Ventolin Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Ventolin Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır Mı?

0

Ventolin nebules, akciğerlerin hava yolu duvarlarının kaslarını gevşetir. Bu nedenle, içerideki ve dışarıdaki havanın gevşemesine yardımcı olur ve nefes almayı iyileştirir. Ventolin inhaler, nefes darlığı, hırıltı gibi hastalık semptomlarını hafifletir ve hafif ve şiddetli astım ataklarını, kronik bronşit, amfizem ve astımı azaltır. KOAH olan hastalarda analjezik olarak ve KOAH semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Rutin tedavi için önerilmez. Ventolin şurup ise çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur.

Ventolin Ne İşe Yarar?​

Ventolin ne işe yarar sorusunun cevabı, kronik bronşit, nefes darlığı, astım, amfizem ve hırıltı gibi birçok hastalıkta kullanılır şeklindedir. KOAH hastalarında KOAH semptomlarını azaltmak için hafif ila orta ila şiddetli astım ataklarını hafifletmek için hayat kurtarıcı bir ilaçtır.

Rutin tedavi için önerilmediği için doktor tavsiyesinde kullanılması gerekir. Ventolin şurup ne işe yarar sorusu için ise çocukları ve yetişkinleri tedavi etmek için kullanıldığını söylemek mümkündür. İlacın etken maddesine alerjisi olan hastalar kullanmamalıdır.

Her ne kadar Ventolin atak tedavisi için kullanılsa da astım krizinden sonra asla şurup kullanmamalıdır. Bir astım krizi başladığında, astımınızı daha etkili bir inhaler ile tedavi etmeniz gerekir. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, yutma güçlüğü, hipertansiyon, paroksismal hastalık, kalp hastalığı, hipertiroidizm veya epilepsi gibi sorunlar yaşıyorsanız, kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

2 yaşın altındaki çocuklarda ise tıbbi muayene veya tavsiye olmadan kullanılmamalıdır. Bir diğer önemli detay ise bu ilacın hamilelik veya emzirme döneminde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiğidir.

Ventolin Reçetesiz Satılır mı?​

Ventolin reçetesiz alınır mı sorusunun cevabı, diğer tüm astım ilaçları gibi reçetesiz alabilirsiniz şeklindedir.

Ventolin Inhaler Reçetesiz Alınır mı?​

Ventolin inhaler reçetesiz alınır. Her eczaneden, reçetesiz olarak temin etmeniz mümkündür.

Ventolin Nasıl Kullanılır?​

Ventolin ağız spreyi, kullanılandan biraz farklı bir ilaç şeklidir. Tablet ve sıvı tabletlerin aksine sprey şeklinde gelir ve sprey şeklinde oldukça kullanışlıdır. Ventolin üzerindeki bir sızdırmazlık, hastanın tam dozu alma riskini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra Ventolin astım ilacı da mevcuttur. İlaç kullanırken bazı uyarılara dikkat edilmelidir. Bu açıdan sağlığınızı tehlikeye atmadan ilaç kullanımından faydalanmak için doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız. Bu ilaç, doktor farklı bir doz önermedikçe günde 8’e kadar kullanılabilir. Hastalar bu dozu aşmamalıdır.

2-12 yaş arası çocuklarda ilaç kullanımı ve dozuna dikkat edilmelidir. Ventolin astım spreyi nasıl kullanılmalıdır sorusu için astımı hafifletmek adına gerektiğinde tek bir inhalasyon alınabilir. Alerjenlere maruz kalındığında veya egzersiz öncesi astım ataklarını önlemek için 2 inhalasyonda kullanılır.

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu dozları aşmamanız önemlidir. Çocuklarda, ergenlerde ve 12 yaşından büyük yetişkinlerde astım ataklarını hafifletmek için bir veya iki inhalasyon yeterlidir. Egzersiz öncesi ve alerjik faktörler için iki inhalasyon kullanılır. Ancak Ventolin alerjisi oluşabilecek kişiler bu ilacı kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir.

Ventolin Yan Etkileri​

Ventolin 100 mcg kullanımında kademeli tedavi özellikle astımı olan hastalara uygulanabilir. Bu adım adım tedavi, hastanın tedaviye yanıtının programa göre klinik ve fonksiyonel akciğer muayeneleri açısından değerlendirilmesini gerektirir. Bazı durumlarda hastaya uygulanan tedavi planı değiştirilmekte, yeniden düzenlenmekte ve sonrasında uygulanmaktadır. Ancak Ventolin antibiyotik mi sorusunun yanıtı hayır şeklindedir.

Bu açıdan Ventolin aerosol astım hastalığında kullanılmaktadır. Ventolin ampul yan etkileri ise kol ve bacak damarlarında genişleme, çarpıntı, kalp ritmi bozukluğu şeklindedir. Bunun yanı sıra kurdeşen, titreme, kalp atışında yükselme gibi yan etkiler de görülebilmektedir. Bu açıdan bu yan etkilerin artması ya da sürekli olarak görülmesi durumunda doktorunuza acil bir şekilde başvurmanız önemlidir. Aksi takdirde daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Ventolin Fiyat Ne Kadar?​

Ventolin inhaler fiyat güncel olarak 46,34 TL’dir. Ventolin sprey de aynı fiyattan satılmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın