Sofistike Ne Demek TDK? Sofistike İnsan ve Zevk Tanımları
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Sofistike Ne Demek TDK? Sofistike İnsan ve Zevk Tanımları

0

Kullanım amacına göre farklı anlamlar yüklenen sofistike kelimesi bir nesne için kullanılıyor ise; Çok karmaşık, çok gelişmiş, çok özel anlamlarını taşımaktadır. Sofistike kelimesi bir insan için kullanılıyor ise; Yapmacık, yanıltıcı ve sadelikten uzak anlamlarını taşımaktadır.

Sofistike Nedir TDK?

Sofistike kelimesinin TDK karşılığı olarak yapmacık, yanıltıcı ve karmaşık kelimelerini uygun görmüştür.

Türkiye gibi hemen hemen her coğrafi bölgeden vatandaşı olan bir ülke için dil üzerindeki kelime çeşitliliği kaçınılmaz bir sonuçtur. Sofistike kelimesi dilimize TDK güncel sözlüğüne göre Fransızca olan “sophistique” kelimesinden türetilerek gelmiştir.

Sofistike Bir İnsan Ne Demek?

Sofistike insan, sade olamayan, yapmacık, karmaşık anlamlarını taşır. Eğer, toplumda kendi davranışlarını yansıtmayan, sürekli olarak yapmacık hareketler yapan birisi varsa onun için kullanılabilir.

Sofistike Kadın Ne Demek?

Sofistike kadın, ince zevklere sahip kadın anlamında kullanılmaktadır. Sofistike kelimesi çok değişken bir kelimedir cümle içinde nerede kullanıldığı anlamıyla ilgili ip uçları vermektedir.

Sofistike Zevk Ne Demektir?

Sofistike zevk göze hitap eden ince detayları olan ayrıntılı hoş estetik yönü kuvvetli anlamında kullanılmaktadır.

 “Arkadaşım sofistike bir zevke sahip” cümlesinde bahsedilen kişinin beğenilen ve göze hitap eden bir zevki olduğu bahsedilmektedir.

Sofistike Sadelik Ne Demek?

Sofistike sadelik; Geleneklerden kopmadan fazla karmaşadan uzak estetik bir sadeliği anlatır. Gelişen çağın abartısından uzak aynı zamanda geçmiş ile geleceği sentezleyen bir yapının oluşumun en iyi şekilde anlatılması için söylenen sözdür. Sofistike sadelik Japonya’nın bir öğretisi gibidir, düşünceye göre kusurlu her şey kusursuzdan daha değerli ve korunmaya layıktır.

Sofistike Tasarım Ne Demek?

Sofistike tasarım, tasarlanan herhangi bir ürünün kusurlarıyla güzelliğini ön plana çıkarmaktır. Kullanılan materyallerin aslında birbirine uyumlu olmamasına rağmen birlikte uyumsuzların uyumunu yaratmaya çalışmak şeklinde düşünebilirsiniz.

Sofistike Düşünce Ne Demek?

 Doğal olmayan ve çevreden fazla etkilenmiş karmaşık düşünceye sofistike düşünce adı verilir. Çok uluslu toplumlarda görülmesi muhtemeldir, insan çeşitliliğinin artması farklı düşünceye sahip insanların bir araya gelmesiyle bir düşünce çok fazla bir şekilde etkilenebilir.

Sofistike Fotoğraf Ne Demek?

Özel ve iç içe geçmiş karelerden oluşan fotoğraflara denilmektedir. Birbirleriyle uyumsuz kareleri, ayrıntıları, renk karıştırarak sofistike şeklinde adlandırılan bir fotoğraf elde edilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın