Adalet DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir? Adaletten Hukuka Geçiş Var Mı?
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Adalet DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir? Adaletten Hukuka Geçiş Var Mı?

0

İki yıllık bir ön lisans bölümü olan Adalet bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile Hukuk bölümüne geçiş yapabilir. Bunun yanı sıra Adalet mezunları açık öğretim usulü ile eğitim veren üniversitelerde şu bölümleri okuyabilir:

 • Kamu Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Maliye
 • İktisat
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Konaklama İşletmeciliği

AÖF Adaletten Hukuka Geçiş Kalktı Mı?

2022 eğitim öğretim yılı itibari ile Açık Öğretim Fakültelerindeki Adalet bölümleri YÖK kararı ile kapatılmıştır. Bu yıl itibari ile Açık Öğretim Fakültesinde Adalet okuyarak Hukuk bölümüne geçiş yapmak mümkün değildir. Ancak hali hazırda Açık Öğretim Adalet öğrencisi olanlar, ya da geçmiş yıllarda bu şekilde mezun olanlar Dikey Geçiş Sınavına girerek Hukuk fakültesine geçiş yapabilecektir.

Adalet Okuyup Hukuka Geçiş Zor Mu?

Adalet bölümü okuyan pek çok kişi bu bölümü tamamladıktan sonra Hukuk fakültesine geçiş yapmayı arzu etmektedir. Ancak çoğu Hukuk fakültesinin Adalet mezunları için ayırdığı kontenjan oldukça sınırlıdır. Bu kontenjan sayısı Adalet mezunu sayısı ile oranlandığında oldukça az sayıda mezun Hukuk fakültesine geçiş yapabilmektedir. Yani özetle Adalet bölümünde Hukuk bölümüne geçmek zordur, ancak imkansız değildir.

Adaletten Hukuka Geçiş Var Mı?

Adalet ön lisans bölümünü bitirenler Dikey Geçiş Sınavında gerekli notları almaları halinde Hukuk fakültesine geçiş yapabilir. Ancak bu geçiş için oldukça yüksek puanlar almaları gereklidir, buna ek olarak pek çok Hukuk Fakültesi Adalet bölümünde alınan bazı derslerin denkliğini kabul etmemektedir. Bu nedenle eğitimini 4 yıllığa tamamlamak isteyen iki yıllık okul mezunları çoğu zaman iki yıldan fazla bir süre eğitim almak zorunda kalmaktadır.

Adalet Bölümünde Dikey Geçiş Var Mı?

Adalet bölümü mezunları Dikey Geçiş Sınavına girerek Hukuk fakültesine ve çeşitli açık öğretim fakültelerine geçiş yapabilir.

AÖF Adalet Mezunları DGS’ye Girebilir Mi?

AÖF Adalet Fakülteleri 2022 yılı itibariyle kapatılmıştır. Ancak bu tarihten önce bu fakültede öğrenci olanlar ya da mezun olmuş olanlar DGS sınavı ile Hukuk fakültesine geçiş yapabilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın