Hayatta En Gerçek Yol Gösterici İlimdir Sözünün Anlamı
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Hayatta En Gerçek Yol Gösterici İlimdir Sözünün Anlamı

0

 Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir sözü, bilimin yaşamda temel alınması gereken en önemli faktör olduğunu anlatmak için Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenmiştir. Bu sözle bilime ve teknolojiye yatırım yapmayan, akıl dışı dünya görüşlerinin büyüsüne kapılmış toplumların, çağdaş dünyada geri kalacağı ima edilmektedir. Günümüzde de geçerliliğini koruyan bir ifadedir.

Atatürk Bilime Neden Önem Vermiştir?

 Mustafa Kemal Atatürk yaşadığı dönemin şartlarını iyi analiz edebilen bir lider olduğundan, Osmanlı’nın batılı ülkeler karşısında güçsüz kalmasının arkasında yatan sebepleri görebilmiştir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

• Avrupa’da gerçekleşen sanayileşmeye ve teknolojik reformlara ayak uydurulamaması.

• Eğitim sisteminin bilimsellikten uzak, çağ dışı temellere dayanması.

• Okuma yazma oranının Osmanlı toplumunda düşük olması.

• Pozitif bilimlere önem verilmemesi.

Atatürk, yaptığı yeniliklerle bilimsel eğitime ve sanayileşmeye yönelik adımlar atarak Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmayı hedeflemiştir. Bunun ise dogmalara, hurafelerle değil aklın ve ilmin ışığıyla gerçekleşebileceğini ifade etmek için en hakiki yol göstericinin ilim olduğunu söylemiştir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın