Diş Hekimi Asistanı ve Solaklar Diş Hekimi Olabilir Mi?

Evet, solaklar diş hekimi olabilir. Solakların diş hekimliğinde yaşadığı bazı sıkıntılar vardır. Hasta koltukları, ünitler, genellikle sağ elini aktif kullanan hekimlere göre yapıldığı için özellikle fakülte hayatında solak diş hekimliği öğrencileri sıkıntı çekmektedirler fakat bu mesleği icra etme açısından bir sorun teşkil etmemektedir.

Solak diş hekimleri, kendilerini hastaya göre daha farklı konumlandırmaktadır. Aletlerin tutuluş yönü ve kavrayış biçimi değişeceği için hasta koltuklarının solak hekimlere göre tasarlanmış olması gerekmektedir. Solaklara yönelik üretilmiş olan hasta koltukları mevcuttur. Çalışılan kurum ve kuruluşa solak ünit alınabilir. Dolayısı ile, günümüzde solaklar diş hekimi olup başarıyla mesleğini icra edebiliyor.

Diş Hekimi Asistanı Diş Hekimi Olabilir Mi?

Hayır, diş hekimi asistanı diş hekimi olamaz. Diş hekimi olmak için Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmak gerekmektedir. 5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından öğrenciler diş hekimi olabilmektedir. Diş hekimi asistanı ise bir kurs sonucu aldığı sertifika ile mesleğini icra etmektedir. Diş hekimi asistanların diş hekimi olması için herhangi bir uygulama veya formasyon süreci yoktur. Kişiler üniversite sınavına girip Diş Hekimliği Fakültesi kazandıktan sonra diş hekimi olabilirler.

Diş Teknisyeni Diş Hekimi Olabilir Mi?

Hayır, diş teknisyeni diş hekimi olamaz. Diş hekimi olmanın tek koşulu 5 yıllık eğitimi kapsayan Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirmiş olmaktır. Başka herhangi bir meslekten, ağız ve diş sağlığı ile ilgili bölümler olsa dahi, diş hekimliği mesleğine geçiş yapılamamaktadır.

Lise Mezunu Diş Hekimi Asistanı Olabilir Mi?

Evet, lise mezunu diş hekimi asistanı olabilir. Diş hekimi asistanı olmak için herhangi bir fakülteden mezuniyet şartı aranmamaktadır. İnternet üzerinden kolaylıkla başvuru yaptıktan sonra kişiler, ilgili kursta belirtilen süre kadar eğitim gördükten sonra sınava girerler. Sınav sonucunda geçer not alan kişiler diş hekimi asistanı olmaya hak kazanır.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın