Telefonun Saati Geri Kalıyor Neden? Nasıl Çözerim?

Telefonun saati geri kalıyor nedeni genellikle cihazın hala kış saati uygulamasını kullanıyor olmasından kaynaklanır. Kış saatine göre ayarlandığı için otomatik olarak ayarlarını değiştirir. Bunun yanında cihaza buluşan kötü amaçlı yazılımlarda telefonun saatini ya da tarih ayarını değiştirebiliyor.

Telefonun Saati Geri Kalıyor Nasıl Çözülür?

  • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak telefon saati düzeltme için cihazın “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • [yesil]Adım 2:[/yesil] Ekranda yer alan “Sistem Ayarları” bölümünün altında bulunan “Tarih ve Saat” seçeneğine dokunun.
  • [yesil]Adım 3:[/yesil] Büyük ihtimal ile “Otomatik Saat Dilimi ve Otomatik Saat Ayarı” seçeneğinin işaretli olduğunu göreceksiniz, bu işareti kaldırın.
  • [yesil]Adım 4:[/yesil] Saat dilimini “Minsk GMT +3:00” olarak değiştirin.

Not: Cihaza virüs bulaştıysa güvenilir virüs programları yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz virüs programı ile tarama yapabilir ve kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefon Saati Otomatik Geri Alır Mı?

Telefon saati otomatik geri alıyorsa hala kış saati uygulamasını kullanıyor demektir. Bilindiği üzere Türkiye’de kış saati uygulaması kullanılmadığı için telefondan otomatik ayarla seçeneğini iptal etmeniz gerekir.

Türkiye önceden GTM +2:00 saat dilimini kullanırken artık GTM +3:00 saat dilimi olarak değiştirmiştir. Yukarıda adım adım anlatılan işlemleri sırasıyla uygularsanız telefonunuz saati otomatik geri almaz.

Saat Hangi Nedenden Dolayı Geri Kalır?

Kış saati uygulaması ve kötü amaçlı yazılımlar dışında aşırı soğuktan, aşırı sıcaktan, nemden bazen de imalat hatasından dolayı saat geri kalabiliyor. Haftada ya da ayda bir güvendiğiniz kaynaktan telefonunuzun saatini ayarlamanız gerekebilir.

Bunun dışında otomatik saatlerinin geri kalması en büyük nedeni yeterli güç miktarını bulamamasından kaynaklanır. Güç miktarının yetersiz olmasının nedeni ise yeterince çalışmıyor olmasıdır. Çoğu otomatik saat kullanıcıları haftada ya da günde birkaç kez kullanıyor. Saatin enerji rezervinin yeterli olduğunu düşünseler de güç yeterli gelmiyor.

Otomatik saat enerjisini üretmesi için bilek hareketinden faydalanır. Bilek hareketinin kinetik enerjisini kendisinin kullanabileceği güç kaynağına dönüştürür. Eğer düzenli kullanırsanız saat çalışmaya devam eder ve el ile kuruluma ihtiyaç duymaz.

Cep Telefonunda Hangi Saat Dilimi Ne Olmalı?

Cep telefonun “Ayarlar” bölümüne girerek, “Zaman Dilimi” seçeneklerinden GMT +3/ UTC+ 3 ayarını yaptığınızda Türkiye’de doğru saat dilimine ulaşacaksınız. IPhone Operating System (IOS) kullanıcıları için, “Ayarlar” bölümüne giriş yapın ve “Genel” seçeneğine dokunun. Ekrana gelen bölümden “Tarih ve Saat” bölümüne giriş yapın. Tarih ve saat bölümünde “Otomatik Ayarlar” kısmını devre dışı bırakın.

Telefonda Tarih ve Saat nasıl Ayarlanır?

IOS için;

  • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak Telefonda tarih ve saat ayarı için “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
  • [yesil]Adım 2:[/yesil] Ekrana gelen menüden “Genel” seçeneğine dokunun. Ardından “Tarih ve Saat” seçeneğine giriş yapın.
  • [yesil]Adım 3:[/yesil] “Otomatik Ayarla” özelliğini devre dışı bırakın.

Android için;
Cihazınızın “Ayarlar” bölümüne giriş yapın. Ardından ekrana gelen “Otomatik Tarih ve Saa” ile “Otomatik Saat Dilimi” ayarlarını pasif durumuna getirin.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın