1 Ons Kaç Gram? 1 Ons Kaç Gram Altın?
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

1 Ons Kaç Gram? 1 Ons Kaç Gram Altın?

0

1 ons kaç gram sorusunu cevaplarken, öncelikle ons ne ölçüsüdür onu incelemeliyiz. Ons, bir ağırlık ölçüsüdür ve genellikle İngiltere ve geçmişteki sömürgelerinde kullanılır. Katı maddelerin ağırlığını (ve kütlesini) ölçmek için kullanılır. 1 ons kaç gram eder sorusunun cevabı, 28,349 gramdır.

İçindekiler

1 Ons Kaç Gram Altın?

1 ons altının gram değerinden karşılığı 31,1 gram şeklindedir. Gram altının ons karşılığı değeri, doların uluslararası piyasalardaki değeriyle birlikte değişebilmektedir. Altın, dolar üzerinden fiyatlandırıldığı için, dolar kurundaki oynamalar, bizdeki fiyatını da etkilemektedir. 1 ons altının gram karşılığını bildikten sonra, ons fiyatı üzerinden gram altın fiyatını hesaaplamak için, ons fiyatını 31,1’e bölmek yeterlidir. Başka bir deyişle,

Gram Altın Fiyatı = Ons Fiyatı ÷ 31,1

şeklinde hesaplanır. Özetle, 1 ons kaç gram altın yapıyor sorusunun cevabı, 31,1 gram şeklindedir.

1 Ons Kaç Kilogramdır?

1 kilogram altın, yaklaşık olarak 32,15 ons’a denk gelmektedir. Dolayısı ile, 1 ons, 0,03 kilograma eşittir.

1 Ons Kaç Gram Gümüş?

1 ons gümüşün gram olarak karşılığı, tıpkı altındaki gibidir. Yani, 1 ons gümüş, 31,1 gram gümüşe eşittir. Değeri de aynı gram altını hesaplar gibi hesaplanır, yani ons gümüşün dolar veya TL cinsinden değerini, 31,1’e böldüğünüzde, gram gümüşün fiyatı ortaya çıkar.

1 Ons Kaç Gram Nasıl Hesaplanır?

Ons hesaplamada, troy ons kavramını bilmemiz gerekiyor. Troy ons, İngiltere’de geçmişte kullanılan ve kıymetli madenlerin ölçülmesi için kullanılan bir ağırlık birimidir. Troy ons gram karşılığı, 31,1 gramdır. Normal hesaplamalarda kullanılan ons ise, 28,349 grama eşittir.

Dolayısı ile, altın, gümüş ve bakır gibi kıymetli madenlerin gram cinsinden hesaplamasını yaparken, onsu 31,1’e, başka maddelerin değerini hesaplarken, 28,349’a bölüyoruz.

Ons Altın Nereden Alınır?

Ons altın nasıl alınır, birkaç farklı yöntemle ons altın satın almak mümkündür:

  • Borsa İstanbul üzerinden Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasasından, kurumsal olarak satın alım gerçekleştirebilirsiniz,
  • İstanbul Altın Rafinerisi’nden fiziksel ons altın satın almanız mümkündür, adresi şu şekildedir: Yenibosna Merkez, 6. SK. Kuyumcukent Sitesi Atölyeler Bloğu No:4, 34197 Yenibosna / Bahçelievler / İstanbul
  • Bankaların internet sitelerinden sanal ons altın almanız mümkündür.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın