonomik Destek kelimelerinin kısaltmasıdır. SED, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün sağladığı bir destek programıdır. SED yardımları, çocukların psiko-sosyal gelişimi için gerekli ekonomik desteği ailelere sunmayı amaçlamaktadır. SED yardımları süreli ya da geçici şekilde yapılabilmektedir. Ülkemizde 139 bin çocuk bu yardımdan yararlanmaktadır.

SED Parası Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile SED yardım parası okul öncesi çağındaki çocuklar için 787 TL, okul çağındaki çocuklar için 1181 TL, ortaöğretime devam etmekte olan çocuklar için 1259 TL, ortaöğretim yaşında ancak okula gitmeyen çocuklar için 787 TL, yüksek eğitimine devam eden çocuklar için 1417 TL, kurumdan ayrılan çocuklar için ise 629 TL’dir. Bu miktarların 2022 yılı itibari ile güncelleneceği düşünülmektedir.

SED Hizmet Kapsamı Ne Demek?

SED hizmet kapsamı, SED desteğinden yararlanabilecek kişiler anlamına gelir. Bu yardımdan çocuklarının ekonomik ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler yararlanabilmektedir.

SED den Kimler Yararlanabilir?

SED, ekonomik durumu iyi olmayan ailelere çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacı ile sağlana bir destektir. Bu destekten aşağıdaki şartlara sahip aileler yararlanabilir:

  • Doğal afetlerden dolayı zarara uğrayan ve bu nedenle çocuğuna bakamayacak durumda aileler
  • Bakım evinde bulunan ya da maddi destek sağlanması halinde ailelerinin yanına dönebilecek durumdaki çocuklar
  • Maddi olarak korunmadığı takdirde müşkül duruma düşecek çocuklar

Bu koşullardan birini ya da bir kaçıcı sağlayan aileler aşağıdaki belgeler ile birlikte SED yardımına başvurabilir:

  • TC Kimlik Numarası
  • Gerekli Hallerde Sağlık Raporu ve Öğrenci Belgesi
  • Dilekçe
  • Kişinin muhtaç durumda olduğunu gösterir sair belgeler
  • İŞKUR ve meslek kurslarına başvurulduğuna dair belgeler

SED Ödemeleri Nereden Alınır?

SED yardım ödemeleri, yardım talebi kabul edilen kişinin adına açılacak banka hesabına yatırılır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı, ailenin yardım almasını gerektirecek durum ortadan kalktığında kesilir. Süreli yardımlarda sürenin dolması ile de SED yardımı kesilir. Çocuğun 18 yaşına gelmesi ya da meslek sahibi olması halinde de SED yardımı kesilecektir. Aile üyeleri çalışmaya başlar ya da yardım dışında herhangi bir gelir elde etme imkanına kavuşursa (emekli maaşı, nafaka gibi) SED yardımı kesilecektir. Ancak elde edilen bu gelir, bakıma muhtaç çocukların giderlerini karşılayacak düzeyde değil ise bu durum belgelenerek tekrar SED yardımı için başvuruda bulunulması gerekir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın